Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Arabasında Bebek Koltuğu Olan Araç Sahipleri Kasko İndirimlerinden Yararlanıyor

21 Haziran 2023

Bebekli ailelerin arabalarında bebek koltuğu bulundurması kuralı bir süre önce hayatımıza girdi. Hatta kurala uymayan ailelere ceza da uygulanıyor. Tabii bu koltukların belirli kriterler ölçeğinde olması gerekiyor, bu sayede kaskoda indirime gidiliyor. Kasko fiyatı genel olarak birçok özel durumda indirimli olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de ebeveynler için yapılan indirimler sayılabilir. Çocuklu aileler için eğitim sigortası gibi sigorta çeşitleri ile birlikte bebek koltuğunun zorunlu olması sonucu uygulanan bebek koltuğu için yapılan kasko indirimi de bunlardan bir tanesi. Siz de yüzde 25’e varan indirimlerden bebek koltuğu sayesinde faydalanabilir ve bebek koltuğu ile birlikte çocuğunuzla güvenli bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda da oto koltuğunun nasıl bir kasko indirimi sağladığından, ebeveynlerin faydalanabileceği kasko indirimlerinden ve diğer kasko indirimlerinden bahsettik.

Ebeveynler Kasko İndirimlerinden Nasıl Faydalanır?

Günümüzde sigorta şirketlerinin sunduğu imkanlarla birlikte ebeveynler de birçok şekilde bu indirimlerden yararlanabilirler. Geçmişte zorunluluk haline gelen bebek koltuğu araba için bir kasko indirimine gidilmesini sağlıyor. Bebek koltuğu bulunan araçlarda yüzde 25’e varan oranlarda kasko indirimine gidiliyor. Çocuklu ailelere eğitim alanında da sigorta fırsatları tanınıyor. Yurt dışı eğitimi gibi maddeleri kapsayan sigortalar, çocuklu ailelere büyük ölçüde kolaylık sağlamak amacı ile karşımıza çıkıyor. Siz de isteğinize bağlı olarak bu gibi özel konularda kasko teklifi alabilirsiniz.

Oto Koltuğu Nasıl Bir Kasko İndirimi Sağlar?

Araçlarda çocuk koltuğu yaklaşık 2010 yılında zorunlu hale getirildi. Bunun için çeşitli kriterler de mevcut. Araçta eğer 1.50 boyundan kısa ve 36 kilogramın altında bir çocuk varsa bu çocuk için güvenlik sağlamak adına özel bir araba koltuğu bulundurulması gerekiyor. Bebek oturma koltuğu da çeşitli kriterler taşıyor. Bu kriterler doğrultusunda üretim yapılıyor ve ebeveynlerin bu kriterlere hassasiyetle uymaları bekleniyor. Bu kural ile birlikte bebeği kucakta taşıma devri de kapanıyor ve kuralara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanıyor. Sigorta şirketleri artık birçok konuda kullanıcılarına indirim oranları sağlıyor. Hasarsızlık, meslek gruplarına özel indirimler derken birçok indirim türünden kullanıcılar faydalanıyor. Bunun yanı sıra aracında çocuk bulunan ebeveynler için de indirim uygulanmakta. Kasko fiyatları arabasında bebek koltuğu bulunan ebeveynler için yüzde 25’e varan indirimlere gidiyor. Genel olarak bu kasko indirimi 0 ve 5 yaş arasındaki çocuklu ailelere uygulanıyor. Hatta bazı sigorta şirketleri bu kaskoya ek bakıcı teminatı da ekleyebiliyorlar. Böyle bir imkan da mevcut duruma geldi. Aileler ise içinde bulundukları duruma göre kasko başvurusunda bulunabilirler.

Kasko İndirimlerinden Kimler Faydalanabilir?

Sigorta şirketleri artık birçok şekilde kasko indirimi sağlamakta. Aslına bakılırsa kasko zorunlu bir sigorta türü değil. Fakat yaptırıldığında mutlaka faydası görülür. Sigorta şirketleri ise bunu teşvik etmek adına birçok meslek grubu veya birçok durum için kasko indirimleri sağlıyor. Bu kasko indirim oranları ise kategorilere göre değişkenlik gösteriyor. Kaskoda uygulanan indirimler aracın modeli, yaşı, kaza geçmişi, sürücü tecrübesi gibi durumlarla belirleniyor. Bu yüzden bunlar dikkat edilmesi gereken durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Kasko sigortanız olmadığı takdirde bir kaza durumunda sigortanız masrafları karşılamaz. Bu yüzden kaskonuzu yaptırmanız oldukça önem taşıyor. Kasko priminizi ödeyerek çok daha büyük hasar masraflarından kurtulabilirsiniz. Öncelikle teminat durumuna da dikkat etmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekiyor. Her sigorta şirketinde verilen indirim oranları değişiklik gösteriyor. Sabit bir oran bulunmamakta. İndirimlerden bahsedersek en çok yapılan kasko indirimi hasarsızlık indirimi olarak görünüyor.

Hasarsızlık indiriminden aracın sahibi poliçe döneminde hasar bildiriminde bulunmaz ise yüzde yetmişe varan oranlarla faydalanabilir. Ve kaza yapmadığı, aracına hasar vermediği süreç boyunca indirim oranı artmaya devam eder.  Ancak küçük hasarlı kazalarda hasarsızlık indiriminizin oranı bozulabilir. Bunun için mini onarım denilen teminatı uygulamanız yerinde olacaktır. Bu şekilde indiriminiz azalmaktan kurtulur. Diğer bir kasko indirim türü ise meslek gruplarına özel yapılıyor. Sigorta şirketleri meslek gruplarını belirliyor. Bu mesleklerden bazıları öğretmenlik, eczacılar, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, polis, vali, kaymakam, öğretim üyeleri ve memurlar denebilir. Yargı mensupları da bu kategoriye dahildir. Tüm grupların mesleğini onaylayan bir belge ile kasko indirimine başvurması şarttır. Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir belge ile, öğretim üyelerinin üniversite kimlik kartları ile, eczacılar ise fakülte diplomaları ve Eczacılar Odası kayıt belgeleriyle başvurmaları gerekiyor. Bu şekilde yüzde yirmi civarında indirimlerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bu meslek indirimlerine ek olarak farklı teminatlar ekleyerek kendinizi daha da güvence altına alabilirsiniz.

Kaskonuzu genişleterek yurt dışına aracınızla çıktığınızda kaskonuzun sizi orada da korumasını sağlayabilirsiniz. Aracınız sel, deprem gibi doğal afetlerden etkilendiğinde kaskonuz bunu da karşılar. Artı olarak aracınızın tamirde, kullanılamaz bir durumda olduğu dönem boyunca kasko size yeni bir araç tahsis eder veya o dönem boyunca taşımanızın ücretini karşılar. Bu şekilde mağduriyet durumu yaşamazsınız. Vefat veya sakatlanma durumunda ufak bir miktar karşılığında poliçeye eklettirdiğiniz takdirde tazminat ödemesi gerçekleşecektir. Sakatlanma durumunda kişiye, vefat durumunda ise kişinin varislerine bu ödeme yapılacaktır. Aracı kullanan kişi kaza durumunda alkollü ise veya uyuşturucu kullandı ise sigorta kesinlikle hasarı karşılamıyor. Araç koltuğunda ehliyeti olmayan bir sürücü olduğunda da sigorta masrafları karşılamayı reddediyor. Kasti olarak verilmiş hasarlar ise ekspertiz raporunda açık olarak göründüğünden incelemeler sonrası kasti hasarlara da destek sağlanmıyor. Bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Diğer bir kasko indirimi ise muafiyet indirimi olarak karşımıza çıkıyor. Sigorta sahibi ve sigorta şirketinin karşılıklı görüşmeleri sonucu oranlar belirleniyor.

Kaza durumunda masrafların bir kısmını sigorta sahibi ödüyor. Sigorta primini muafiyet indirimi ile birlikte düşürebilirsiniz. Hasarsızlık indirimine sahipseniz ve de bu indirim kaza yapmadığınız süre boyunca yüksek oranlara çıkmış ise herhangi bir ufak kaza sonucu hasarsızlık indiriminizi kaybetmenizi muafiyet indirimi engeller. Muafiyet oranı yükseldikçe sigorta priminiz düştüğünden bu indirim türlerine göz atmanızda oldukça büyük fayda var. Bunun yanı sıra diğer indirim çeşitleri de mevcut. Peşin ödeme indiriminde masraflarınızı peşin olarak ödediğiniz takdirde belli bir oranda indirim kazanabilirsiniz. Ehliyet indirimi de bulunmakta. En az üç sene önce ehliyetinizi almışsanız ehliyet indiriminden faydalanabilirsiniz. Tecrübeli sürücü olarak görülen kişilere ehliyet indirimi uygulanıyor. Yaşınız dolayısı ile bir indirim alabilirsiniz. Mesela 30 yaşın üstündeki sigortalılara uygulanan indirimler mevcut. Sahip olduğunuz araçta emanet olması takdirinde yaşanan kazaları da sigorta karşılıyor ancak aracınızda sadece siz kullanım sağlayacaksanız bunun teminatını vererek tek sürücü indirimi denen indirim türünü de uygulamaya alabilirsiniz.

Burada önemli olan faktör ise risk. Sigorta şirketleri detaylı şekilde bu durumu inceleyerek sizlere indirimi uygulayacaktır. Aracı başkasının kullanma durumunda bir kaza durumu yaşanır ise muafiyet durumu uygulanabilir. Yani hasarın bir kısmını araç, sigorta sahibi ödemelidir. Gün geçtikçe indirim türleri farklılık göstermekte ve aynı zamanda her sigorta şirketinin sunduğu avantajlar da farklılaşmaktadır. Bu gibi noktaları göz önünde bulundurarak indirim başvurunuzu yapabilirsiniz. Kasko oldukça önemli ancak zorunlu olmayan bir sigortadır.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;