30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Araç Şasi Numarası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracın omurgası olarak bilinen araç şasisi, tüm parçaların montajının yapıldığı parça olarak karşınıza çıkar. Aracın güvenli ve güçlü bir şekilde ayakta durmasını sağlayan bu parça, kaza anında meydana gelen yükü karşılayarak kazanın şiddetini minimuma düşürür. Araç şase numarası nedir sorusu ise araç şasi tanımı yapıldıktan sonra sıklıkla merak edilen bir konu olur. Aracın resmî kimlik numarası olarak tanımlayabileceğiniz bu kavram, dünyadaki tüm motorlu taşıtlarda bulunan özel bir numarayı ifade eder. VIN olarak kısaltılan yabancı ifadesi ise ‘Vehicle İdentification Number’ yani araç tanımlama numarasıdır. Trafiğe çıkan her araca özel dizilimlerle tanımlanan bu numara, 17 hanelidir. Araç şase numarası ne işe yarar sorusunun cevabı, öncelikle aracın plakası değişse bile tanımlanabilmesini sağlayarak birçok alanda kolay çözümler sunmasıdır. Kasko ve zorunlu trafik sigortası sorgulamalarının bu numara üzerinden yapıldığı bilinir.  Araç sahiplerinin araç şasi numarası hakkında mutlaka bilmesi gereken daha birçok detay sigortaladim.com’da.

Araç Şasi Numarası Neyi İfade Eder ve Nerede Yazar?

Araç şasi numarasıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler arasında 17 hanenin neyi ifade ettiği ön plana çıkar. Araç sahipleri tarafından da merak konusu olan bu 17 hane, uzun ve karışık bir görünüme sahip olabilir. Fakat her bir hanenin ifade ettiği bazı özellikler bulunur. Bu özellikler sayesinde aracınızın kimliği her zaman sabit bir şekilde sizinle olur. 17 hanenin ilk iki hanesi, aracın üretim yerini ifade eder. Şasi numarasının ilk iki hanesine bakarak aracın nerede üretildiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Üçüncü hanesinde yer alan numara, aracın tipini simgeler. Bundan sonraki ilk üç hanede ise aracın markasını motor hacmi ve motor tipi kodlanmıştır. Dokuzuncu hane aracın güvenlik kodu, onuncu hane aracın üretim yılını ifade eder. Aracın üretiminin yapıldığı fabrika kodu, on birinci hanede karşınıza çıkar. Şasi numarasının son altı hanesi ise aracın seri numarası olarak ifade edilir. Uzun ve anlamlı bir kod diziliminin gözler önüne serildiği araç şasi numarası ile araç özellikleri ve aracın size ulaşana kadar geçirdiği hayat öyküsü kolaylıkla öğrenilebilir.

Araç şasi numarası nerede yazar sorusu, aracın kimliğini bulmak için mutlaka bilinmesi gereken önemli bir bilgiyi cevabı içerisinde barındırır. Araç ruhsat, sigorta poliçesi, servis ve bakım evrakları gibi araca ait olan evraklarda da bulabileceğiniz araç şasi numarası; aracın üzerinde belirli bir yere kazınmıştır. Aracın markası ve modeline göre değişkenlik gösterebilen şasi numarasının bulunabileceği yerler şunlardır:

  • Araç plakası üzeri
  • Plakalık kısmı
  • Kaput altı
  • Motor üstü
  • Bagaj altı
  • Sürücü kapı aralığı
  • Sürücü tarafındaki silecek paneli
  • Teker boşlukları
  • Stepne bölümünün yan tarafı

Araç Şasi Numarası Sorgulama ve Kullanım Alanları

Dünyanın her yerinde trafikte olan araçların sahip olduğu 17 haneli araç şasi numarası sayesinde her araç bu kimlik kartı işlevi gören numaraya bakılarak takip edilebilir. Aracın belirli yerlerine damga ve yazı ile birleştirilerek konumlandırılan araç şasi numarası sorgulama işlemlerinde kullanılan önemli bir bilgi olarak karşınıza çıkar. Araç kasko ve zorunlu trafik sorgulama işlemlerinde bu numarayı girerek aradığınız bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç şasi numarasından hasar sorgulama işlemini gerçekleştirmek de mümkündür. Servislerin kullanılacak yedek parçaları tanımlamak için bu numaradan yararlandığı görülür.

Geniş kullanım alanı ile hayatı kolaylaştıran ve hızlı çözümleri beraberinde getiren bu 17 haneli numarayı nasıl öğrenebileceğiniz konusunda cevap bekleyen bazı sorular bulunur. SMS sistemi ile şasi numarası sorgulanır mı, özel bir kuruma başvurmam gerekir mi ve daha birçok sorunun cevabı oldukça basittir. Öncelikle. internet üzerinden ve SMS sorgulama ile araç şasi numarası sorgulamasının güvenlik nedeniyle kaldırıldığını ve şu anda kullanılmadığını bilmeniz gerekir. Aracınızın şaşi numarasını öğrenmek istiyorsanız yazımızın önceki kısımlarında yer verilmiş olan araç bölgelerini kontrol edebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise aracınızla ilgili evrakları kontrol etmek olur. Dilerseniz e-Devlet üzerinden aracınızla ilgili kayıtlı olan raporları inceleyerek de numaranızı bulabilirsiniz. Sizler için özel olarak hazırlanan ‘Araç Şase Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?’ yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Araç Şasi Numarası Hakkında Her Şey

Araç şasi numarası öğrenme, sorgulama, kullanım alanları ve merak ettiğiniz her şey sigortaladim.com’da! Aracın resmî kimlik numarası olan şasi numarasının her araç için biricik olduğu unutulmamalıdır. Bu numaranın değiştirilmesi mümkün olmamakla birlikte bu tarz girişimler suç sayılır. Araç şasi numarasının satın alma işlemlerinde aracın geçmişi hakkında bilgi verdiği de göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu olur. Özellikle hırsızlık gibi olaylarda kimlik tespiti yapılması için ilk tercih edilen kaynaklardan biridir.

17 haneli bu özel numara dizilimi, araçların orijinalliğinin sorgulanmasına yardımcı olarak koleksiyon değeri taşıyabilecek araçların kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Araç servisleri, motor tipi ve yedek parçaların belirlemek için şasi numarasına başvurur. İkinci el araç satın alımlarında bu numara sayesinde aracın kaza ve hasar geçmişi doğru bir şekilde öğrenilir. Otomotiv sektörü başta olmak üzere hayatınızın birçok farklı alanında önemli bir role sahip olan araç şasi numarası hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI