MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Satılan Aracın Trafik Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?
01 Temmuz 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Satılan Aracın Trafik Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Satılan Aracın Trafik Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Güvenli bir seyahat için son derece gerekli olan zorunlu trafik sigortası, siz ve sevdikleriniz için büyük ölçüde önem arz eder. Zorunlu trafik sigortası birçok yasayla desteklenir ve yaptırımları oldukça fazladır. Trafik sigortası sayesinde maddi ve bedeni birçok zarar güvence altına alınabilir. Her yıl yenilenmesi şart olan trafik sigortası yaptırılmamış olan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortası yaptırılmış olan bir araç satıldığında ise zorunlu trafik sigortası bedeli belli şartlar ve hesaplamalarla birlikte sigorta sahibine iade edilir. 

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortası Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Trafik sigorta bedeli iadesi için öncelikle araç sahibinin araç satış belgesini ve sigorta poliçesini sigorta şirketine teslim etmesi gerekir. Aynı zamanda noter satış sözleşmesi ile sigorta poliçesi iptal ettirilmelidir. Bu işlemlerin ardından sigorta şirketi poliçenin kalan süresini baz alır ve primleri hesaplar. Kendi komisyon bedelini ücret içerisinden çıkarır ve daha sonra ise sigorta sahibine ücretini iade eder. Ücret iadesi, ne şekilde ödeme yapıldıysa o şekilde iade edilir. Yani eğer nakit ödeme yaptıysanız iadenizi nakit olarak alabilirsiniz. Kredi kartıyla ödeme yaptıysanız da ücretiniz kredi kartınıza geri yatırılır.

Trafik Sigorta Bedeli İadesi Nasıl Hesaplanır?

Satılan aracın sigorta bedeli iadesinin hesaplaması üç aşamada gerçekleşir. Öncelikle sigorta şirketi, ödenen ücretten kendi komisyon bedelini çıkarır. Hemen ardından kalan sigorta bedeli 365'e bölünür. Böylelikle bir günlük sigorta bedeli bulunur. Bir günlük sigorta ücreti ise sigortalı olunan gün sayısıyla çarpılır. Sonuç olarak da sigortalı olunan gün bedeli ortaya çıkmış olur. Bu bedel de toplam sigorta bedelinden çıkarıldığında sigortadan alınacak paraya ulaşılır.

 

Tüm bu hesaplamalara ek olarak sigorta şirketinin komisyon bedeli de 365 ile bölünür. Ardından yukarıda bahsedilen süreç aynen işler. Sigortadan alınacak para miktarı ile sigorta şirketinden alınacak para miktarı toplandığında iade edilecek toplam tutara ulaşılır.

Hemen siz de zorunlu trafik sigortasıyla ilgili tüm bilgilere sigortaladim.com üzerinden ulaşın, aracınız için trafik sigortası teklifi alın ve verebileceğiniz bedeni ve maddi tüm zararları güvence altına almak için ilk adımı atın!

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI