10 Mayıs 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Pandemide En Çok Sigortalan 5 Şey

Pandemi döneminin getirdiği sağlık sorunları sebebiyle birçok işletme, işveren ya da bireysel kişiler zarara uğramıştır. Maddi manevi ve sağlık açısından sayısız problemin bir arada meydana gelmesine yol açan pandemi döneminde hayat sigortası başta olmak üzere, tüm alanlarda sigorta poliçeleri talep edilmektedir. Sağlık açısından çok büyük risklerin yer aldığı pandemi dönemi, kişilerin yaşamları için ciddi anlamda tehdit kabul edilmektedir. Sağlık ve hayat sigortası yaptırılarak, kişilerin birinci derece yakınları koruma altına alınmakta ve olası sağlık sorunlarında meydana gelecek tüm hastane giderleri için sigorta poliçesinden faydalanılmaktadır.

Pandemide sigorta talep eden bireylerin, tüm alanlarda güvenli sigorta poliçelerine sahip olabilmeleri adına, Sigortaladim.com web sitemiz üzerinden kolay ve hızlı sigorta işlemleri gerçekleştirilebilir. Web sitemizde yer alan kaliteli sigorta firmaları, talep edilen her alanda sigorta poliçesi hazırlamakta ve müşterilere kısa sürede sigortalı olma imkânı tanımaktadır. Pandeminin sigorta sektörüne etkileri dikkate alındığında, sigorta sektöründe maksimum seviyede büyümelerin meydana geldiği ve sağlık alanındaki sigortaların daha fazla tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Trafik Sigortası

Pandemi sürecinde en fazla talep edilen sigorta türlerinden bir tanesi olan trafik sigortası, araçların daha güvenli şekilde hareket etmesine ve olası tüm kazaların sigorta tarafından karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Araçların güvenle trafiğe çıkması için zorunlu hale getirilen trafik sigortası, yıl içerisinde sürekli tekrarlanan trafik kazalarına karşı koruma görevi üstlenmektedir. Araçların türüne ve özelliklerine dikkat edilmeksizin, trafikte korumalı şekilde hareket edilmesi ve araçların tüm hasarlarının finanse edilmesi için kişilere özel araç sigortası paketleri belirlenecektir.

Araçlar için belirlenen trafik sigortası paketleri kullanılarak, yaşanan kazalarda meydana gelen maddi hasar ve sağlık masrafları için trafik sigortası poliçesinden faydalanılır. Belirli şartlar dahilinde işleme giren trafik sigortası ödenekleri, özellikle araç sahiplerinin kusurlu olmaması ve doğal afetler sebebiyle araçların zarar görmesi gibi durumlarda masrafların tamamını karşılayacaktır. Kusurlu tarafın araç sahibi olması durumunda ise kazada yaralanan kişilerin hastane ve bakım masrafları, sigorta poliçesi dahilinde finanse edilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık alanında çok fazla endişe uyandıran pandemi dönemi içerisinde, araç ve mülk sigortasından önce tamamlayıcı sağlık sigortası ve hayat sigortası paketlerine yönelim sağlanmıştır. Kişilerin Corona virüse yakalanma riskinin çok yüksek olması, hastalık durumunda uzun süre hastane hizmetlerine ihtiyaç duyulması gibi faktörleri ortaya çıkarmıştır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası paketleri, kişilerin talep ettiği prim tutarına ve hizmet türüne göre değişiklik göstermektedir. Kişiler adına özel olarak hazırlanan tamamlayıcı sağlık sigortası paketleri içerisinde, Hastane ve bakım masraflarının tamamına yer verilmektedir. Hastaneye olan ihtiyacın artması ve her an hastaneye yatma riskinin söz konusu olması, SGK sigortasına ek olarak tamamlayıcı sağlık sigortası paketlerinin de önemini artırmaktadır. Sigorta şirketlerinin sunduğu sigorta paketleri kapsamında, korona ya da farklı bir hastalık sebebiyle sağlık sorunu yaşayan kişiler, tüm masrafları için sigorta paketleri aracılığıyla ödenek alabilmektedir.

Hayat Sigortası

Pandemi döneminde yaşanan ölüm oranlarının artmasıyla birlikte, kişilerin yaşamını sigortalatma isteğinde de artışlar meydana gelmiştir. Hayat sigortası paketleri kapsamında kişilerin yaşamı boyunca mirasçı olarak kabul ettiği bireyler güvence altına alınmaktadır. Pandemi ya da farklı bir etken sebebiyle hayatını kaybeden bireyler, hayat sigortası poliçesi kapsamında verilmekte olan ödeneklerle sevdiklerini koruma altına almayı tercih etmektedir. Özellikle sağlık sorunlarının ve ölüm riskinin iki katına çıktığı salgın dönemi içerisinde, pandemiden dolayı sigorta talebinde bulunan kişilerin sayısı, diğer sigorta kollarına rağbet eden kişilerin üzerine çıkmıştır.

 

Yıl

Sigorta Türü

Büyüme Oranı

2020

Tüm Sigorta Kolları

%19,3

2020

Hayat Sigortası

%27

2020

Trafik Sigortası

%8,64

2020

Kasko Sigortası

%14,15

2020

Yangın / Doğal Afet Sigortası

%25,32

 

Sigorta türleri içerisindeki büyüme oranı dikkate alındığında, pandemi sürecinin de etkisiyle hayat sigortası ve sağlık sigortası alanlarında maksimum büyüme meydana gelmiştir.

Deprem Sigortası ve DASK

Doğal afet ve deprem sigortası kategorisinde, 2020 yılı içerisinde en büyük ikinci artış meydana gelmiştir. Sigorta şirketlerinin genel büyüme payı içerisinde maksimum orana sahip olan deprem sigortası, yaşanan deprem ve doğal afetlerin artış göstermesiyle değer görmeye başlamıştır. Deprem ya da farklı bir doğal afet esnasında ortaya çıkan tüm hasarın karşılanmasını sağlayan deprem sigortası, her ev için zorunlu olarak yaptırılmaktadır. Eski ya da yeni olması fark etmeksizin, deprem riski yaşayan tüm bölgelerdeki ev ve yapılar için deprem sigortası yaptırılması gerekir. Özellikle deprem riskinin yoğun olduğu bölgelerde tercih edilen deprem sigortası paketleriyle deprem esnasında karşılaşılan her türlü maddi hasar için ödenek hazırlanmıştır. Ev sahiplerine ya da evde ikamet eden kiracılara doğrudan ödenecek olan deprem sigortası paketleri, kişilerin durumuna ve taleplerine göre farklı içeriklerle hazırlanmaktadır.

Pandemide sigorta taleplerinin artmasıyla birlikte, sigorta şirketleri tarafından çeşitli paketler geliştirilmiştir. Pandemi döneminde en fazla rağbet gören sağlık ve hayat sigortalarının yanında, deprem olaylarının artması ve deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşanması gibi faktörler sebebiyle, DASK sigortası paketleri hazırlanmaktadır. Deprem ve tüm doğal afetler için geliştirilen DASK sigortası, tüm yapı ve konutlar için zorunlu olarak kullanılmaktadır. Ev kiralarken, ev satın alırken ya da farklı gayrimenkullerin satış ya da kira işlemlerini gerçekleştirirken, eşzamanlı olarak DASK sigortasının ya yaptırılması gerekmektedir. Sigorta poliçesinin kapsadığı süre içerisinde, herhangi bir doğal afet ya da depremin meydana gelmesiyle, DASK sigortası kapsamında sigortalı kişilere maddi ödenek sağlanmaktadır. Pandemide sigorta primi değerleri değişiklik gösterdiğinden, DASK poliçesi için ödenmesi gereken prim tutarları, talep edilen paketlerin genel niteliklerine göre farklı tutarlara sahip olabilir. Sizler de Sigortaladim.com adlı web sitemiz üzerinden bütün sigorta seçeneklerini değerlendirebilir ve size özel olarak hazırlanan tekliflere göz atabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI