18 Ağustos 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Sürücüsüz Araçlar Sigortacılığı Nasıl Etkiler

Endüstri 4.0.’ın en dikkatle izlenen başlıkları arasında sürücüsüz otomobil teknolojileri başı çekiyor. Sürücüsüz otomobillerin dünya otomotiv sektöründe ezberbozan dönüşümlere yol açması öngörülüyor. Otopilot sisteminde otomobiller manuel olarak müdahale görmeksizin belirli bir rotada ilerleyebilecekleri için, sürücüsüz otomobil teknolojilerinin günlük yaşama, global otomotiv ve sigortacılık sektörlerine yönelik yansımaları merakla bekleniyor.

Sürücüsüz Araçların Sigortacılığa Olumlu Etkileri

Sürücüsüz otomobil kullanımının 2020’li yıllarda insanoğlunun günlük yaşamında kendine yer bularak yaygınlaşacağı kesin görülüyor. Bu radikal değişimin global olarak şu anki değeri 700 milyar dolar olan otomotiv sigortacılığını da dönüştüreceği ifade ediliyor. Otopilot sistemiyle endüstri 4.0. döneminde ilerlerken insanoğlunun yaşayabileceği olumlu etkiler şöyle sıralanıyor:

  • Sürücüsüz otomobil kullanımı için teknolojiler geliştirilirken yakın gelecekte otomobil kazalarının oranının düşeceği öngörülüyor.
  • Hız kontrolü ve ileri raporlama teknolojileri sayesinde araç kullanımında tüketici güveninin bugüne kıyasla artması bekleniyor.
  • Trafiğe çıkan araç sayısının azalması ve bu sayıya bağlı olarak trafikte rahatlama sağlanması planlanıyor.
  • Otopilot sistemi sayesinde akıllı sürüş işlevleriyle donatılacak araçlar için sigorta prim tutarlarının düşeceği ve araç garanti sürelerinin uzayacağı da öngörüler arasında yer alıyor.
  • Toplu taşıma noktalarındaki kalabalıkların azalması da kazaların oluşmasını önleyici gelişmeler arasında gösteriliyor.

Sürücüsüz Otomobil Kullanımının Olumsuz Yansımaları

Pek çok olumlu etkisi olacağı öngörülmekle birlikte sürücüsüz otomobil kullanımının muhtelif olumsuz yanlarından da söz ediliyor:

  • Araçların kullanımının artmasına paralel olarak global ölçekte yakıt tüketim miktarlarında da artışlar yaşanması
  • Petrol gelirlerinin kullanımındaki artış sebebiyle ülke ekonomilerinde sürücüsüz otomobil kullanımından kaynaklanan radikal dönüşüm ve çalkantıların ortaya çıkması
  • Sürücülü araçlar ile sürücüsüz otomobillerin araç trafiğinde yapacakları olası kazalarda sorumluyu tespit etmenin ve sigorta hasar ödemelerinin düzenlenmesinin güçleşmesi
  • Araç sigortası, kasko sigortası ve trafik sigortası düzenlemelerinde sürücüsüz otomobil sistemlerinin yazılım hataları, sensör problemleri ve benzeri teknik sorunlardan kaynaklanan kaza ve hatalarda sorumlu, teminat ve lehdar belirlemelerinin neye göre yapılacağının henüz belirsiz oluşu

Sigortacılıkta Sürücüsüz Otomobillere Yönelik Hazırlıklar Ne Yönde?

Sürücüsüz otomobil sistemleri sigortacılıkta günümüzde geçerli olan hasar, risk, teminat ve prim gibi temel kavramları da radikal şekilde dönüştüreceğe benziyor. Sigorta şirketleri geleceğin “risk anlayışı”na hazırlıksız yakalanmamak için bugünden finansal, hukuki ve yazılımsal dönüşüm hazırlıkları yürütüyor. Sosyal yaşamdan tüketim politikalarına, hukuktan finans piyasalarına tüm yaşam alanlarında değişikliklere yol açacak sürücüsüz otomobil teknolojileri, kontrol arızaları, finansal sorumluluğun bölüşümü ve siber saldırı risklerine yönelik kurumsal düzeyde politikaları gözden geçirmeyi ve bireysel düzeyde de önlemler alarak yeni döneme hazırlık yapmayı zorunlu kılıyor. Siz de otopilot teknolojileri yürürlüğe girmeden önlemlerinizi almak, araç sigortası, trafik sigortası ve kasko sigortası ürünleriyle risklerinizi devrederek güvende olmak için sigortaladim.com üzerinden hemen teklif alabilir; poliçelerinizi satın alarak endüstri 4.0’a şimdiden hazırlık yapabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI