MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Otomatik Araçların Sigortalanmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Otomatik Araçların Sigortalanmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişi odaklı olarak değerlendirilebilecek zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin bir kaza sonucunda zararlarını telafi etmek üzerine kurulmuştur. Birçok kişi sigortanın kapsadıklarının yanında trafik sigortası fiyatları üzerinde sıklıkla durmaktadır. Ancak fiyatların ve sigorta kapsamlarının dışında kişilerin sigortalama sürecine de odaklanmaları oldukça önemlidir. Sigorta yaptırma sırasında kişilerin bilgilerini doğru ve eksiksiz vermesi, poliçenin tamamını okuması, sigortanın neleri kapsadığına detaylı bir şekilde bakması önem taşır. Bunun yanında hasarsızlık indiriminden yararlanılıp yararlanılmadığı veya sigorta kapsamının genişletilip genişletilmediği gibi hususlara da dikkat edilmelidir. Ayrıca trafik sigortası için gerekli evraklar özenle bir araya getirilmelidir. Bu evraklar;

  • Plaka bilgisi
  • Ruhsat bilgisi
  • Kimlik bilgisi
  • Poliçe başlangıç tarihi
  • Aracın modeli
  • Aracın üretim yılı
  • Kullanım tarzı
  • Aracın ek aksesuarlarına ilişkin bilgileri içerir.

Sigorta sözleşmesi olarak da adlandırılan poliçeler, sigortanın kim üzerine ve hangi araç üzerine yapıldığını, sigortanın süresini, fiyatını, kapsadıkları durumları açık bir şekilde ortaya koyan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin varlığı ile birlikte istenmeyen herhangi bir kaza anında üçüncü kişilerin can ve mal kayıpları hukuki yollar ışığında giderilmeye çalışılır. Bu noktada araç sahipleri ne olur ne olmaz diyerek poliçelerini de kontrol etmelidir. Poliçe içerisinde sigorta kapsamı ile ilgii bilgiler net olarak belirtilmektedir. Ayrıca poliçe oluşturulurken burada yazan model, marka ve kullanım şekillerinin doğruluğundan da emin olunmalıdır. Poliçenin geçerlilik süresinin 1 yıl olduğu göz önünde bulundurulduğunda, poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri de kontrol edilmelidir. Sigorta sözleşmesinde varsa muafiyet uygulamaları da gözden geçirilmelidir. Trafik sigortası basamakları takibi bu konuda önemlidir.

Sigorta Kapsamına ve Ek Hizmetlere Dikkatlice Bakın

Trafik sigortası yaptırma ile kişiler birçok şeyi güvence altına almaktadır. Aslında bu sigortanın temel amacı bir kaza durumunda meydana gelebilecek zararda kişileri koruma altına almaktır. Bu sigortaya sahip araçların bir kazanın içerisinde bulunması durumunda sağlık giderleri, maddi zararlar, sakatlanma ve ölüm üzerine teminatlar sağlamaktadır. Bu durumların karşılanması poliçenin limitlerine ve zarar gören kişilerin haklılık durumlarına göre değişkenlik gösterir. 

Teminat limitleri araç gruplarına göre de farklılık göstermektedir. Otomobil, minibüs, otobüs ve daha birçok araç için farklı teminatlar mevcuttur. Zararların karşılanma oranları poliçenin limitleri arasında yer almaktadır. Trafik sigortası neyi karşılar sorusuna ise hem maddi hem bedeni zararların karşılanacağı cevabının verilebileceği unutulmamalıdır.  Trafik sigortası hesaplama kısmına girildiğinde ek hizmetlere de bakılmalıdır. Hemen hemen her sigorta bulundurulması zorunlu maddeleri barındırırken sigortadan sigortaya bu maddeler değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla kişiler, sigorta şirketleriyle detaylı görüşme yapmalı ve hangi durumların sigorta kapsamında yer aldıklarını öğrenmelidir.

Hasarsızlık İndirimi Koşullarına Dikkat Edin

Trafik sigortası ödemesi, bazı durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu ödemelere etkisi olan hasarsızlık indirimi ise herhangi bir kazaya karışmamış sürücüleri ilgilendiriyor. İndirim, poliçenin oluşturulmasından sonra bir sene içerisinde araçların herhangi bir zarara uğramaması durumunda uygulanmaktadır. Bu hasarsızlık indirim oranı sürücünün kaza yapmadığı her sene için artış göstermektedir. Kişiler poliçeleri oluşurken bu indirimlere dikkat etmelidir.  Hasarsızlık indirim oran hesaplamasında ise birden farklı etken göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar arasında yapılan kaza sayıları, hiç kaza yapmama durumu gibi sebepler etkilidir.

Hasarsızlık indirimi, sigorta ödemelerinde sürücüleri ödüllendirmeyi ve kazadan uzak tutmayı hedeflemektedir. Kaza oranı yüksek olan sürücülere de sigorta zammı yapılmaktadır. Böylece sürücüler, trafik kurallarına uyulması için teşvik edilir. Bununla birlikte trafik sigortası ücretleri, trafik kurallarına uyulmaması, sürücülerin ehliyetlerine işleyen ceza puanları ve ehliyete el konulması gibi durumlara göre de değişiklik göstermektedir.

Geçerlilik Süresine Bakın

Trafik sigortası poliçe sorgulama, geçerlilik süresinin netleştirilmesi için oldukça işe yarar bir işlemdir. Trafik sigortaları oluşturulduğu andan itibaren geçerlilik süresi üç yüz altmış beş gün olarak belirlenir. Bir sene içerisinde aracın el değiştirmesi durumunda da sigorta bunu dikkate alarak kalan prim tutarı kişiye iade edilir. Trafik sigortası olmadan kişiler bir an bile trafiğe çıkamazlar. Bu yüzden bu sigortanın yapılması zorunludur.

İstenmeyen durumların ve cezaların meydana gelmemesi için kullanıcıların her yıl düzenli olarak trafik sigortasını yeniletmesi gerekmektedir. Bu sebeple geçerlilik süresinin araç sahipleri tarafından izlenmesi üçüncü kişiler için oldukça önemlidir. Gün içerisindeki işlerin yoğunluğundan kişilerin bu yenileme tarihlerini unutması oldukça doğaldır. Bu tarihleri hatırlamak poliçe yenileme hatırlatma formları ile kolay bir hale gelmektedir.

Yenileme Tarihlerini Atlamayın

Trafik sigortası zorunlu ve süreli bir sigorta türü olduğu için süresinin bitiminin hemen ardından yenilenmesi gerekir. Kişiler yenileme tarihini kaçırdıklarında ise bitim tarihinden itibaren her bir ay için yüzde beş oranında prim arttırılır. Prim artırımı yüzde elli ile sınırlıdır. Ayrıca trafik zabıtalarının veya trafik polislerinin düzenli olarak yaptıkları kontrollerde bu sigortanın yokluğu tespit edilirse para cezası uygulanmakta ve araç trafikten tamamen alıkonulmaktadır. Dolayısıyla kişiler bu yenilemeyi yapmadığı takdirde hem araçlarından olmakta hem de ceza ve prim zammı almaktadır. Bu sebeple yenilenme tarihinin unutulmaması her açıdan daha avantajlı olacaktır.

Yenileme tarihlerinin unutulmaması için gerekli hatırlatma uygulamaları kullanılabilir veya sigorta şirketinin hatırlatma formlarından yararlanılabilir. Sigortaladim.com aracılığıyla size özel olarak hazırlanan paketlerle ilgili bilgi alabilir ve ihtiyaç duyduğunuz sigorta işlemlerinizi birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI