11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Seyahat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seyahat sigortası poliçesini yaptırmadan önce olası aksilik durumlarına karşı birtakım hususlar ön planda tutuluyor. Poliçenin avantajlarından yararlanmak isteyenlerin öncelikle verdikleri bilgilerin doğruluğundan emin olunmasına ihtiyaç duyuluyor. Verilen bilgilerin ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte olması, düzenlenecek olan poliçenin doğruluğu ve geçerliliği açısından büyük bir önem taşıyor.

Olası kaza veya hastalık durumları karşısında düzenlenen seyahat sigortasında genel şartlar devlet tarafından belirlenerek sözleşmeye yansıtılıyor. Dolayısıyla tüm sigorta şirketlerinde sunulan şartlar birbiriyle benzerlik gösterebiliyor. Sigorta poliçesi kapsamında öncelikli olarak teminat seçenekleri göz önünde bulunduruluyor. Sözleşmede toplamda 100 günlük ve süre limiti olmayan 2 ayrı teminat seçeneği sunuluyor. 100 günlük olan teminatta, seyahat başı 60 günlük güvenceden yararlanabiliyorsunuz. Süre limiti olmayan teminat seçeneğinde ise seyahat başı 90 güne varan sürelerde sigorta hizmeti alınabiliyor. Sigorta poliçenizin yurt dışında işlev görmesi ve sağlık hizmeti sunabilmesi için gerekli durumu 24 saat içerisinde ilgili sigorta şirketinize bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca poliçenin mümkün olduğu kadar elle yazılmamasına da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bazı konsolosluklar, seyahat sigortası poliçelerinin elle yazılan nüshalarını kabul etmeyebiliyor.

Seyahat sigortası poliçesi, muafiyetli ve muafiyetsiz olmak üzere 2 türde düzenlenebiliyor. Muafiyetli seyahat sigortası, fiyatlandırma açısından daha düşük meblağlarda uygulanabiliyor. Ancak böyle bir durumda seyahat şirketi, belirli bir miktarın altında kalan zararlara ödeme yapmaktan muaf oluyor. İlerleyen zamanlarda beklenmedik durumlarla karşılaşmamak adına düzenlenen poliçenin tam olarak incelenmesi size avantaj sağlıyor. Dolayısıyla poliçenizi imzalarken verilen bilgileri ve şartnameyi mutlaka büyük bir titizlikle incelemelisiniz. Okuduğunuz veya aklınıza takılacağını düşündüğünüz tüm hükümleri, imza aşamasında sigorta yetkilisine sorabilirsiniz. Ayrıca primlerinizi zamanında yatırmaya dikkat etmeli ve ödeme karşılığında verilen makbuzlarınızı da saklamalısınız.

Seyahat sigortası ayrıntıları ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sigortaladım.com üzerinden hemen başvurabilir veya 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayabilirsiniz. Yapılan geri dönüşün ardından kendinize uygun bulduğunuz seyahat sigortası ürün paketine başvurunuzu tamamlayabilir ve daha güvenilir bir geleceğe adım atabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI