Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Pert Kasko Nedir?

02 Mayıs 2024

Pert Kasko, ana teminat grubu altında belirtilen riskler doğrultusunda aracınızı tam hasara uğraması ya da çalınması durumuna karşı güvence altına alır.

Pert Araç Nedir?

Yaşanılan bir kaza durumu sonrasında aracın en az % 70’inin hasar görmüş olması ve onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması, bahsi geçen aracı “pert araç” konumuna sokar. Kaza durumu sonrası tamamen kullanılamaz hale geçen araçlar ise, doğrudan tam hasarlı konuma girerler. Tamamen yanan ya da uçurumdan düşen araçlar onarımları artık mümkün olmadığı gerekçesi ile bu kategoriye dahil olmaktadırlar.

Pert Olmuş Ağır Hasarlı Araca Pert Kasko Sigortası Yapılabilir Mi?

Kasko sigortası türleri, trafik sigortasının aksine isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta çeşididir. Hayata geçirilmesi için, araç sahibi ve sigorta şirketinin aralarında bir anlaşmaya varması şartı yeterlidir. Ancak sigorta şirketleri pert olmuş araçları, genel olarak bir risk olarak kabul edebilmektedir. Bu nedenle ağır hasarlı bir kazadan çıkmış araçlara, sigorta şirketleri gerek şirket politikaları gerekse sigortacılık anlayışları sonucunda kasko sigortası yapmak istemeyebilmektedirler. Ancak Pert Kasko Sigortası, kasko sigortasından farklı olarak daha önce pert işlemi görmüş ve onarımı gerçekleşmiş araçlara uygulanabilmektedir. Bu poliçe türü kapsamında daha önce pert olmuş araçlar güvence altına alınabilmektedirler.  

Kasko Sigortası Mı, Pert Kasko Sigortası Mı?

Ülkemizde kasko sigortası yaptıran araç sahiplerinin oranı, diğer sigorta türlerine kıyasla gözle görülür bir şekilde düşüktür. Bu durumun temel nedeni ise, kasko sigortasının mevcut prim seviyelerinin araç sahipleri tarafından yüksek bulunuyor oluşudur. Kasko sigortasına bir alternatif olacak şekilde hazırlanan Pert Kasko Sigortası, daha düşük prim seviyeleri ile bu anlamda tüketicilere alternatif olmaktadır.

Pert Kasko Sigortasına Neden İhtiyaç Var?

Pert araçlar kimi zaman farkında olunmadan kimi zaman da uygun fiyatlı olmaları nedeni ile tüketiciler tarafından tercih edilebilmektedir. Pert Kasko Sigortası ile kasko sigortasından daha makul fiyatlara bu türdeki araçların da sigortası yapılabilmektedir. Bu sigorta türünde en uygun fiyatlar ve ödeme koşulları ile kasko sigortasındaki en temel riskler teminat kapsamına alınabilmektedir. Kaza sonucunda aracın %70'ten fazla oranda hasar durumu varsa ödeme gerçekleşeceği kasko türüdür. 

Pert Kasko Kapsamına Neler Girer?

Pert Kasko Sigortası yaptırmanız durumunda aracınız,

  • Yanma (Aracınızın yanması),
  • Hırsızlık (Aracınızın veya parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi),
  • Çarpışma (Aracınızın kara yolunda veya demir yolunda motorlu veya motorsuz bir başka araç ile çarpışması)
  • Dış etkenler (Sigortalının iradesi dışında araca ani bir şekilde sabit veya hareketli bir cismin çarpması ya da aracın bu tarz bir cisme çarpması, devrilme ya da yuvarlanma)

gibi durumlara karşı korunmuş olur.

Pert Kasko Sigortası Yaptıranlar Hangi Hizmetlerden Yararlanabilir?

  • Seyahate devam edebilmek için araç kiralama hizmetinin sunulması
  • Kaza sonrasında aracın hareket etmesinin veya güvenli sürüşünün mümkün olmadığı durumlarda kurtarılması ve en yakındaki anlaşmalı servise çekilmesi
  • Yaralanma veya hastalık gibi durumlarda nakil imkanı
  • Bilgi paylaşımı ve organizasyon imkanı

Pert Kasko Sigortası Hangi Araçlara Uygulanabilir?

Pert Kasko Sigortası, pert kaydı olan (ağır hasarlı) tüm araç gruplarına, model ve yıl sınırlaması gözetilmeden teminat sağlayabilmektedir. Bu kapsama hususi araçlar, hafif ticari araçlar, ağır ticari araçlar ve özel amaçlı ticari araçlar girmektedir.

Aracın Pert Hale Dönüşmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Aracı pert hale dönüştüren bir kaza geçirilmesi durumunda, kazayı takiben beş iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirim yapılması ve aracın eksper tarafından incelenmesinin talep edilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketine bildirim yapılması için belirtilen sürenin aşımı halinde, sigorta şirketi sorumluluk almama hakkında sahiptir.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;