Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Sürprim Nedir?

20 Temmuz 2023

Sigortalı olan kişilerin herhangi bir riske, sigortacının sunduğu teminata karşılık olarak ödenen ya da sigortalı ile sigorta ettirenlerin ödediği veya ödenecek tutar olarak belirlenen miktara prim adı veriliyor. Sürprim ise primden farklı olarak sigortacının sigorta edemediği teminatı dâhil etmek üzere sigortalı olan kişiden istediği ek ücret olarak biliniyor. Hemen her sigorta türünde karşılaşılan sürprim uygulaması, hayat sigortalarında temel uzmanlık konusu olarak ele alınıyor. Hayat sigortalarında sürprimin belirlenip uygulanması, mediko-aktüerler yani riziko ile prim olasılığını hesaplamalar ile tespit eden ve geleceğe yönelik strateji geliştirerek sözleşme ilkelerini belirleyen uzman kişiler tarafından yapılıyor. Bu uzman kişiler aynı zaman da tıp bilgilerinin iler düzeyde olması ve sigorta matematiğine fazlasıyla hâkim olmaları ile sürprim nasıl hesaplanır konusunda istenen sonuçları çıkarıyorlar. Sürprim belirlemesi de hastalık ve bu gibi durumlar üzerine yapılan istatiksel bir araştırmanın sonucuna dayalı yapılıyor.

Zamanında Yapılmayan Sigorta Sözleşmelerinde Gecikme ve Sürprim

Sağlık sigortası yapan firmaların yolun başında onayladığı genel ilkeler içerisinde muafiyet uygulaması bulunuyor. Bu duruma göre hayat sigortası yaptırmayı düşünen kişilerin daha önceden var olan sağlık riskleri kapsam içerisinde dâhil edilmiyor. Sigortacılık sisteminin en temel ilkelerinden birisi de olumlu olmak ve iyi davranmak oluyor. Sigortalanmak istenen kişilerin daha önceden olan ve bilinen hastalıkları ya da sağlık sorunları, sigorta şirketine mutlaka bildirilmesi gereken bir husus oluyor. Buna yönelik yapılan sigortanın poliçesine karşılık olarak da şirketin talep ettiği meblağa prim adı veriliyor. Normal primin karşılığı olarak da güvence ve teminat altına alınmak istenen riskler, ek prim talebi sonrasında sigorta kapsamına, şirketler tarafından ekleniyor.

Daha açıklayıcı olarak, normal prim üzerinde talep edilen ek prime sürprim adı veriliyor. Sürprim nedir ve sürprim ne demek soruları da bu detaylı açıklama ile cevaplanıyor. Bunun haricinde araç sahibi olan ve araç işleten kişilerin sigorta sözleşmelerinin bitiş tarihini takiben, sigortalarını yenilemeleri gerekiyor. Bitim tarihinden itibaren yenileme yapılmadığı takdirde her 30 gün karşılığında sözleşmede prim %50 ile sınırlı olacak ve %5 ilave edilecek şekilde hesaplanıyor. Zamanında yenilenmeyen sigorta sözleşmelerinde sürprim yüzdesi bu şekilde belirlenip, hesaplama yapılıyor. Hasarsızlık sürprim yüzdesi nedir sorusu da bu bilgiler ışığında cevap buluyor.

Sigorta Türlerine Muafiyetler ve Sürprimler

Yaşanması kesin olarak bakılan ve risk ihtimali yüksek durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman sigorta yapmak kaçınılmaz oluyor. Sigorta, temelinde bir olasılık sistemi olduğu için gerçekleşmesi mümkün olan durumlarda devreye girerek sigortalıyı mali yükümlülükten koruyor. Şirketlerin risk analiz birimleri ve riske karşı sundukları teminatlar farklılık gösterebiliyor. Bazen teminatlar özel şartlara bağlı olarak da belirlenebiliyor. Muafiyet uygulamasına gidilerek önlem alınması şartı koşulabiliyor ve standart primden yüksek fiyatlandırma yapılabiliyor. Bu da sigorta sürprim nedir sorusunun bir başka yanıtı oluyor.

Bazı şirketler hırsızlık teminatı için alarm, kırılmaz cam, bekçi veya kepenk gibi önlemlerin alınması şartı koşuyorlar. Bunun nedeni önlem alınmadığı zaman bu eyleme maruz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Göz önünde bulundurulan bu durum, şartların aksi şekilde yaşandığı zaman şirket tazminat ödemiyor ya da belirli bir miktar muafiyet uygulayarak poliçeye not düşüyor. Sağlık sigortası yaptırmak için başvuran ve mevcut hastalığı olup, bunun beyanı yapıldıktan sonra medikal kadro incelemesi yapılıyor. Gerekli görülürse ek tetkik, beyan ve rapor talebinde bulunulabiliyor. Bunun sonrasında sigorta teminatı verme konusunda kabul ya da red işlemi gerçekleştiriliyor. Bunların dışında bazı muafiyetler veya sürprimler eklenerek teklif sunulabiliyor. Sağlık sigortası sürprim eklenmiş teklifleri sayesinde birçok sigortalı teminat altına alınıyor. Özel sağlık sigortası sistemi için de yaş ilerlemesi bekleyen kişilerin yanı sıra sağlık sorunu olmadığı için sigorta almaya gerek duymayan kişiler de bulunuyor. Aslında hasta olduktan sonra sigorta yaptırmanın bir anlamı da kalmıyor. Sağlık sigortası haricinde konut sigortalarından hayat sigortalarına kadar pek çok sigorta türünde sürprim kavramı ile karşı karşıya kalınıyor. Ek prim ödemesi olarak da bilinen sürprim, belirli durumlarda indirimli bir şekilde kişilere sunuluyor. Sigorta yenileme işlemlerine zamanında ve hasarsızlık durumu mevcut ise bir takım ek teminatlar, indirimli bir şekilde elde edilebiliyor. Sürprim indirimi nedir sorusu da bu şekilde cevaplanmış oluyor.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;