Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

17 Kasım 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, en yaygın iki araç sigortası türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortası hemen hemen tüm sürücüler tarafından yaptırılmaktadır. Ancak konu kasko olduğunda, sigortalanan araçların oranında azalma görülmektedir.

Ne yazık ki birçok sürücü, gerek zorunlu trafik sigortasına güvendiğinden gerekse trafik sigorta primleri halihazırda bütçesini zorladığından kasko yaptırmamaktadır. Oysa bu iki sigorta türü birbirinden çok farklıdır ve trafik sigortanız olsa dahi kasko yaptırmak çok önemlidir. Zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları bilmek, kaskonun önemini daha iyi anlamakta yardımcı olacaktır.

Trafik Sigortası Sadece Kaza Hallerinde Geçerlidir

Zorunlu trafik sigortası, bir kaza halinde tarafların kusur oranlarına göre devreye girer. Kusurlu tarafın sigortası, kusuru olmayan tarafın hasarını karşılar. Bu uygulamayla trafikte hata yapmayan sürücülerin haklarının korunması amaçlanmaktadır. Ne var ki aracınızın hasara uğrayacağı durumlar sadece karşı tarafın kusurlu olduğu kazalardan ibaret değildir. Örneğin aracınız yanar ya da çalınırsa, sizin bunda hiçbir kusurunuz olmasa da zorunlu trafik sigortası hasarınızı karşılamayacaktır. Bu hallerde zararınızın karşılanabilmesi için kasko yaptırmış olmak gerekmektedir.

Kusurlu Tarafsanız Hasarınızı Sadece Kasko Karşılayabilir

Trafiğe çıkan araç sayısını her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu da beraberinde trafiğin daha stresli bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bütün iyi niyetinizle diğer araçlara duyduğunuz saygıya ve kurallara uymak için gösterdiğiniz özene rağmen, saatlerce trafikte sıkışıp kalmanın stresi yüzünden hata yapıp bir kazaya sebep olabilirsiniz. Sizin kusurlu olduğunuz bu tip kazalarda karşı tarafın hasarı sizin zorunlu trafik sigortanızdan karşılanır. Ancak kendi aracınızda meydana gelen maddi hasarın karşılanması için mutlaka kasko yaptırmış olmanız gerekmektedir. Kazanın boyutuna göre, kasko yaptırmadığınız için ödeyeceğiniz meblağ, bir yıllık kasko priminden çok daha yüksek olabilmektedir.

Kaskonun Teminat Kapsamı Daha Geniştir

Zorunlu trafik sigortası primlerinin kasko primlerine oranla daha düşük olmasının sebebi, trafik sigortasının teminat kapsamının daha dar olmasıdır. Ayrıca kaskonun aksine trafik sigortasında limitler ve teminatlar tüm poliçe sahipleri için aynıdır. Öte yandan kaskonun teminat kapsamı daha geniştir. Poliçe sahibi ile sigorta şirketi arasında imzalanan sözleşmede hangi ek teminatların sağlanacağı belirtilmektedir. Örneğin ek teminatlar arasında belirtilmesi halinde sel ya da deprem gibi doğal afetlerin neden olacağı hasarlar da kasko sigortası kapsamına alınabilir. 

Kasko Primlerinde Muafiyet İndirimi Yapılabilir

Zorunlu trafik sigortasının primleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bu primler tüm poliçe sahipleri için sabittir. Kasko primleri söz konusu olduğunda ise hasarsızlık dışında indirim imkanları bulunmaktadır. Poliçe sahibinin olası bir kazada aracında meydana gelecek maddi hasarın belli bir kısmını karşılamayı taahhüt ettiği durumlarda muafiyet indirimi devreye girer. Bu hallerde kasko primleri de düşmüş olur. Ayrıca poliçe sahibinin karşılamayı taahhüt ettiği kısmın tüm hasarı karşılamaya yettiği ufak kazalarda, hasarsızlık indirimi kaybedilmemiş olur.

 

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam