MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Online Motosiklet Sigortası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Online Motosiklet Sigortası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve her yıl yenilemek zorunda olunan bir sigorta çeşididir. Türkiye'deki tüm araçlarda sahibinin yapması gereken bir sigortatürüdür ve zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Aksi takdirde ceza işlemi uygulanır ve araç trafikten men edilir. Böyle durumlarda da aracınız trafik şube otoparkına çekileceği için hem otopark ücreti ödemek zorunda kalırsınız hem de aracınızın tekrar trafiğe çıkması oldukça uzun zaman alır. Sonuç olarak hem maddi hem manevi zarara uğramış olursunuz. Bu sebeple eğer aracınızın trafik sigortası bulunmuyorsa, vakit kaybetmeden bir trafik sigortası yaptırmanız şarttır. Trafik denince akla öncelikle otomobiller gelse de motosikletler içinde bu uygulama gereklidir ve bu anlamda motosiklet sigortası da yaptırılması zorunlu bir sigortadır.

Motosiklet Sigortasının Kapsamı Hakkında

Motosikletiniz için zorunlu trafik sigortası hizmetini online araçlar üzerinden satın almadan önce, satın alacağınız bu hizmetin kapsamı hakkında tüm ayrıntıları bilmeniz önem arz etmektedir. Bu sayede, size sunulacak ve sunulmayacak olan hizmetleri tamamıyla keşfetmiş olursunuz. Genel bir yapı ile ele almak gerekirse, motosiklet trafik sigortası, motosiklet sahiplerinin kusurlu bir şekilde üçüncü kişilere verdiği zararı karşılamakla yükümlüdür. Maddi zararları ve kazayla alakalı olarak tedavi giderlerini de karşılar. Yaralanan kişinin sakatlanması veya hayatını kaybetmesi durumunda ise zarar gören kişinin ailesine ödeme yapar. Motosiklet sigortası, motosikletinizde oluşan hasarları karşılamaz. Tüm motorlu taşıtlarda da olduğu gibi yalnızca üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar. Sürüş sırasında, trafik kazası olmaksızın farklı şekillerde de hasar meydana gelebilir. Hava koşulları nedeniyle motorunuzun kayması, arızanın neden olduğu ani hasar gibi olaylar bu duruma örnektir. Ya da araçtayken oluşan bir problem sonucuyla kimi zaman motosiklet kontrolünüzden de çıkabilir. Bu durumlarda, sigorta şirketine herhangi bir iddiada bulunulması da söz konusu değildir.

Bir araç çalındığında veya ele geçirildiğinde, ilgili makamlara derhal bilgi vermek gerekir. Bu gibi durumlarda, üçüncü taraflarda maddi veya fiziksel hasar olması durumunda, trafik sigortası şirketi hasarı ödemek zorunda değildir. Ayrıca, hız kurallarına uyulmaması durumunda oluşan kazalarda araca ve kişilere zarar verilirse bu durum da maddi zararlar kapsamının dışında kalır. Aracınızla taşıyacağınız patlayıcı ve yanıcı bir madde sonucu oluşan hasarlar da sigorta kapsamı dışarısında bulunur. Gerçekleşen trafik kazaları sonucu sakatlık, yaralanma ve hatta ölümler manevi olarak da sarsıcı sonuçlar doğurabilir. Uzun süre bu kazanın etkisinden çıkılamayabilir ve manevi zarar hissedilebilir. Trafik sigortası manevi tazminat taleplerini karşılamaz. Bu ayrıntılar dahilinde siz herhangi bir sigorta şirketine gitmenize gerek kalmadan bütün işlemlerinizi ev konforunda halledebilirsiniz. Online motosiklet sigortası işlemlerinden yararlanarak, çeşitli sigorta şirketlerinden fiyat teklifleri alabilir ve kriterlerinize en uygun olanını belirleyerek bir seçim yapabilirsiniz.

Online Motosiklet Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanmaktadır?

Zorunlu trafik sigortasının genel koşulları tüm sigorta şirketleri için aynıdır ve bir şirketten diğerine farklılık göstermez. Ancak motosiklet sigortası fiyatı belirlenirken bazı hususlar dikkate alınır. Öncelikle motosiklet hasar kademesi/kaza geçmişi ve motosikletin bulunduğu il kriterlerine göre bir tavan fiyatı belirlenir. Trafik sigortasında, sürücülerin hasar geçmişi dikkate alınmak suretiyle belirlenmiş yedi kategori mevcuttur. Bu kategoriler 1’den 7’ye kadar ardışık rakamlarla adlandırılır ve bu adımlara göre prim artışı veya indirimler belirlenir. 1, 2 ve 3 adımlar hasarlı olanlara ait basamaklar iken; 5, 6 ve 7 basamakları hasarsız sürücülerin basamaklarıdır. İlk kez poliçe sahibi olacaklar 4. basamaktan transit sigorta sistemine girerler. Başka bir deyişle, dördüncü adım, trafik sigortasının başlama adımı ve ilk kez trafikte olacak ve prim, indirim artışını içermeyenlerin seviyesidir. Maksimum fiyatta, tüm primler bu seviyeye göre belirlenir.

Her yıl herhangi bir hasar olmadığı sürece bir seviye artar ve yedinci seviyeye yükselir ve primler buna göre azalır. 7. basamak hiç hasar almayan sürücülere aittir ve trafik sigortasına daha az prim öderler. Hasarın yapıldığı her yıl için seviye düşer, 1. seviyeye düşer ve fiyat artar. 1. basamak en yüksek fiyat ödeyen gruba aittir. Hasarların çeşitleri de bulunur ve ona göre kademe düşürülür. Örneğin hasar maddi bir boyutta ise bir kademe inilir, ancak ölüme veya yaralanmaya sebep veren bir kaza ise 2 basamak iner. Bunların dışında ekstra teminatlar da fiyatlarda farklılıklara sebep olabilir. Motosiklet sigortası hesaplama için motosikletinizin markası, modeli, motosikletinizin yaşı, motosikletinizin plakasının kayıtlı olduğu ilin trafik kazası istatistikleri, motosiklet plakasının kayıtlı olduğu ilin trafik yoğunluğunun durumu, trafik sigortası durumu, ruhsat sahibinin kaza geçmişi ve son olarak sigorta poliçesinin yenilenme zamanına göre bir fiyat belirlenir.

Online Trafik Sigortası Fırsatları  Sizleri Bekliyor

Motor sigorta ödeme işlemlerini teknolojik bir çağda yaşamanın sağladığı yararlar arasında yer alan online ödeme işlemleriyle yine evinizden kolaylıkla yapabilirsiniz. Sayfamızda bulunan onlarca sigorta şirketinden alabileceğiniz online fiyatlarla çeşitli indirimleri yakalayarak kendiniz için en uygun fiyata bir sigorta sahibi olabilirsiniz. Motosiklet sigorta hesaplamasını yaparak trafik sigortası için en cep dostu fiyata uygun bir poliçeyi satın alabilirsiniz. Motosiklet sigortası sorgulama ile motosikletinizin, trafik sigortanızın ve sigorta şirketinizin son kullanma tarihini yalnızca TC kimlik numaranız ve plakanızla sorgulayabilirsiniz, böylece aracınızın bir poliçesi hemen yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinin ve son kullanma tarihinin olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca, acentenin sigortanızı güncelleyip güncellemediğini de sorgulayabilirsiniz. Uygun motosiklet sigortası için web sitemizde de bulunan sigorta şirketlerinden online teklifler alarak bütçenize en uygun sigortayı belirleyerek kolay bir şekilde sigortanızı yaptırabilirsiniz. Olası kaza durumlarında sigortanın sağladığı teminat ve güvenceler ile çeşitli avantajlar elde etmek ve trafik esnasında kendinizi daha güvende hissederek keyifli bir şekilde motosikletinizi kullanmak için hemen şimdi bir motosiklet sigortası yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI