Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Elektrikli Araçlarda ÖTV Matrah Düzenlemesi 2023

21 Kasım 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Özel tüketim vergisi (ÖTV); belirli mal veya ürünler üzerinden alınan bir dolaylı vergidir. Elektrikli araçlar da özel tüketim vergisi esasına göre değerlendirilerek vergilendirilen araçlar arasında yer alır. 

Her geçen gün daha popüler hale gelen elektrikli araçlar ilk alım esnasında özel tüketim vergisine tabi olarak vergilendirilir. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı, elektrikli araçların gelişimi ve hayatımıza girmesinden kaynaklı olarak standart dizel – benzin yakıt tüketimi yapan araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlarda da özel tüketim vergisi uygulamaya başladı. 

Ülkemizde özellikle 2023 yılında yaşanan enflasyon ve kur dalgalanmaları sonucunda artan üretim ve tüketim maliyetlerinin ortaya koymuş olduğu sonuçlardan kaynaklı olarak 2023 yılında elektrikli araçlarda ÖTV matrah düzenlemesine gidilmiştir. 

Elektrikli araçların her geçen gün daha çok yaygınlaşması sonucunda Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre elektrikli araçların ÖTV matrah limiti artırıldı. 

Elektrikli Araç Türlerine Göre Yeni ÖTV Matrah Düzenlemesi

2023 yılında elektrikli araçlarda ÖTV matrah düzenlemesi değişikliğine gidilerek motor gücü 160 kilowatt’ı (kW) geçmeyen elektrikli araçlar için ÖTV matrahı Mart ayında 700 bin Türk lirasından 1,250.000 TL'ye, Kasım ayında ise 1.450.000 TL'ye yükseltildi. 

2023 yılında yapılan elektrikli araçlarda ÖTV matrah düzenlemesine göre motor gücü 160 kilowatt’ın (kW) üzerinde olan elektrikli araçların ÖTV matrahı 750 bin Türk lirasından 1,350.000 TL'ye yükseltildi. Bu kategoride 2023 içinde tekrar bir matrah düzenlemesi yapılmadı. 

Ayrıca motor gücü 160 kilowatt (kW) altında olan elektrikli araçların vergi oranları yüzde 10 ile yüzde 40 arasında değişiklik gösterirken; 160 kilowatt (kW) üzerinde motor gücü bulunan elektrikli araçlar için vergi oranları yüzde 50 ile yüzde 60 olarak uygulanmaktadır. 

Elektrikli araçların sıfır olarak satışı esnasında meydana gelen özel tüketim vergisi, standart araçlarda olduğu gibi satan firma tarafından faturaya eklenerek alıcıdan tahsil edilecek.

Çin’den Gelen Araçlara Ek Olarak %40 Gümrük Vergisi

Resmî Gazete’de elektrikli araçlar için yayımlanan 2023 yılı matrah düzenlemesine göre Çin’den gelen elektrikli araçlara uygulanan ek vergi de yükseltildi.

Resmî Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre Çin’den gelen elektrikli araçlar için ilave olarak yüzde 40 oranında gümrük vergisi uygulanacağı belirtildi. Çin’den gelen araçlar için 2023 yılında yürürlüğe giren düzenlemeden önce yüzde 20 oranında ilave gümrük vergisi uygulanıyordu. 

Elektrikli araçların ülkemize çoğunlukla Çin’den ithal edilerek getirilmesinden kaynaklı olarak yürürlüğe alınan yüzde 40 oranındaki ilave gümrük vergisinin, daha çok yurt içinde üretilen Togg olarak bildiğimiz yerli otomobilin satışını teşvik etmeye yönelik olduğu düşünülüyor. Ayrıca standart benzin – dizel yakıt tüketimi yapan araçlardan alınan motorlu taşıt vergisinin (MTV), elektrikli araçlardan dörtte biri oranında alınması bekleniyor. 

Satın aldığınız elektrikli aracınızı güvence altına almak ve ileride başınıza gelebilecek herhangi bir kaza veya riskli duruma karşı teminat sağlamak için EV kasko sigortası yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Elektrikli aracınız için kasko sigortası tekliflerini sigortaladim.com ile birkaç dakika içinde alabilirsiniz. 

Sigortaladim.com’dan EV kasko sigortası teklifi almak için tek yapmanız gereken aracınızın bilgilerini girmek. Ardından birkaç dakika içinde 20’den fazla sigorta şirketinden kasko sigortası teklifi alabilir, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olan poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam