MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları

Trafikte seyir halinde olan tüm araçlar trafik sigortası yaptırmakla mükelleftir. Kaza ve hasarların karşılanması aşamasında destek olan sigortayla büyük ölçekli kayıplar engellenmiş olur. Karayolları trafik kanunları çerçevesinde yapılması şart olan sigorta size tüm zararların karşılama aşamasında son derece faydalı olur. Sizi trafikte uzun bekleme süresinden kurtaran trafik sigortası, aracınızın dışında karşı tarafın hasarını da güvence altına alır. Zorunlu olması sebebiyle sürücülerin tüm detaylarıyla daha çok incelediği sigorta, engelli olan bireylere bazı ayrıcalıklar tanır.

Engelli Sigortası İndirimi İçin Ne Gerekir?

Engelli sigortası yaptırmak için bazı kriterlere sahip olmak gerekir. Eğer doğuştan veya sonradan oluşan bir engele sahipseniz araç alımlarında ve sigortada bazı ayrıcalıklar size tanımlanır. Araç satın alırken ÖTV ödemesi yapmadan daha avantajlı fiyatlardan satın alma fırsatı bulabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus aracın sahibi tarafından kullanılmasıdır. Aracı satın aldıktan sonraki aşamada yapılan engellilere trafik sigortası indirimi için ilk gereken engelli belgesidir. Araç için yapılacak trafik sigortası engelli sahibin üzerinde olmalıdır. Sigortası ödenen aracı, engelli kişinin kendisi dışında başka birine kullandırması yasaktır. Engelli bireylerin uygun ehliyet ile kullanabildikleri araçları, trafik kanunları gereği indirim oranları belirlenerek fiyatlandırma yapılır. Kazalarda aracın hasarının yanı sıra sağlık giderleri ve sakatlık gibi durumlara karşı da sizi korur. Kanunlar çerçevesinde her yıl yenilenen sigorta, trafikte seyir halindeki tüm araçların güvenliğini sağlamayı amaçlar. Siz de sigorta şirketiniz aracılığıyla yapılan indirim oranları üzerinden aracınızın trafik sigortasını yenileyerek daha güvenli yolculuklar yapabilirsiniz.

Trafikte Seyreden Engelli Araçların Yapması Zorunlu Olan Sigorta Nedir?

Sürücüleri karşılıklı olarak korumayı hedefleyen sigortayla kayıplarınız minimum seviyeye iner. Her yıl araçların trafiğe çıkabilmesi için düzenli olarak yapılması gereken trafik sigortası sürücüler için olmazsa olmazdır. Trafik sigortası engelli indirimi vatandaşlara bazı avantajlar sağlar. Yapılan bu sigorta sayesinde sigortayı yapan firma sürücülerin kusurları sonucu oluşan kayıp ve zararları karşılamakla yükümlüdür. Şirketlerin sorumlulukları zorunlu sigortada belirlenen teminata göre farklılık gösterir. Sigorta yaptırırken belirtilen limitler dahilinde hem sizin hem de karşınızdaki aracın masrafları belirli oranda karşılanır. Engelli bireyler kendileri için engellilik oranları göz önüne alınarak aldıkları ehliyetle araç kullanma yeterliliği kazanır. Trafik sigortası yaptırırken seçtiğiniz firmanın sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Engelli araç sürücüleri için de zorunlu tutulan bu sigorta kaza anında size maddi açıdan destek sağlar. Trafiğe çıkan aracın sahibi araç kullanmasını kısıtlamayan bir engele sahipse hastaneden alacağı bir belge ile indirime hak kazanır. Trafik sigortasının kendi adınıza düzenlenmesini sağlayarak sunulan indirimlerden yararlanma fırsatı bulabilirsiniz. Bu aşamadan sonra aracı sadece engelli olan kişi kullanabilir. Aile bireylerinden birinin kullanması sonucunda ise cezai işlem uygulanır. Siz de engelinizi kanıtlayan belge ile sigorta yaptırmak için başvurduğunuz firmaların sunduğu indirimli fiyatlardan yararlanarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Zorunlu Sigortada İndirim Nasıl Belirlenir?

Araç sahibi tüm vatandaşların merak ettiği konular arasında sigorta sürecinde yapılacak olan indirim oranları gelir. Poliçede belirtilen fiyat üzerinden engelli raporu olan kişilere inisiyatifler dahilinde bazı indirimler tanımlanır. Araç sahipleri bu indirim oranları hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası yaptıracakları firmalardan alabilir. Aracın yaşına ve trafiğe çıkış yılına göre belirlenen engelli araç sigorta indirimi sigorta şirketlerinin uyguladığı poliçelere göre farklılık gösterir. Bazı firmalar hasarsızlık kaydını göz önüne alarak kendi bünyelerinde indirim yapma yetkisine sahiptir. Zorunlu olan sigortanın her yıl yenilenmemesi durumunda belli bir cezası vardır. Karayollarının denetiminde yapılan sigorta olması sebebiyle genel fiyat aralığı belli bir seviyede tutulur. Poliçe primlerinin düzenlenmesinde bazı kişi ve mesleklere özel indirimler uygulama hakkı sigorta firmalarına tanımlanır. Araç sahibinin yaş aralığı ve cinsiyeti bile sigorta primini etkileyen unsurlar arasında yer alır. Her il bazında farklı seçeneklerle sunulan poliçeler engelli bireylere özel indirim imkanlarıyla onların trafikte aktif olmasını destekleyecek niteliktedir. Aracın modeline, markasına ve yaşına göre belirlenen primleri sigorta firmalarının sorgulama ekranlarından kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Poliçe primlerinin ödeme aşamasında size farklı alternatifler sunulur. Aracın daha önce kaza yapmamış olması bile prim ödemelerini olumlu yönde etkileyen detaylar arasında yer alır. Siz de aracınızda zorunlu trafik sigortası engelli indirimi fırsatlarından yararlanmak için öncelikle engelinizi belirten sağlık raporunu alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra bütçenize uygun koşulları sağlayan firmalardan destek alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Engelli İndirimi

Satın aldığınız yeni veya ikinci el aracınız için belirlenen zorunlu sigorta her yıl yenilenmesi gereken bir ödemedir. Karayolları yönetmeliği gereği her araç bu sigortaya yaptırmadan trafiğe çıkamaz. Zorunlu sigortası yapılmayan veya yenilenemeyen araçlar trafiğe çıktıklarında ceza uygulamasıyla karşılaşır. Satın aldığınız aracınız için öncelikle bu sigortayı yaptırmanız gerekir. Yönetmelik tarafından belirlenen trafik sigortası engelli indirimi şartları sigorta şirketleri tarafından bireylerin durumlarına göre esnetilebilir. Engel oranının durumuna ve süresine göre değişen poliçe ödeme seçenekleri, size daha uygun fiyatlardan trafik sigortası yapabilme ayrıcalığı sunar. Aracınızı trafikte daha güvenli bir şekilde kullanabilmek ve hem kendinizin hem de diğer sürücülerin emniyetini sağlamak için siz de zorunlu trafik sigortası yaptırarak yola çıkabilirsiniz. Artan trafik yoğunluğunda kazanın ne zaman geleceğini kestirmek imkansızdır. Sizin dikkatli olmanız kaza yapmayacağınız demek değildir. Bu olumsuzlukları yaşamamak adına siz de sağlık kurumlarından alacağınız engelli raporunuzla sigortanızı indirimli olarak yaptırabilirsiniz. Her yıl yenilenmesi zorunlu olan bu sigorta sayesinde trafikteki kazalarda oluşan hasarınız bütçenizi etkilenmeden karşılanır. Sigortanızın size sağlayacağı tüm ayrıcalık ve indirim oranlarını yüz yüze görüşerek net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Zorunlu sigorta size trafikte güvenliğinizi sağlayan ekstra garanti olarak yansır. Siz de seçtiğiniz sigorta şirketlerinden teklifler alarak bütçenize ve aracınızın standartlarına göre değişen tercihleri değerlendirebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI