MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigorta paketleri içinde en önemlilerinden birisi sağlık sigortalarıdır. Kişinin malvarlığını koruması mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur ancak sağlık herkes için en değerli hazinedir. Sigorta şirketleri de aynı düşüncede oldukları için sağlık  konusuna özel ilgi göstermektedir. Her yaştan kişinin ihtiyaçları ile uyumlu bir sağlık sigortası edinmesi gereklidir. Sağlık sigortası alırken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğu zaman farklı sigorta çeşitlerine göre hareket etmek doğru bir karar olur.  

Bireysel Sağlık Sigortaları

Bireysel sağlık sigortası yaptırmak, belirli bir yaşa gelmeyi veya hastalanmayı beklemeden her yaştan kişi için gereklidir. Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık yaşandığı zaman bu paket yardımınıza koşacaktır. Özel sağlık sigortası yaptırmak için ihtiyacınız olan belge ayrıntılı bir sağlık raporudur. 

Sigorta yaptıran kişinin yaş sınırı 18 ve 60 arası olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte paketi alan kişi tüm ailesi için sigortadan yararlanabilir. Üstelik bu durumda özel indirimler uygulanmaktadır. Yeni doğmuş minik bir bebeğiniz varsa kuşkusuz sağlığına son derece önem verirsiniz. Sigorta kapsamına bebeğinizi dahil ettirme imkanınız vardır. Sigortaların yurtdışı için de geçerli olmasını istediğinizi firmaya bildirebilirsiniz.

Sigorta seçenekleri süreli olsalar da istediğinizde yenileme yaptırabilirsiniz. Prim ödemeleri ise nakit veya kredi kartıyla ödenebilmektedir. Daha ekonomik ve bütçe dostu olması için taksitlendirme yaptırabilirsiniz.

Kurumsal, Seyahat ve Tehlikeli Hastalıklar Sağlık Sigortaları

Sağlık sigortalarının diğer çeşitleri kurumsal ve seyahat sağlık sigortaları olarak düzenlenmiştir. Kurumsal sağlık sigortasında aynı işyerinde çalışan kişiler bir araya gelerek paketten faydalanabilir. En az 10 kişinin grupta yer alması gerekmektedir. Yaş sınırı ise 18 ve 65 yaş arasıdır.

Seyahat sağlık sigortası ise ismiyle uyumlu olarak sıklıkla seyahat etmeyi sevenlere yönelik olarak hazırlanmış bir pakettir. Yurt dışı seyahatine çıktığınızda aniden hastalanabilirsiniz veya bir kaza başınıza gelebilir. Söz konusu sigortayı satın almanız durumunda seyahatlerde kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. Örneğin soğuk bir ülkeye gittiyseniz ve soğuk algınlığı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda sigortanız sayesinde tüm tedavi masraflarınız karşılanacaktır.

Seyahat sağlık sigortası üzerinde mutlaka bulunması gereken bilgiler vardır. Sigorta yaptırırken bunları incelemeniz ve yer aldığından emin olmanız tavsiye edilmektedir. İsim soyisim gibi temel bilgiler yanında pasaport numarası, seyahate gidilecek yer, gezinin başlama ve bitiş tarihleri belgede açıkça yazılmalıdır. Ayrıca vergi numarası ve iletişim bilgilerinizi de eklemeye dikkat etmeniz gerekir. 

Tehlikeli Hastalıklar Sağlık Sigortası ise bedeni büyük oranda etkileyen ciddi hastalıkların tedavisine katkıda bulunur. Ameliyat masraflarının önemli bölümünü karşılayan sigorta, kanser, körlük, kalp hastalıkları, inme ve organ nakli gibi konuları içermektedir.

Sağlık Sigortalarının Kapsamı

Sağlık sigortası çeşitleri kapsamında farklı anlaşmalı sağlık kuruluşu türleri bulunmaktadır. Hastaneler başta olmak üzere eczaneler ve sağlıkla ilgili hizmet veren birçok yer sigortaya dahil olabilir.

Anlaşmalı kuruluşlar konuklarına tedavi hizmetleri konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özel hastanelerde sigortanızı kullanabildiğiniz gibi devlet ve üniversite hastanelerinde sigortadan faydalanabilirsiniz. Ayrıca hastalığın türüne göre farklı tedavi çeşitleri sizi beklemektedir. Ayakta, yatarak, acil sağlık hizmetleri, otomatik yer tespiti hizmeti gibi seçenekler vardır. Böylelikle ayrıcalık kazanabilir ve sağlık hizmetlerinden daha iyi fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle acil rahatsızlanma durumlarında sigorta işinize yarayacaktır. 

Sağlık sigortaları, vergi indirimi imkanına dahil olmaları yönüyle de sizlere avantaj sağlamaktadır. Ödediğiniz primler vergi kanunu ile belirlenmiş miktarlar doğrultusunda yükümlü olduğunuz vergilerden indirilir. Özet olarak bakıldığında sağlık sigortaları hem bütçenizi hem de yaşam kalitenizi destekler, daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur.

İLGİLİ BLOG YAZILARI