Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Trafik Sigortasında Nasıl Basamak Hesaplanır?

02 Mayıs 2024

Yeni yürürlüğe giren karar çerçevesinde uygulanmakta olan trafik sigortasında basamak, hatasız ve herhangi bir kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirirken, kurallara uymayan ve hata yapan kişileri bir bakıma cezalandıran bir sistemdir.

 

Toplamda 9 basamağın bulunduğu uygulama çerçevesinde trafiğe yeni çıkan bir sürücü, 4. basamak içerisinde değerlendirilir. Trafik sigortası değeri belirlenirken ücretin yüksek ya da düşük çıkmasına etki eden basamak uygulaması, hata ya da kaza yapma potansiyeli yüksek sürücüleri cezalandırır. Öyle ki; daha önce kazaya karışmış bir sürücü, daha fazla trafik sigortası ödemek zorundadır.

 

Trafik sigortası genel şartları içerisinde çeşitli kurallar bulunur. Nitekim sigorta ücretinin değerini de etkileyen basamak uygulamasının amacı, sürücüleri hatasız olmaya ve tedbirli davranmaya itmektir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde basamak uygulamasının son derece faydalı olduğu görülebilir. Sadece sürücünün hata yapmayarak zarar görmesini önleyen sistem, aynı zamanda diğer sürücüleri de eş zamanlı bir şekilde korur. Hata yapmayan sürücü, başka bir sürücüye zarar vermez ve böylelikle çift taraflı bir artı kazanım sağlanır.

Basamak Sorgulama İşlemi Oldukça Basittir

Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması sonrasında 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılmasında 2. basamakla %100, üçüncü yılının hasarla kapatılması takdirde 1. basamakla %150, 0. basamakla %200 poliçe primi artışı yaşanır. Sürücüleri çok daha dikkatli olmaya davet eden bu poliçe primi artışları, aynı zamanda basamak sorgulama çerçevesinde de kolaylık sunar. Hangi basamakta olduğunuzu aldığınız cezalar ve yaptığınız hatalar çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Basamak sorgulamayı tam olarak gerçekleştirmek istiyorsanız tramer.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Burada kendi sigorta şirketinizi seçip ardından poliçe sicil numaranızı ve istenen diğer bilgileri doldurmanız yeterlidir. Bu işlemler ardından tam olarak ait olduğunuz basamağı görebilirsiniz.

Trafik Kurallarına Uyarak İndirim Elde Etmek Mümkün

Eğer trafik sigortası konusunda indirim elde etmek istiyorsanız, kazaya karışmamış ve trafik kurallarını ihlal etmemiş olmanız gerekir. Aynı zamanda kurallara sadece belirli bir süre değil, sürekli olarak uymanız da önem taşımaktadır. Çünkü trafik sigortasında indirim elde etmek zamanla gerçekleşir. Şöyle ki, trafiği 4. basamakta çıkan bir sürücü, poliçenin ilk yılında hiç hata yapmaması durumunda 5. basamağa ulaşır ve %15 indirim kazanır.

Hatasız ve kurallara uyan kişileri ödüllendiren söz konusu sistem, poliçenin ilk yılıyla sınırlı değildir. 5. basamağa ulaşmayı başarmış bir sürücü, ikinci yılında yine hata yapmaz ise 6. basamağa ulaşır ve %30 indirim elde eder. Poliçenin üçüncü yılında da hata yapmayan sürücüyse tam olarak 7. basamağa ulaşmayı başarır ve böylelikle %45 ve 8. basamakta ise %50 oranında indirim elde etmeye hak kazanır. Tüm bu bahsi geçen basamak sisteminin yanı sıra trafik sigortasının sizi ve otomobilinizi koruduğunu unutmamanız gerekir. Olası bir maddi hasar sonucunda kayıplar yaşamanızı engelleyen sigorta, geleceğe karşı daha sağlam adımlar atmanıza da yardımcı olur.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;