11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

Kara yollarında kullanılan ve araç niteliği taşıyan tüm taşıtların trafik sigortası yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Zorunlu trafik sigortasının, yılda bir defa araç sahibi tarafından yenilenmesi gerekiyor. Trafik kontrolleri esnasında taşıt sigortasının yaptırılmadığı tespit edilirse, araç trafikten men edilerek trafik şubelerine ait otoparklara çekiliyor. Sigorta bedeli ve idari para cezasının yanı sıra otopark ücreti de ödenerek, araç tekrar trafiğe çıkarılabiliyor. Hem kendinizin, hem de karşınızdaki kişilerin can ve mal güvenliğini güvence altına alan trafik sigortası, özellikle yoğun şehir içi trafiğinde güvenceniz oluyor. Aceleci, umursamaz, dikkatsiz ve stresli araç kullanımından kaynaklanan risklerin bertaraf edilmesi de, zorunlu trafik sigortası faydaları arasında bulunuyor.

Olası bir kaza sonrasında sigorta sahibinin imdadına yetişen trafik sigortası, hem üçüncü şahısların hem de karşı tarafın maddi ve manevi sorumluluğunu üstleniyor. Zorunlu trafik sigortası, oluşabilecek hasarların telafisini sağladığı için karşılıklı bir güvence olarak da görülüyor. Kişi ve mal hasarlarının güvence altına alınması, büyük bir kolaylık sağlıyor. Kaza sonucu meydana gelen kayıpların adil bir şekilde karşılanabilmesi, trafikte daha güvenli ve rahat bir biçimde seyahat edebilmenize de yardımcı oluyor. Nakdi olarak ödenecek tazminat miktarı, maddi kayıpların yanı sıra yaralanma ve vefat gibi durumları da kapsıyor. Taraflar arasındaki anlaşmazlık hallerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek avukat masrafı, mahkeme giderleri ve gelir kaybı gibi istisnai durumların karşılığını da, tazminat olarak talep edebilmek mümkün oluyor.

Zorunlu trafik sigortasında zararın karşılanma esası, kişinin karıştığı kazadaki hata oranına göre değerlendirilebiliyor. Trafik polisi veya kaza mağdurları tarafından olay yerinde düzenlenen bir tutanak ile detaylı kaza raporu oluşturuluyor. Raporun sonucuna uygun olarak hangi tarafın ne oranda suçlu olduğuna karar verilebiliyor. Karışılan kazada %100 kusursuz bulunduğunuz taktirde, aracınızda meydana gelen hasarların tamamı karşı tarafın bağlı olduğu sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Yüzde cinsinden ifade edilen kusur oranı değiştikçe, karşılıklı ödeme miktarlarında da değişiklik meydana geliyor. Aracınızın karşılaşabileceği olası bir kazada mağdur olmamak için, zorunlu trafik sigortasının yanı sıra araç kaskosu yaptırılması da tavsiye ediliyor.

Siz de aracınızın trafik sigortasını sigortaladim.com ayrıcalığıyla hemen yenileyebilir ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak avantajlardan yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI