11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Ramazan Ayında Trafik Sigorta Hasarları Artıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürüş standartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalardan birinde, 2017 yılı Ramazan ayında gerçekleşen ve aynı şirket tarafından sigortalanmış 1.845 trafik kazasını incelendi. Çalışma, Ramazan ayında trafik kazası sayısında ve trafik sigorta hasar oranlarındaki artışı gözler önüne seriyor.

Sıcak Havalar Trafik Kazalarında Artışa Neden Oluyor

Son yıllarda Kuzey Yarım Küre’deki ülkelerde yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında oruç tutmak fiziksel olarak çok daha zorlayıcı olabiliyor. Sıcak hava vücuttaki dehidrasyonu artırıyor, kan şekerinin düşmesine yol açıyor. Böylece araç kullanırken konsantrasyon eksikliği, dikkatsizlik, görüş bozuklukları ve reaksiyonlarda gecikmeler meydana gelebiliyor. Ayrıca değişen yemek düzeni ve uyku saatleri, trafikteki sürücülerin çok daha sabırsız ve sinirli olmasına sebep oluyor. Hal böyle olunca trafik kazaları ve dolaysıyla sigorta hasar oranlarındaki artış kaçınılmaz oluyor.

40 Yaş Üzerindeki Sürücüler Daha Dikkatli Olmalı

Yapılan araştırma, günün en çok kaza yapılan saatleri ile günlerini ortaya koyarken sürücülerin yaş ve cinsiyetlerine göre yapılan analizleri de içeriyor. Sonuçlara göre en çok 40 yaş ve üzerindeki sürücüler trafik kazalarına karışıyor. Rapor edilen kazaların yoğun olarak 09:00 ile 12:00 saatleri arasında meydana geldiği görülüyor. Her saat için değerlendirilen verilere bakıldığında, kazaların %16.1’lik bir oranla en çok sabah 09:00 ile 10:00 arasında yaşandığı kaydedilmiş. %2.9’luk bir oranla en az kaza raporlaması ise gece 00:00 ile sabah 08:00 saatleri arasına ait.

Ayrıca rapor edilen kazaların %82 gibi yüksek bir oranla erkek sürücüler tarafından gerçekleştirildiği bilgisi de araştırma sonuçları arasında yer alıyor.

En Riskli Gün Salı

Bir diğer veri ise en çok trafik kazası yaşanan günlerle ilgili. Araştırmaya göre Ramazan ayında gerçekleşen kazalar en çok “Salı” günleri gerçekleşirken, en tehlikesiz gün olarak “Pazar” günleri karşımıza çıkıyor.

Ramazan ayında değişen yaşam tarzının trafiğe olan etkilerini ölçmek için yapılan bu çalışma sonucunda; bu ayda trafik kazalarının sayısıyla birlikte aynı oranda trafik sigorta hasar oranlarının da arttığı belirtiliyor. Analiz edilen verilere göre 40 yaş ve üzerindeki sürücülerin ay boyunca daha tedbirli olmaları ve trafikteki tüm sürücülerin özellikle trafik yoğun ve kaza oranlarının yüksek olduğu saatlerde çok daha dikkatli olmaları gerektiği ifade ediliyor.

Ramazan ayı veya yılın herhangi bir döneminde olası sorunlara karşı siz de trafik sigortası yaptırmak, sigorta primlerine yönelik detaylı bilgi almak ve aklınızdaki tüm sorular için sigortaladım.com ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda en hızlı ve en avantajlı teklifi alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI