11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Dört Mevsim Lastiğin Avantajları

Yıl boyunca aracınızın lastiğini sürekli değiştirmek istemiyorsanız, farklı zemin ve hava koşullarına uyum sağlayacak dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Dört mevsim lastikler, yaz ve kış lastiklerinin en iyi özelliklerinin bir kombinasyonu olduğu için, doğru bölgelerde her mevsimde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sizi yalnızca yıl boyu lastiklerinizi değiştirmekten kurtarmakla kalmayan dört mevsim lastikler, aynı zamanda size daha sessiz bir sürüş sunar. Fiyat açısından en başta dört mevsim lastikler biraz daha pahalı görünse de, daha uzun kullanılabildikleri için aslında daha ekonomiklerdir.

Dört mevsim lastikler ile yaz/kış lastikleri arasındaki farklar nelerdir?

Dört mevsim lastikler hem ıslak hem de kuru zeminde maksimum performans göstermek için tasarlanmışlardır. Yaz lastiklerinden farklı olarak dört mevsim lastiklerin diş derinlikleri daha fazladır. Aynı zamanda dört mevsim lastiklerin diş ömürleri yaz lastiklerine göre daha uzundur. Dört mevsim lastikler sıcak havalarda da oldukça iyi performans gösterirler ancak yaz lastiklerine göre yol tutuşları daha düşüktür. 

Eğer kış aylarında sıcaklığın çok düştüğü karasal iklim bölgelerinde yaşıyorsanız kış lastiklerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü dört mevsim lastiklerinin hamuru çok düşük havalarda sertleşebilir ve yol hakimiyetinizi kaybetmenize sebep olabilir. Kış mevsiminin çok soğuk ve karlı geçtiği bölgelerde dört mevsim lastikler kış lastikleri kadar iyi performans göstermese de, ılıman iklim bölgelerinde her zaman dört mevsim lastik kullanabilirsiniz. Ayrıca yakıt tüketimini azaltma amacıyla tasarlanmış olan dört mevsim lastikler, kış lastiklerine göre daha avantajlıdır.

Hangi lastiği seçmeniz gerektiği tamamen yaşadığını bölgenin iklimine bağlıdır. Eğer kış aylarında sıcaklığın çok düşmediği ve karlı gün sayısının az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, dört mevsim lastikler sizin için daha uygun ve kolay bir seçenektir.

Dört mevsim lastik nasıl anlaşılır?

Dört mevsim lastiklerin kalitesini anlamanın birkaç yolu vardır: 

  • İlk olarak üstünde M+S sembolü bulunan dört mevsim lastikler, hem çamur hem de karda iyi performans gösteriyor demektir. Eğer dört mevsim lastiğin üzerinde hem M+S sembolü hem de kar tanesi işareti varsa, bu lastik gerçek ve kaliteli dört mevsim lastiğidir.
  • Dört mevsim lastiklerin hamuru biraz daha yumuşak bir yapıya sahiptir. 
  • Dört mevsim lastikler yaz lastiklerinden daha derin dişlere sahiptir. Ayrıca kış lastikleri gibi kılcal damarlara sahip bir görünüşleri vardır.

Aracınızı kullanırken başınıza gelebilecek talihsiz olaylara karşı önlem almak isterseniz, sigorta yaptırmak en doğru tercih olacaktır. sigortaladim.com sayesinde birçok farklı firmadan kasko ya da trafik sigortası teklifi alabilir, beklemeden ve ertelemeden geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI