02 Temmuz 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Satılık Araç İlanlarına Gelen Yeni Zorunluluklar

Ülkemiz ekonomik piyasasında büyük bir değere sahip olan, sıfır araçlardaki fiyat değişimlerinden dolayı daha da rağbet gören ikinci el piyasasına gelen yeni düzenlemelerle hem alıcı hem de satıcı için bazı yeni kurallar eklenerek daha sorunsuz bir ticaretin gerçekleştirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmiştir. Bu önlemler sayesinde kayıt dışılığın daha düşük seviyelere gelmesi için ileriki dönemlerde daha geniş kapsamlı bir çalışma da yürütülebileceği konusu bakanlık içerisinde de halihazırda gündem de olup, bireysel satış dışında bu işi meslek haline getirmiş komisyon bazlı çalışanlara da eğer yetki belgeleri yok ise bazı cezalar getirilmiştir.

Satılık Araç İlanı Nasıl Düzenlenir?

Satış safhasında dikkat edilmesi gerekilen en önemli durum aracın ilanını en düzgün şekilde ilgili ilan sitesine kaydetmektir. Herhangi bir kategori veya özelliğinin atlanması durumunda filtreleme özelliği ile çalışan web sitelerinde ilgili aracınızın ilanı çabucak kullanıcıların gözünden kaçabilir ve hatta beklediğiniz görüntülenmelerin çok daha az ziyaret alarak aracı elden çıkarmanız düşündüğünüzden çok daha uzun süreler alabilir. Önemli aşamalara geçmeden önce hangi ilan sitesinde reklam vermek istiyorsak üyelik işlemlerine başlayarak ilk adımı tamamlayabiliriz.

Satılık araba ilanları oluşturmadan önce üyelik safhasında doğru bilgileri girerek ileride oluşabilecek aksaklıkların önüne geçebilirsiniz. İlgili kişisel bilgilerinizi doldurduktan ve üyeliğinizi oluşturduktan sonra ise ilan verme aşamasına geçerek aracınızla ilgili özellikler ve ödeme seçeneklerinden birini seçerek ise diğer aşamalara geçiş yapabilirsiniz.

Satılık Araç İlanlarını Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satılık araç ikinci el piyasasının internet üzerinde taşınması ile çok daha kolay bir şekilde araç sahibinin konumu fark etmeksizin istediğiniz türde binlerce satılık arabalar ve araçlara ulaşmak artık çok daha kolay bir hal aldı. Özellikle satılık araba ilanı, ikinci el piyasasına özel olarak hizmet veren sistemlerin filtreleme özelliklerinin düzgün kullanılması halinde ise tam olarak aradığınız aracı dakikalar içerisinde istediğiniz özellikler dahilinde seçebiliyorsunuz. Ancak bu özellik araçlarını satmak isteyen kullanıcılara ise önceki sistemlere nazaran daha fazla bilgi girmelerini isteyebiliyor. Gerekli bilgiler eksik veya yanlış girilmesi durumunda ise ilgili araç ilanı normal sıralarına göre daha arkalarda yer alabilirken, ziyaretçi sayısı beklenenin çok altında kalabiliyor ve hatta araç satışının gerçekleşmesinin önüne bile geçebiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ise araçlarını satmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki ilanı hazırlarken kategori seçimi aşamasında ilgili kategorinin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Aksi taktirde kullanıcılar diğer kategoriler altında ilanı görmeleri durumunda antipatik bir algı yaratılması söz konusu ve hatta ilanınızın şikayet edilmesi gibi durumlara yol açabilir. Bu sebepten ötürü satılık araç ilanları ve ilgili araçların içerisinde bulunduğu üst ve alt kategorileri oldukça dikkatli bir şekilde seçmek, ilgili filtrelemelerde ön sıralarda yer almak için oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

İkinci bir kısım ise açıklama kısmında araç ile ilgili özel durumları net bir şekilde belirtmektir. Örneğin aracınız üzerinde orijinalinden hariç bir değişiklik yapmak zorunda kaldınız veya hasardan dolayı düzelttirdiğiniz bir parça var, bu gibi durumları ayrıntılı bir şekilde kullanıcılara aktardığınızda daha güven verici bir ilan imajı yaratabilir ve bunun haricinde, bu konuları aracın satışına yakın aşamalarda alıcı ile görüşüp satışın sonlanmaması gibi vakit kaybedici durumlardan sakınmak için daha ilk aşamada bunları açıklamak hem sizin açınızdan hem de alıcı açısından oldukça verimli bir adım olacaktır. Aynı şekilde açıklama kısmı da kategori kısmında olduğu gibi vereceğiniz doğru ve ayrıntılı bilgiler sayesinde ilan sitesinin algoritması tarafından daha iyi kategorilendirmeye yardımcı olabileceği gibi daha iyi konumlarda ilanınızın çıkması için de en önemli etkenlerden birisidir.

Satılık Araç İlan Kriterleri Nelerdir?

İkinci el sitelerinde yer ala bazı kurallar çerçevesinde ilgili kural ve kriterlere de gerekli özeni göstermek oldukça önemlidir. Özellikle ilgili bilgilerin doğrulu diğer kurallara göre en önemli seviyede denebilir. Hatta bazı ilgili hizmeti veren web siteleri kendi belirledikleri ayrıntıların ilanın tamamlanması sonrasında değiştirilmesini engelleyerek daha tutarlı bir pazar alanı oluşturmayı hedeflediklerinden ötürü, yanlış bilgilerin girilmesi durumunda bu bilgileri düzeltememeniz gibi olaylara sebebiyet verebilir.

Araba İlanı Vermenin Püf Noktaları

İlgili araç satış sitelerinin dikkate aldığı bir diğer nokta ise ilan başlığının araç ile ilgili bilgileri doğru ve düzgün bir şekilde yansıtıp yansıtmadığıdır. Öncelikli olarak buna göre sıralamaların gerçekleştirilmesinden ötürü bu konuda yapılacak hatalardan dolayı kullanıcıların ilan içerisinde gezinme sayılarında pozitif ve negatif büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle sadece kullanıcıların dikkatini çekmek için yazılan ve herhangi değerli bir bilgi barındırmayan özelliğe sahip başlıklar sadece kullanıcılarda negatif etki bırakmakla kalmayıp ilan sitelerinden kaldırılma durumlarına sebebiyet verebilir. İlgili başlık alanında verilen kelime sınırına göre “araç modeli + araç yılı + ve aracın şu andaki durumu” gibi bir şablon izlenerek hem kullanıcının dikkatini çekmek için ilgili bilgileri toplu ve kısa bir şekilde kullanıcıya ulaştırabilir, hem de negatif etkilere sahip başlıklar koyarak algoritmada sıranızı düşürmekten kaçınarak aracın satışını hızlandırabilirsiniz.

Diğer önemli noktalardan birisi ise belki de satıştaki alıcı için en önemli nokta, “satılık araba fiyatları”. Fiyat aşamasında ilgili ilan sitesi üzerinde benzer kategorilerdeki benzer satılık araç ikinci el ilanlar karşılaştırmalar yapmanız aynı şekilde sitede gezen kullanıcı yerine kendinizi koyarak bir fiyatlandırma aşamasını tamamlamanız en önemli kriterlerden biridir. Fiyatın çok yüksek olduğunu gören kullanıcı sadece aracı satın almayı düşünmemekle kalmaz, aynı şekilde ilgili ilanın içeriğine dahi bakmadığı için ilanınıza olan trafiğin düşük seviyelerde seyretmesine sebep olarak üst sıralarda gözükmenizi engelleyebilecek diğer bir faktör olabilir.

2020’de Satılık Araç İlanlarına Gelen Düzenlemeler Nelerdir?

Bakanlığın aldığı düzenlemeler sayesinde her iki tarafın arasında oluşabilecek problemleri önceden tespit ederek giderme aşamasında önlemler alınmış olup, ilgili sistemlerde gerçekleşebilecek kayıt dışı satışların da önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi ilgili kurum yetkililerin berabere yürüttüğü çalışmalar neticesinde alınan bu kurallar sayesinde alınan araçlar her zaman kayıt altında tutulmasının haricinde dolandırma durumlarının önüne geçilmesi için de bazı önemli tedbirler alınmıştır. Bu sebepten ötürü ilk kurallardan biri eğer düzenli olarak satış yapıyorsanız ve ikinci el otomobil alım ve satımını meslek haline getirdiyseniz yetki belgesi olmadan bu işi yapamayacaksınız. 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girecek kural sebebiyle bu işi kayıt içi gerçekleştirme zorunluluğu dışında beraberinde getirdiği diğer düzenleme ve yükümlülüklere de uymak zorundasınız. Eğer kayıt belgeniz olmadan 10 adet aracı geçen satış yapar iseniz 50 bin liralara varan cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI