MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Sigortacılık Sektöründeki Teknolojik Gelişmeler
03 Aralık 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Sigortacılık Sektöründeki Teknolojik Gelişmeler

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ve ortaya çıkan yenilikler finans sektöründe de yavaş yavaş kendisini göstermeye başlıyor. Öyle ki finansal teknoloji (FinTech) alanında son yıllarda oldukça önemli küresel girişimler gerçekleştiriliyor. Bu gelişmeler sadece tek bir sektörü değil birçok alanı kapsayan yenilikler sunuyor. Yeniliklerin en başında ise FinTech altında yer alan bir diğer girişim olan sigorta teknolojileri (InsurTech) geliyor. Sigortacılık sektörünün ihtiyaçlarını giderme üzerine kurulu olmasından ötürü InsurTech adı verilen teknolojik gelişmeler, sektörün içerisinde bulunan firmalar için oldukça yakından takip edilmesi gereken önemli farklılıklara sahip. 

Sigorta Sektörü Hız Kazanacak

Daha fazla kullanıcıya çok daha hızlı şekilde ulaşabilmek InsurTech ile gelen yeniliklerin arasında yer alıyor. Firmalar için oldukça önemli olan bu özellik, hedef kitle ile direkt temas konusunda büyük farklar ve davranış biçimleri yaratıyor. Sadece firmaları değil poliçe sahiplerini de ilgilendiren yenilikler de mevcut. Poliçe sahipleri, InsurTech ile birlikte daha düşük maliyetli poliçe çözümlerine ulaşabilme imkanını yakalıyor. Her ne kadar bazı firmalar hala yeni teknolojiye adapte olmakta zorluk yaşasa da mobil cihazların gelişmesi ile birlikte bu sisteme çok kısa süre içerisinde geçilmesi öngörülüyor. 

Sigorta sektöründe uygulanan satış yöntemi, birçok firma tarafından hala eski usul devam ediyor. Genellikle telefon veya temsilciler aracılığıyla gerçekleştirilen satışlar, firmaların InsurTech'e adapte olması ile web üzerinden ya da diğer mobil kanallar aracılığıyla çok hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek. Günümüzde artık hemen her şeyin hızla ölçüldüğü düşünüldüğünde sigorta sektöründe bu durumun büyük bir devrim yaratacağı inkar edilemez. Kaldı ki şimdiye kadar dünya üzerinde gerçekleştirilen 1000'in üzerinde girişim de bu düşünceyi destekler nitelikte. 

InsurTech'de Blockchain Teknolojisi de Kullanılıyor

Paylaşım ekonomisi üzerine uygulanan yeni sigorta teknolojisi, poliçe oluşturmada kişiden kişiye hızlı çözüm sunmakta oldukça başarılı. Bu başarıların sahibi olan firmaların başında ise Lemonade geliyor. Birkaç yıl önce ortaya çıkan ve paylaşım ekonomisi üzerine dayalı iş modeli, Lemonade tarafından benimsendi ve böylece sektörde çok uzun yıllar değişmeyen gelenekçi bakış açısını kökten değiştirerek büyük ses getirdi. 

Şu ana kadar bahsedilen gelişmelerin ve köklü değişimlerin en büyük nedenlerinden biri de FinTech dahilinde her geçen gün etkisini daha da arttıran Blockchain teknolojisi. InsurTech'in getirdiği yeniliklerde yaşanacak sahtekarlıkların Blockchain ile önüne geçecek gibi gözüküyor. Aynı zamanda Blockchain ile sağlanması beklenen en önemli gelişmeler kullanıcı gizliliği ve itibar konularını da kapsıyor. Örneğin; Çin son zamanlarda bu konu ile alakalı ''sosyal kredi skoru'' isimli bir proje başlattı. Bu ve benzeri projelerin yakın gelecekte InsurTech firmaları tarafından ''itibarı sigortalamak'' gibi yeni çözüm önerileri sunacağı düşünülüyor. 

Anlaşılacağı gibi teknoloji hala daha gelişim aşamasında olsa da birçok firma ve hatta devlet bu konu ile alakalı yeni örnekler sunmaya devam ediyor.

İLGİLİ BLOG YAZILARI