MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Hastalık veya kaza risklerine karşı yapılan tamamlayıcı sağlık sigortası, birtakım kriterlere bağlı olarak hesaplanıyor. Hesaplama esnasında yatarak veya yatarak-ayakta olmak üzere iki tür tedavi teminatı baz alınıyor. Dolayısıyla poliçeye ekleyebileceğiniz teminatların içeriğine ve sayısına bağlı olarak ödemeniz gereken prim tutarı da değişiklik gösterebiliyor. Limitsiz yatarak tedavi, yenileme garantisi ve 10 defa ücretsiz ayakta tedavi, hesaplamada baz alınan teminat seçeneklerine örnek oluşturuyor. Yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, küçük müdahale giderleri, özel oda ve refakatçi giderleri ise yatarak sunulan tedavi teminatları arasında yer alıyor.

Poliçeden yararlanmak isteyen kişinin aktif çalışan olup olmaması, eş/çocuk durumu, mesleği, tıbbi geçmişi ve cinsiyeti, yapılacak hesaplamada önem taşıyan başlıca kriterleri oluşturuyor. Sosyal güvenlik kurumunda sağlık güvencesi bulunan kişilerin bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklar için ayrı prim hesaplaması yaptırmaları gerekiyor. Yatarak-ayakta tedavi içeren poliçelerde doğum teminatına da yer veriliyor. Doğum teminatı, yeni doğan bakımı ve mamografi gibi ek teminatların tümü, standart tablo dışında hesaplanıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hesaplama işlemleri, 18 ile 60 yaş arasını kapsıyor. Dolayısıyla poliçe primleri hesaplanırken başvuru esnasındaki yaş düzeyi göz önünde bulunduruluyor. Sigorta priminin hangi vade ve tutarlarda, ne şekilde ödeneceğinin, hazırlanan poliçede mutlaka yer alması gerekiyor. Poliçeye dair yapılan tüm hesaplamalar, Türkiye sınırları içerisinde 1 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. Başlangıç tarihinden öncesine ait olan tedavi masrafları, diş tedavileri ve ilaç teminleri poliçe hesaplamaları dışında tutuluyor. Hazırlanan poliçenin iptali söz konusu olduğunda ise sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren geçen süresi ve toplam tazminat tutarı ön planda tutularak iade edilecek prim tutarı belirleniyor.

Siz de tamamlayıcı sigorta poliçesi yaptırarak SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Teminatlara göre belirlenen poliçe priminizi ister peşin, ister taksit, isterseniz kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak, kendinize uygun ürün gruplarını satın almak için siz de sigortaladım.com üzerinden hemen başvurarak ya da daha ayrıntılı bilgi almak için 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak ulaşın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

İLGİLİ BLOG YAZILARI