11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Seyahat Sigortasının Tarihi Nasıl Belirlenir?

Yurt içinden yurt dışına veya yurt dışından yurt içine seyahat esnasında yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı seyahat sigortası yaptırmak gerekebiliyor. Seyahat sigortası acil ve ani gelişen durumlarda ayakta veya yatarak tedavi hizmetlerini karşılıyor. Bunun yanı sıra eczane ve sağlıkla ilgili konularda bilgi alma hizmetlerini de içeriyor. Hastanın tedavi süreci tamamlandıktan hemen sonra ikametgah adresine nakil işlemleri başlatılıyor. En önemli nokta ise "Seyahat sigortası hangi sürelerde geçerlidir?" sorusu oluyor. Seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerinde ülkeden çıkış yapılmasının pasaportla tespit edilmesi ile başlıyor, ülkeye girişin pasaportla tespit edilmesi ile de sona eriyor. Yurt içinde gerçekleştirilen gezi ve seyahatlerde ise sigorta geçerlilik tarihi düzenlenen poliçe ile özel olarak belirleniyor.

Seyahat sigortası yaptıran kişiler, başta sağlık olmak üzere birçok farklı konuda kendilerini garanti altına alabiliyor. Seyahat sigortasının yaptırılması, yolculuk sırasında meydana gelebilecek risklere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanıza olanak tanıyor. Hastalık, zehirlenme, trafik kazası ve vefat gibi hallerde devreye giren sigorta kapsamında oldukça faydalı hizmetler yer alıyor. Ayakta muayene hizmeti, doktorlar tarafından yazılan ilaç ve tıbbi malzemelerin bedeli, kaza veya hastalık sonrası gerçekleştirilen muayene ücretleri, hasta nakil masrafları ve tıbbi koşullara uygun vefat nakil işlemleri, seyahat sigortası kapsamında karşılanıyor. Seyahat süresi içinde spesifik bir komplikasyon ile yüz yüze gelme ihtimali varsa veya teminat içinde yer almayan farklı bir tıbbi süreçten geçilecekse, kişiye geniş olanaklar sağlayan sağlık teminatlarından da ekstra ücret ödenerek yaralanabilmek mümkün oluyor.

Seyahate çıkılacak ülke, yurt dışında geçirilecek toplam süre, seyahat edecek kişi ya da kişilerin sayısı ve yaş grubu gibi çeşitli etkenler, prim ücretinin belirlenmesinde esas alınan diğer hususlar arasında bulunuyor. Risk grubu yüksek olarak değerlendirilen ülkelere ait primler ile tehlikeli olarak addedilmeyen ülkeler arasında ciddi prim farklılıkları bulunabiliyor. Seyahatin toplam süresi ve amacı da prim tutarlarını önemli ölçüde belirliyor. Ayrıca iş, eğitim ve hobi turları gibi etkinliklerin ekstra sigorta teminatları makul seviyelerde kalırken; gazetecilik, sportif etkinlikler ve konser tarzı seyahat planlarının teminatları daha ayrıntılı bir şekilde düzenlenebiliyor.

Siz de 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak seyahat sağlık sigortası detayları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilir, sigortaladim.com avantajları ve en uygun fiyat seçenekleri ile sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI