MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Polen Filtresi Nedir? Neden Gereklidir?
16 Haziran 2022 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Polen Filtresi Nedir? Neden Gereklidir?

Polenler özellikle bahar aylarında alerjisi olan insanlar için son derece zararlı olabilmektedir.  Polen alerjisine sahip olan kişiler polene maruz kaldıkları bahar aylarında özellikle burun ve göz akıntısı yaşarken bir yandan da burun kaşıntısı ve göz kaşıntısı gibi şeyler de yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda ise hem bu kişiler oldukça zorlanırken hem ilaç kullanımı neredeyse mecburi bir hale gelmektedir. Bu gibi durumlar için kullanılan ilaçları ise çoğu kişi kullanmak istememektedir. Bunun en büyük nedeni ise bu ilaçların kişilerde ağır bir biçimde uyku yapıyor olmasıdır. 

Özellikle araç kullanırken uyuklamamak için gün içerisinde ilaç almak neredeyse çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Aynı zaman da araç içerisinde de polen alerjisi devam edebilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise araçların soğutma ve ısıtma sistemlerinde yer almayan polen filtreleridir.
 

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi nedir sorusunun cevabı oldukça basit olmaktadır. Polen filtreleri özellikle hemen her aracın sahip olması gereken ana etmenlerin başında gelmektedir. Yalnızca belirli kişilerce değil hemen her kesimden kişinin üst solunum yollarına zarar veren polenleri arabanın içine de misafir etmemek için en iyi yöntemlerin başında polen filtreleri gelmektedir. Polen filtreleri araç kliması içerisinde yer alan birer parçasıdır. Polen filtresinin işlevi aslında oldukça basit olmaktadır. Polen filtresi, dışarıdan içeriye doğru akış sağlayan havaya bir süzgeç görevi görür ve içeriye tozun ve zararlı maddelerin girmesini en kısa yol ile engeller. 
 

Polen filtreleri karbonlu ve karbonsuz olmak üzere iki ana sınıfa ayrılmaktadır.  Karbonlu olan filtreler, havada olan partikülleri ve zararlı bileşenlerin süzülerek içeri alınması haricinde aynı zaman da dışarıdan içeriye girecek havanın kötü kokulara sahip olmasının da önüne geçmektedir. Yalnızca süzme görevi değil aynı zaman da kötü kokuları engelleme özelliğine de sahiptir. Hemen her araçta normal bir polen filtresi kullanılır. Ancak dilediğiniz ya da gerçekten rahatsız olduğunuz bir anda dilediğiniz otomobil tamircisine gidip çok uygun ücretler karşılığında karbonlu filtreye geçebilirsiniz. Karbonlu polen filtreleri ile aracınızın dışında olan egzoz, sigara gibi hem zararlı hem de oldukça rahatsız edici kokuları dışarıda bırakabilirsiniz.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi polen filtresi değişim vakti geldiğinde polen filtresi ne işe yarar sorusunu düşünmektedir. Özellikle kullanım tarihi devam eden polen filtrelerinde bu problemlerin hiçbiri olmazken aynı zaman da bozulan ya da son kullanma tarihinin sonuna gelinen polen filtrelerinin kullanıcıları bu sorunun cevabını yaşayarak vermektedir. Polen filtreleri her ne kadar gereksiz bir parça gibi gözükse dahi hem oldukça hayati hem de oldukça önemlidir. Bu önemi şöyle açıklanabilir:

  • Polen filtresi içeri giren havanın kalitesini en yüksek seviyeye ulaştırır.

  • Polen filtresi sayesinde içeriye herhangi bir zararlı bileşen ya da partikül giremez.

  • Polen filtresi sayesinde klima tam performansı ile çalışır.

  • Klimanın sağlam bir biçimde çalışması arabanın motorunun da rahat çalışmasına yardımcı olur.

Özellikle polen filtrelerinin değişimi geldiği durumlarda ise içeriye giren hava son derece kalitesiz olur ve aynı zaman da klima tam performansı ile çalışamaz. Klimanın tam performansı ile çalışamaması halinde ise arabanının motoruna yüklenmeye başlar ve bu durumda da araç daha hızlı yorulmamaya başlar. Yani basit gibi gözükse dahi polen filtresi gibi küçük detaylar dahi aracınızın sağlıklı çalışmasını son derece etkilemektedir. Bu nedenle polen filtrelerinin bakımı tam olarak yapılmalı veya değişimi sıklıkla gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem aracınız hem de siz rahat bir nefes alabilirsiniz.

Polen Filtresi Değişimi

Özellikle pek çok kesimden kişi için polen filtresinin klimanın olmazsa olmaz bir parçası olduğu bile bilinmemektedir. Ancak aracınızın hava kalitesinin düşük olmasının esas nedenlerinden biri de polen filtresi olmaktadır. Polen filtresi her ne kadar önemsiz gibi gözükse dahi kabin içerisine giren havanın sirkülasyonunda son derece önemli olması nedeniyle ilk göze çarpan unsurların başında gelmektedir. Aynı zaman da değişimi ve temizliği de son derece kolay olan polen filtresini belirli aralıklar ile bakımını yapmanız yeterli olacaktır.

Polen filtreleri için net bir tarih aralığı vermek son derece zor olmaktadır. Ancak otomobil kliması uzmanlarına göre aracınız ile yaptığınız her 10- 14 bin kilometrelik yolculukta bir defa polen filtresinin değişmesi son derece önemlidir. Bu nokta da net bir biçimde 1-2 yıl ya da ay gibi süreler verilememesinin en temel nedeni ise bu nokta da aracın kullanım alanı oluyor. Araç kullanılmadığı takdirde bu filtre de işlev görmüyor ve herhangi bir kirlilik ya da yıpranma yaşamıyor. Aynı zaman da bu konuda aracın kullanım alanı da son derece önemli olmaktadır. Araç aşırı tozlu yollarda kullanılıyor ise aracın daha kısa aralıklar ile filtresinin değişmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu filtrelerin kirliliği demek araç içinde bulunan tüm kişilerin aşırı tozlu, pis ve zararlı bir havayı soluduğu anlamına gelmektedir. Hiçbir araç sürücüsü bu durumu istemez. Aynı zaman da filtrelerin pis ya da kirli olması halinde klimanın da tam performans göstermediğini belirtmekte fayda bulunur. Özellikle sıcak yaz aylarında klimanızın yeterince soğutmamasının esas nedeni bu olabilmektedir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI