11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç bakımı, periyodik olabileceği gibi önemli ve uzun yolculuklar öncesinde de gerçekleştirilmesi gereken kritik bir rutindir. Otomobilinizin parçaları, kullanım koşulları ve süresine bağlı olarak eskiyebilir. Bu durum, aracınızın performansında düşüşe ve güvenlik açıklarına sebep olur.

Gerekli kontrollerin yapılmadığı ve ihtiyaç duyulan tedbirlerin alınmadığı araçlar, hem sürücü ve yolcuların hem de trafikteki diğer unsurların can ve mal güvenliği için büyük bir tehlike arz eder. Yapılan işlemlerin önemi, araç servisi seçiminin de önemini artırır. Peki doğru oto servis seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?

Doğru Servis Seçiminde Önemli Kriterler

Oto servis seçimi, aracınızın özellikleri ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Ancak seçiminizin, ideal fiyat/performans oranını sağlaması en önemli unsurdur.

Aracınız için ideal servisi seçmenize yardımcı olacak sorular şu şekilde özetlenebilir:

  • Seçtiğiniz servis, aracınızda yapılacak işlemler için gerekli tecrübe ve yetkinliğe sahip mi?
  • Servisin sunduğu hizmet, maliyetini karşılıyor mu?
  • Trafik/Kasko sigortanız, servis önerisinde bulunuyor mu?
  • Servis, evinize ya da iş yerinize yakın mı?
  • Servis hakkındaki online kullanıcı deneyimi yorumları, yeterince memnuniyet içeriyor mu?

Doğru araç servisi seçebilmek için dikkat edilmesi gereken unsurların başında, seçilen servisin araç bakımı konusunda gerekli tecrübe ve yetkinliğe sahip olup olmadığının belirlenmesi gelmektedir. Diğer yandan, gerçekleştirilecek işlemler için servisin sunduğu maliyetlerin, beklentiyi karşılaması da önemli diğer bir unsurdur. Diğer oto servislerle yapacağınız fiyat karşılaştırması ve diğer araç sahiplerinin deneyimleri hakkında bilgi toplamanız doğru servis seçiminize yardımcı olur.

Servis seçiminde dikkat edilmesi gerekenler içerisinde göze çarpan diğer bir unsur da, seçeceğiniz servisin ev ya da iş yerinize olan mesafesidir. Seçtiğiniz servisin, bu mesafeye göre ek ücretlendirme yapabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Şeffaf Hizmet Politikası Talep Edin

Araç servisleri, müşterilerine şeffaf bir hizmet politikasına sunmalıdır. Aracınızı servis istasyonuna teslim ettiğinizde, yapılacak uygulamalar hakkında önceden bilgilendirilmelisiniz. Eğer servis istasyonu, aracınızın yeni müdahalelere ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsa, önce mutlaka sizi bilgilendirmelidir. Ayrıca yapılan işlemlerin maliyetleri, servis çıkışında açıkça faturalandırılmalıdır. Böylece ödediğiniz ücretin, aracınızda uygulanan çalışmalara oranla fazla olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Araç servisi seçiminde, karar sürecini sonlandırmadan önce, gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı daha bulunur. Seçim yapmadan önce, aracınızın trafik sigortası için anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketinin sunduğu bir servis önerisi olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir. Sigorta şirketleri, kasko sigortası dahilinde anlaşmalı oto servis noktalarından müşterilerine önemli avantajlar sunmaktadır. Ayrıca, aracınızın bakımını yapan servisin güvenilirliğini artıran önemli bir referans sağlamaktadır.

Araç bakımı ve oto servis seçiminde, uzman kadrosu ile kaliteli hizmet veren Sigortaladim.com’dan alacağınız sigorta ve kasko hizmetleri ile otomobilinizin hep güvenilir ellerde olmasının keyfini çıkarın. Detaylı bilgi ve avantajlı teklifler için iletişime geçin.

İLGİLİ BLOG YAZILARI