MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
SBM: Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

SBM: Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyonu geçmiş durumda. Birbirinden farklı özellikler taşıyan bu araçların en önemli noktası, hepsinin trafik sigortası yaptırmak zorunda olmasıdır.

Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye’de her aracın yaptırması mecburi kılınmış bir sigorta türü olan zorunlu trafik sigortası ile kaza anında cebinizden masraf çıkmamasını sağlarsınız. Trafik sigortası sayesinde karşı tarafın hasarını sigortanız karşılar.

Trafik sigortasının yaptırılmadığı tespit edilen araçlar için ceza uygulanır. Cezanın yanı sıra daha kötü olan kısım ise aracın uzun süre trafikten men edilmesidir. Araç sahibi kişilerin bu tür durumlarla karşılaşmadan önce trafik sigortasını yaptırması en doğru karar olacaktır.

Tüm bu süreçlerin kolay ve güvenilir işlemesi açısından kurulmuş birçok sigorta şirketi bulunmakla birlikte, işlemler için gerekli olan birçok sistemi de beraberinde getirmektedir. Bu sistemlerden biri de SBM, yani Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Nedir?

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde kurulmuş olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) kurumu, 16.12.2003 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiştir.

İlk önce Tramer adıyla kurulan bu sistem, trafik-kasko ve daha birçok sigorta işlemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmanızı sağlar. Tramer sistemi, hizmet alanlarının genişletilmesiyle birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) olarak son şeklini almış ve hizmet vermeye devam etmektedir.

Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) hizmet alanları ise şöyledir:

  • Trafik sigortası sorgulama
  • Kasko sigortası sorgulama
  • Kaza tespit tutanağı sorgulama
  • Mobil kaza tutanağı oluşturma
  • SMS sorgulamaları
  • SBMobil
  • Sigortam360

Örneğin, yeni alacağınız bir aracın daha önce yapılmış tüm poliçelerini ve hasarsızlık oranını öğrenmek için çalışmış olduğunuz sigorta şirketi ile iletişime geçebilir ve araç hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, (SBM) haklarınızı güvence altına almadan önce oluşabilecek risklere karşı sizi ve aracınızı uyaran bir sistemdir. Bu nedenle trafik sigortanızı ve kaskonuzu yaptırmadan önce, sigorta şirketiniz ile görüşerek, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinden bilgi alabilir ve bu bilgiler doğrultusunda güvencenizi oluşturabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sisteminde trafik sigortası sorgulama işlemi ile trafik poliçesi bilgilerine ulaşmak oldukça kolay. TC kimlik numarası ve plaka bilgisi ile sorgulama yapılabilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sayesinde, aracınızın trafik sigortası poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) poliçe tarihinizin yenilenme zamanını takip etmek açısından da oldukça işinize yarayacak bir sistemdir. Trafik poliçesi yenileme zamanına ilişkin bilgi sahibi olabilir, zamanında yapılmamış yenilemelere karşın uygulanan ağır yaptırımlardan etkilenmemiş olursunuz. Özetle, SBM yani Sigorta Bilgi Merkezi trafik sigortası sorgulama işleminizi tek tıkla çözümlemekte ve size büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI