22 Nisan 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Uygun Fiyatlı Seyahat Planları Nasıl Yapılır?

Yolculuk yapmak, dünyayı gezmek, yeni yerler ve kültürler keşfetmek bazı kişiler için bir yaşam biçimiyken bazı kişilerin en büyük hayalleri olarak kalıyor. Hayallerini gerçekleştirmek ve ucuza seyahat etmek isteyenler de iyi bir plan sayesinde uygun fiyatlı şekilde birbirinden güzel deneyimler kazanabilir, hayallerini gerçekleştirebilirler.

Ucuz seyahat için planlama yapmanın bazı püf noktaları vardır. Seyahatinizin aşamalarını planlamak, bilet fiyatlarını düzenli takip etmek, konaklama için uygun fiyatlı alternatifler bulmak ve seyahat öncesi gidilecek yerler hakkında araştırma yapmak bazı önemli püf noktalardandır. Bazı gezginler planlama yapmanın yolculuğun heyecanını kaçırdığını düşünse de yolculuklarınızdan maksimum keyif ve verim alabilmeniz, bütçenize uygun hareket edebilmeniz, daha kısa zamanda daha çok deneyim yaşayabilmeniz ve beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için planlama yapmak oldukça önemlidir.

Seyahat Planını Erken Planlamak

Pek çok kişinin sorduğu ve merak ettiği “ucuz yurtdışı seyahati nasıl yapılır?” “Seyahat edebilmek için illaki çok büyük bir bütçe mi ayırmalıyız?” gibi soruların cevapları aslında oldukça basit. Seyahatinizin planını erkenden yaparsanız hem çok daha uygun bir bütçe ayırarak istediğiniz yerleri gezebilir hem de gezinizden maksimum verimi alarak daha keyifli deneyimler yaşayabilirsiniz. Uygun fiyatlarla daha ekonomik seyahat etmenin en önemli noktası planınızı önceden yapmanızdır. Bu sayede bütçeniz için en önemli masraf kalemlerini çok daha maliyetsiz şekilde halledebilirsiniz. Öncelikle erkenden planlama yapmanın en büyük avantajlarından biri konaklama noktalarını ve biletleri erkenden ayarlamanın getireceği kardır. Daha erken yapılan rezervasyonlar sayesinde çok daha az harcama yapabilir, aniden yükselen fiyatlar karşısında etkilenmeden seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bir önemli konu ise vize veya pasaport gibi işlemlerin gerektiği yerlere yolculuk yaparken belgelerinizde herhangi bir aksaklık çıkmaması için planlamanızı ve zamanlamanızı doğru ayarlamaktır. Pasaport, vize çıkarmak gidilecek yere göre değişiklik gösterse de genellikle yolculuğunuzdan birkaç ay öncesinde halletmeniz gereken işlemlerdir. Son ana bırakılan durumlarda aksaklıklar yaşayabilir, tüm yolculuğu iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte vize almanız gereken durumlarda, seyahatinizi planlamış olmak vize alma işlemi sırasında sorun yaşama ihtimalinizi de oldukça azaltmaktadır. Planlamanızı yaparken öncelikle gitmek istediğiniz yerleri belirlemeniz sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Eğer yurtdışı planı yapıyorsanız ve uygun fiyatlı yerlere gitmek istiyorsanız ucuza seyahat edilecek ülkeler konusunu araştırmalısınız. Kur farkının daha az olduğu ülkeler bu konuda daha düşük maliyetlidir. Gitmek istediğiniz ülkelere karar verdikten sonra gitmek istediğiniz şehirleri ve nereleri görmek istediğinizi planlamak da sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Gideceğiniz noktaları önceden planlarsanız hem daha ekonomik hem de daha az yorucu bir rota çizebilirsiniz. Merak ettiğiniz ve görmek istediğiniz yerleri erkenden araştırırsanız hem beklenmedik masraf kalemleriyle karşılaşmaz hem de bir yerleri gözden kaçırmadan yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yılın bazı zamanları kapalı olan veya turist almayan yerleri, geçici olarak ziyaret kapatılan yerleri önceden öğrenebilirsiniz. Tüm bunların yanında araştırmanız esnasında daha önce duymadığınız ancak ilginizi çekecek yerleri de öğrenebilir, seyahat rotanıza bu noktaları da ekleyebilirsiniz. Erkenden yaptığınız ve karşınıza çıkabilecek tüm masrafları kabaca planladığınız rotalarda istenmeyen sürprizlere karşılaşma ihtimalinizi azaltabilir, bütçenize sadık kalarak uygun fiyatlı bir yurtiçi/ yurtdışı seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Havayolu Firmalarının Bilet Kampanyalarını Takip Etmek

Ucuza seyahat etmenin yolları arasında uygun fiyatlı bir şekilde ulaşımınızı sağlamak önemli bir noktadır. Uçakla ulaşım sağlamak hem diğer yollardan daha kısa sürüp hem de daha az yorucudur; ancak uçak bilet fiyatları da daha maliyetli olabilmektedir. Bu nedenle seyahatiniz için uygun fiyatlı biletleri takip etmek ve kampanyalardan yararlanmak bütçenize katkı sağlamakla beraber çok daha ekonomik yollarla ulaşımınızı sağlamanıza yardımcı olur. Ne kadar ekonomik bir şekilde ulaşımınızı sağlarsanız yolculuğunuz için ayırdığınız bütçeden çok daha verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Ucuz seyahat rotaları belirlemek çok daha uygun biletler bulabilmenizi sağlar. Genellikle sıklıkla ziyaret edilen havalimanlarına ulaşımlar daha maliyetli olmakla beraber alternatif havayollarını araştırarak daha ucuz biletler satın alabilirsiniz. Havayolu firmaları yılın belli dönemlerinde bilet kampanyaları başlatarak çok ucuza yurt içi ve yurt dışı biletleri satmaktadır. Bu kampanyaları takip ederek yalnızca iç hatlarda değil dış hatlarda da uygun fiyatlı şekilde uçuş yaparak ucuz yurtdışı seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kampanyalardan haberdar olabilmek için havayollarının sosyal medya hesaplarını takip edebilir, bültenlerine abone olabilir, çekilişlerine katılabilirsiniz. Bu sayede kendi aboneleri için özel olarak sunulmuş tekliflerinden de yararlanabilirsiniz. Bilet fiyatlarını karşılaştırmanızı sağlayacak motorları kullanarak en ucuz biletleri görüntüleyebilir, aynı bileti çok daha uygun şekilde satın alabilirsiniz. Aynı zamanda bazı karşılaştırma motorlarında veya havayolu firmalarının kendi uygulamalarında fiyat alarmları kurabilir, fiyatlar düştüğü zaman anında haberdar olabilirsiniz. Bunların yanı sıra ikram, bagaj hakkı gibi avantajlardan feragat ederek daha ekonomik sınıflardan biletinizi alabilirsiniz.

Konaklama İçin Merkeze Uzak Hostellere Bakın

Ucuz seyahat etmenin yolları arayanların dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise konaklamadır. Konaklama da bütçeniz için en maliyetli kalemlerden birisidir. Bütçenizin büyük kısmını konaklamaya ayırmak istemiyorsanız bazı püf noktaları planınıza uygulayarak daha ekonomik yollarla konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Bunlardan biri de gittiğiniz yerde merkezi konumlardan biraz uzak noktadaki hostellere ve konaklama noktalarında barınmaktır.

Hosteller, tek bir standarda sahip olmasa da otel gibi daha bireysel oda seçenekleri sunan yerlerden farklı olarak paylaşımlı oda konseptlerine sahip konaklama noktalarıdır. Pek çok gezgin bütçelerinin büyük kısmını barınmaya harcamak istemediği için hostelleri tercih etmektedir. Çoğunlukla merkezi noktalarda yer alan hosteller hem ulaşım kolaylığından hem de kolaylıkla bulunabildiğinden dolayı normal hostellerden daha maliyetlidir; ancak merkeze biraz daha uzak mesafede bulunan ve konforlu alternatifleri seçerek daha uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Önceden iyi bir şekilde planlanmış yolculukların avantajlarından biri de konaklama için daha ekonomik alternatifler bulmaktır. Yolculuğunuz esnasında konaklama yapacağınız yeri ayarlarsanız çok fazla alternatifi değerlendiremeyebilir, daha ekonomik yerleri gözden kaçırabilirsiniz. Bu nedenle gitmeden önce merkeze ulaşım sağlayabileceğiniz ancak çok da merkezin içerisinde yer almayan hostellere göz atarak kalacağınız yerin maliyetini oldukça düşürebilirsiniz.

Sokak Lezzetlerini Deneyimlemek

Elbette ki farklı yerleri gezip görürken farklı yiyecekleri tatmak da yolculukların en keyifli kısımlarından biridir. Gezilen görülen yerlerin kültürlerin ait yöresel tatları deneyimlemek de seyahatinizin önemli bir kısmını oluşturur. Gittiğiniz yerin meşhur yiyeceklerini deneyimledikten sonra gün içerisinde açlığınızı bastırmak için pahalı restoranlara gitmek yerine sokak lezzetlerini tercih edebilirsiniz. Büyük ölçüde ekonominize katkı sağlayacak bu yöntem sayesinde bütçenizi çok daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin; Avrupa'da ucuz seyahat sırasında daha çok yer gezebilmek veya daha az maliyetli şekilde seyahatinizi gerçekleştirmek için acıktığınız zamanlarda sokaklarda satılan yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; lüks bir pizzacıya gitmek yerine dışarıda satılan dilim pizzaları satın alabilirsiniz. Sosisli sandviç, hamurlu yiyecekler, külahta patates kızartmaları, tatlılar bu sokak lezzetlerine örnek olarak verilebilir. Bu sayede hem ekonominize katkı sağlar hem de yörenin meşhur yiyeceklerini tadabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI