Whatsapp'dan yaz
blog blog

SBM Dolandırıcılığa Karşı Uyarıyor

13 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Modern çağın en önemli sorunlarından bir tanesi, bilindiği üzere dolandırıcılığın artması ve dolandırma araç ve yöntemlerinin de çeşitlenmiş olmasıdır. Dolandırıcılık, gelişen teknoloji ile birlikte kendine yeni yöntemler buluyor ve bu duruma dair güvenlik önlemlerinin de haliyle giderek artırılması gerekiyor. 

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi, son zamanlarda ortaya çıkmış olan telefon dolandırıcılığı ile ilgili kapsamlı bir uyarıda bulundu. Bu uyarıda, dolandırıcıların kullandığı metodların, bu türden bir mağduriyete düşmemek için yapılması / yapılmaması gerekenlerin ve dolandırılma durumu gerçekleştiyse neler yapılacağının bilgisi yer alıyor.

Merkezin belirttiğine göre telefon üzerinden dolandırıcılık yöntemine başvuralar belli bir yol haritasını takip ediyorlar. Bu kişiler kendilerini sigorta şirketi çalışanı (itibarı yüksek olanları tercih ederek), kamu görevlisi ya da kamuya mal olmuş kişi olarak tanıtıyor ve karşısındakileri bu şekilde kandırma yolunu izliyorlar.

SBM’nin uyarısına göre, söz konusu dolandırıcılık yönteminde dolandırıcılar ilk olarak karşı tarafın güvenini kazanmaya çalışıyorlar. Bu amaçla da dolandıracakları kişiye birtakım özel bilgiler sunuyorlar; bu özel bilgiler ise esasen ellerinde bulunmuyor. Bu türden kişisel bilgileri vermek ise dolandırmak için tuzağa düşürme hedefinin bir aracı görevini görüyor. Dolandırıcıların arama gerekçeleri çoğunlukla araç kredisi, sağlık ya da konut sigortası ve çekilişte hediye kazanmış olma gibi gündelik hayat meselelerine yönelik oluyor. Yani bunları kullanarak hem kişiye dair özel bilgiler alma hem de maddi çıkar sağlama niyeti taşıyorlar.

Dolandırıcılığa Karşı Yapmamanız Gerekenler Neler?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, yaptığı uyarıda kişilerin neler yapmamaları gerektiğini de belirtiyor. Buna göre; herhangi bir kartın hesap numarasını, kimlik kartı ve kimlik numara bilgilerini yahut diğer özel bilgileri isteyen telefon görüşmelerinin anında sonlandırılması gerekiyor. Ayrıca, banka hesabına doğrudan havale talep eden ya da EFT, PTT havalesi üzerinden para transferi isteğinde bulunanlara kati surette itibar edilmemesi gerekiyor. SBM, bu noktada yapılması gerekenin hiçbir yanıt vermeden telefon görüşmesini sonlandırmak olduğunun altını çiziyor.

Uyarıda belirtildiği üzere, bir şekilde havale gerçekleştirilmişse ve dolandırıcılığın mağduru konumuna düşülmüşse de yapılması gereken birtakım işlemler bulunuyor. Mağduriyete uğramış kişinin, dolandırıldığı telefon numarasını ve telefon konuşmasının gerçekleştiği gün ve saat bilgilerini havale makbuzu ile birlikte hiç vakit kaybetmeden Cumhuriyet Savcılığına götürerek suç duyurusunda bulunması önem arz ediyor.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam