11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Zorunlu trafik sigortasının tamamlayıcısı olarak görülen kasko, olası kaza riskleri durumunda kendi aracınızı ve sağlığınızı koruma altına alıyor. İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen poliçe, zorunlu trafik sigortasına ek olarak birçok farklı teminatı barındırıyor. Üstelik poliçenize ekleyebileceğiniz teminatları kendi tercihinize göre belirleyebiliyorsunuz.

Kasko sigortası, hem oluşması muhtemel trafik risklerine hem de çevresel faktörlere karşı güvence veriyor. Poliçe kapsamında sunulan teminatlar, sigorta şirketlerine bağlı olarak değişmesine rağmen genellikle bazı yönlerden birbirlerine benzerlik gösterebiliyor. Çarpma, hırsızlık, yangın ve çarpılma, kasko çerçevesinde sağlayan ana teminatlar arasında yer alıyor. Çarpılma-çarpma teminatı, aracınızın durduğu veya hareket ettiği durumlarda zarar görmesi sonucu ortaya çıkan maddi zararları gidermeyi amaçlıyor. Ayrıca yapılan sözleşmenin kapsamı, tercihen ek teminatlarla da genişletilebiliyor. Enflasyon, ferdi kaza, hukuksal yardım, eskime payı, kullanım kaybı ve yardım hizmet paketi, ekstra yapabileceğiniz teminat seçeneklerine örnek oluşturuyor. Enflasyon teminatı ile araç değer artışlarına karşı güvence sağlanıyor. Vefat ve sakatlık gibi olası sağlık durumlarında ferdi kaza teminatı ön plana çıkıyor. Araç içerisinde bulunan yolcuların vefat etmeleri halinde kanuni varislerine, sakatlık yaşamaları durumlarında da kendilerine tazminat ödemesi gerçekleştiriliyor.

Kasko şartları arasına ekleyebileceğiniz hukuksal yardım, sürücüye veya araca bağlı hukuki uyuşmazlıklardan doğan giderleri ortadan kaldırıyor. Eskime payı düşmemesi, hasar sebebiyle aracınızın parçalarını değiştirirken ek ücret ödeme yükünden kurtarıyor. Böylelikle hasarınız için kesinti yapılmadan aracınızın yaşına uygun parçalarla değişim sağlanıyor. Deprem, yanardağ püskürtmesi, sel/su baskını, grev, lokavt, kötü niyetli halk hareketleri ve terör teminatları ise poliçe çerçevesine eklenebilecek diğer güvenceler arasında değerlendiriliyor. Ayrıca ödeme koşulları ve fiyatlandırmalar konusunda da yine kaskonun faydaları görülüyor. Aracınız çalındığında veya herhangi bir zarara uğradığında yerine yenisini koyabilecek maddi gücünüz yoksa, kaskonun avantajlarından yararlanmalısınız. Tercih edeceğiniz teminat türleri ile poliçenizin kapsamını kendinize göre genişletebilirsiniz.

Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve ilgili teminatlarla zenginleştirilmiş ürün paketini satın almak için sigortaladım.com üzerinden hemen başvurabilir veya 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI