Tramer Nedir? Nasıl Sorgulanır?

  Günümüzde sigortanın yeri ve önemi tartışılmaz. Gerek kendinizi gerekse sahip olduğunuz mal varlıklarını korumak, olası tehlikelerden en az zararla kurtulmak için en büyük güvence sigorta yaptırmakla sağlanıyor. Neyse ki içinde yaşadığımız dijital çağda sigorta işlemlerini yaptırmak, kontrol ve takibini sağlamak eskisine nazaran çok daha kolay hale geldi. Özellikle online sigorta devrinin başlamasıyla beraber hızlanan işlemlerden önemli bir tanesi ise tramer sorgulama olarak biliniyor. Peki Tramer nedir? 

  2003 tarihinde devlet hazine müsteşarlığı, tam açılımı Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi olan Tramer'i kurarak her türlü sigortalı araç bilgisini tek merkezde topladı. Bugün söz konusu sistem tüm sigorta bilgilerinin bir arada kayıt altında tutulduğu bir tür veri deposu olarak kullanılıyor. Bu başarılı uygulama, başta her türlü kötü niyetli girişimin engellenmesi, bunun yanında sigorta alanında ortak bir platform ve buna bağlı olarak ortak hareket etme imkanı sağlanması ve fiyatlandırma söz konusu olduğunda daha doğru kararlar verilebilmesi açısından bir hayli faydalı olmuştur. 

  Tramer'den Kimler Yararlanabilir ve Tramer Kaydı Nedir?

  Tramer diye bilinen bu kapsamlı sistemden arzu ettiği bilgiye ulaşmak herkesin hakkıdır. Tramer'in yoğunluklu olarak kullanım amacı bilhassa ikinci el araba alım satım işlemleri sırasında söz konusu arabanın kaza ve hasar kayıtlarını ulaşmaktır. Herhangi bir aracın önceki sahiplerinin üzerindeyken kaza geçirip geçirmediği ve hasar alıp almadığı gibi bilgilerin tamamına bu sistem aracılığıyla hızlı ve kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Sadece hasar görüp görmediği de değil, araca ait sigorta işlemleri, varsa kazasının hasar bedeli, kazanın detayları gibi ayrıntılı bilgileri de kısa sürede öğrenmek Tramer sayesinde mümkün hale geliyor. Hasar kaydı sorgulama işlemi ile ikinci el araç satın alırken aracı size satan kişinin sözlerine güvenmekten fazlasını yapabilirsiniz. Kafanızdaki pek çok soru işareti bu şekilde yanıtlanmış ve şüpheleriniz giderilmiş olur. Yaptığınız kayıt sorgulama işlemleri sonucunda elde ettiğiniz bilgiler karar verme aşamasında çok işinize yarayabilir.

  Öte yandan Tramer kaydı sorgulama işlemi esnasında aklınızda bulundurmanız gereken tek nokta araç sahibinin herhangi bir kaza durumunda ortaya çıkan maddi hasarı sigorta aracılığıyla değil kendi imkanlarını kullanarak karşılamış olma ihtimalidir. Sigortaya başvurmadan bireysel yollarla giderilen hasara ve hasara sebep olan kazaya dair bilgiler doğal olarak Tramer sisteminde kayıtlı değildir ve ulaşılamaz. 

  Ne olursa olsun eğer ikinci el araç satın almak gibi bir düşünceniz varsa ilk adımı Tramer aracılığıyla sorgulama yaparak atmayı unutmayın. 

  Tramer Üzerinden Hangi Sorgulamalar Yapılabilir?

  Tramer üzerinden başlıca beş farklı sorgulama yapabilirsiniz. Bunlar; 

  • Araç hasar kaydı sorgulama
  • Mağdur bilgileri sorgulama
  • Araç trafik poliçesi sorgulama
  • Araç kasko poliçesi sorgulama
  • Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranlarını sorgulama olarak sıralanabilir. 

  Bu sorgulama türlerinin her biri için farklı sorgulama biçimleri vardır ve sunulacak bilgiler de aynı şekilde değişiklik arz etmektedir. Söz konusu tramer kaydı sorgulamaları sayesinde ilgi alanınızdaki aracın hasar kaydını elde ederek yapacağınız işlemler sırasında daha rahat ve kendinden emin adımlar atabilirsiniz. 

  Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Tramer aracılığıyla hasar kaydı sorgulama işlemi yapmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki internetten Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne ait olan web adresine girip online işlemler aracılığıyla sorgulama yapmaktır. Bu link üzerinden tramer sorgulama yapmak için söz konsu aracın plakası ve T.C. kimlik numaranız istenir. Bu bilgileri istenilen yerlere girdikten sonra plakadan araç sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Örneğin; eğer bir aracın zorunlu trafik sigortası bilgilerine ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki tabloda belirtilen sigorta şirketi, acente no, poliçe no gibi alanları eksiksiz olarak doldurmalısınız. Aşağıda farklı sorgulamalar için sizden istenen belli başlı bilgiler belirtilmiştir. 

  • Tramer Trafik Sigortası Sorgulama: Sigorta şirketi, acente numarası ve poliçe numarası bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. 
  • Tramer Kasko Sigortası Sorgulama: Doğru ve eksiksiz bilgiye erişmek için plaka ve şasi bilgilerinin sisteme doğru bir biçimde girilmesi gerekmektedir.
  • Araç Hasar Sorgulama: Araca ait hasar bilgilerine ait tüm detayları araç hasar sorgulama yöntemiyle elde edebilirsiniz. İkinci el araçların herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, karıştıysa hasar derecesi gibi detaylar bilgi edinebileceğiniz belli başlı konulardır.
  • Tramer Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama: Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi yapmak için üç farklı yolu kullanabilirsiniz. Plaka ve sigortalı TC kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü TC kimlik no ile sorgulama bu üç farklı yöntemi oluşturur. Sizden talep edilen bilgileri eksiksiz bir biçimde girerek en doğru sorgulama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. 

  Tramer sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise sms atmaktır. Telefon numaranız hangi şebekeye ait olursa olsun 5664 numarasına mesaj atarak ilgilendiğiniz araca ait sorgulamayı gerçekleştirerek kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için sorgulama yapmak istediğiniz aracın açık plaka numarasını yazıp 5664'e gönderdiğinizde aracın geçmiş kaza ve hasar bilgilerini öğrenmeniz mümkün oluyor. Ayrıca yine arabaya ait motor ve şasi numarasını girerek de tramer sorgulama yapabiliyorsunuz. Bunun dışında araca ait poliçe, kasko ve mağdur bilgilerini sırasıyla şu şekilde edinebilirsiniz: 

  • Poliçe Sorgulama için;TRAFİK  boşluk ARAÇ PLAKASI  yazıp 5664'e sms atın
  • Kasko Sorgulama için; KASKO boşluk ARAÇ PLAKASI yazıp 5664'e sms atın
  • Mağdur bilgisi sorgulama için; MAGDUR boşluk TC KİMLİK NO yazıp 5664'e sms atın

  Bu şekilde kısa sürede söz konusu araca ait her  türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Kısa mesaj yöntemiyle yapacağınız sorgulamalar için belirli bir ücret alındığını da bilmenizde fayda var. Bu ücretler sms başına alınmaktadır. Her sorgulamadan sonra belirlenen ücret telefona ait faturanıza eklenecek yahut halihazırda var olan bakiyenizden düşecektir.

  Tramer sorgulaması konusunda merak edilen sorulardan biri de söz konusu sorgulamanın e-devlet üzerinden yapılıp yapılamayacağıdır. Yukarıda belirtilen iki seçenek dışında e-devlet üzerinden bu işlemlerin yapılabilmesi mümkün değildir. 

  Tramer Belge No Nedir?

  Her sigorta şirketi Tramer belge numarasını farklı biçimde belirlemektedir. Poliçe basımları sırasında sigorta şirketleri bu numaraları özel olarak kodlarlar. Dolayısıyla Tramer belge numarası sigorta şirketlerine göre çeşitlilik gösterebilir. Internet üzerinden yapacağınız sorgulama neticesinde ulaştığınız tramer belgelerindeki numara size tramer belge no'sunu verir. Hem tramer sorgulama hem de tramer belgeleri gibi işlemler için internet üzerindeki seçenekleri kullanabilirsiniz. 

  BENZER HABERLER

  Hata tepsit ettik!

  Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

  sigorta

  SMS Onay

  Size özel teklifleri görebilmeniz için cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


  Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

  Lütfen 53270XXX00 numaları telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
  Kalan Süre: 300
  Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.