Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

16 Mayıs 2024
Yazar: Ayşe Yeşil

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından 2024 yılında trafik sigortasında yapılan yeni değişikliğe göre prim artış oranları güncellendi. Trafik sigortası primlerini doğrudan etkileyecek yeni fiyatlandırma sistemi, 1 Mayıs 2024'ten itibaren uygulanmaya başladı. 

Yeni sistem “Hasar Maliyet Endeksi” olarak adlandırılıyor ve hasar maliyetlerindeki değişimleri dikkate alarak trafik sigortası primlerini daha adil ve güncel bir şekilde belirlemeyi amaçlıyor. 

Trafik Sigortası Yeni Fiyat Düzenlemesi (1 Mayıs 2024)

SEDDK’nin Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 2023 yılının Aralık ayında duyurduğu yeni uygulama 1 Mayıs 2024 itibarıyla başladı. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurumu (SEDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda, 1 Mayıs 2024'ten itibaren trafik sigortası primlerinde aylık artış oranları hasar maliyetlerine göre belirlenecek. Bu sayede kaza riski daha yüksek olan bölgelerde ve hasar geçmişi kötü olan sürücülerde prim artışları daha fazla olurken, kazasız ve düşük hasar geçmişine sahip sürücülerde prim artışları daha az olacak.

Hasar Maliyet Endeksi Nedir?

Hasar maliyet endeksi, 2024 yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan ve trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde kullanılan bir göstergedir. Hasar maliyet endeksine göre; kaza riskleri ve hasar maliyetleri her ay takip edilerek trafik sigortası primlerinin bu değişimlere göre güncellenmesi sağlanır. 

Zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan hasar maliyet endeksine göre 2024 yılı Mayıs itibarıyla her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden artış uygulanacak. 

Daha önce trafik sigortası primleri hesaplanırken aracın modeli, yaşı ve ikamet edilen şehir gibi faktörler dikkate alınıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu faktörlere hasar maliyet endeksi de eklenecek ve sürücülerin trafik sigortası için ödemesi gereken primler bu doğrultuda hesaplanacak. 

Hasarların ekonomi üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran yeni sistem ile birlikte hasar maliyeti düşük olan bölgelerde bulunan veya sürüş geçmişi hasarsız olan sürücülerin trafik sigortası primleri daha düşük olurken; yüksek hasar maliyetli bölgelerde bulunan veya sık hasar bildirimi yapan sürücüler daha yüksek trafik sigortası primi ödeyecek. 

Hasar Maliyet Endeksi Nasıl Belirlenir?

Hasar maliyet endeksi; aracın hasar geçmişine ve bu hasarların ekonomi üzerindeki etkilerine göre belirlenecek ve buna göre her ay güncellenecek. 

Her ay yedek parça, motorlu araçlardaki fiyat değişimleri, bakım ve onarım maliyetleri ve asgari ücret dikkate alınarak hesaplanacak olan hasar maliyet endeksi ile sigorta şirketlerinin daha iyi risk yönetimi yapması sağlanacak.

Aylık hasar maliyet endeksi hesaplanırken aşağıdaki unsurlar dikkate alınacak;

  1. Asgari ücret artışının yüzde 45’i
  2. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan harcama endeksindeki yedek parça ve aksesuarların fiyat artış oranının yüzde 30’u
  3. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan harcama endeksindeki motorlu araçlar fiyat artış oranının yüzde 15’i
  4. Kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarım fiyat artış oranının yüzde 10’u

SEDDK tarafından yayımlanan genelgeye göre; hasar maliyet endeksine göre hesaplanan mayıs ayı trafik sigortası prim artış oranı yüzde 3 olarak belirlendi. Buna göre sigorta şirketleri, mayıs ayında zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarında azami yüzde 3 artış yapabilecek. 

Mayıs ayı itibarıyla uygulanmaya başlayan hasar maliyet endeksi ile birlikte hasar geçmişlerinin trafik sigortası primlerine olan etkisinin daha şeffaf bir şekilde görülmesi ve sigorta primlerinin adil ve doğru bir şekilde belirlenmesi hedefleniyor. 

Sigortaladim.com ile zorunlu trafik sigortanızı yaptırırken aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alabilir, tüm teklifleri tek ekrandan karşılaştırarak ihtiyacınıza en uygun olan poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz. Siz de hemen sigortaladim.com’dan trafik sigortası teklifi alın, trafikte oluşabilecek risklere karşı hazırlıklı olun!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;