Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Motosiklet İçin Trafik Sigortası

16 Mayıs 2024
Yazar: Ayşe Yeşil

Motosiklet kullanımı, özgürlük ve keyif sunan bir ulaşım şeklidir. Fakat her yolculukta olduğu gibi motosiklet kullanırken de beklenmedik riskler her zaman mevcuttur. Bu risklere karşı hem kendinizi hem de karşı tarafı korumak için motosiklet trafik sigortası yaptırmanız zorunludur.

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye’deki tüm kara taşıtlarının yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta türüdür. Motosikletler de bu kara taşıtları arasında yer alır. Yani motosiklet sürücüleri de trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Motosiklet trafik sigortası ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 

Motosiklet Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası, kaza sonucu karşı tarafa verilen hasarları poliçede belirtilen teminat limitleri dahilinde güvence altına alır. Motosikletler için yapılan trafik sigortasının kapsamı da diğer araçların sigortası ile aynıdır. 

Motosiklet trafik sigortası trafik kazalarında karşı tarafın uğradığı maddi ve bedeni zararları teminat altına alır. Aynı zamanda ölümlü veya yaralanmalı kazalarda, yayalar da dahil olmak üzere, ortaya çıkan maddi ve manevi tazminatlar da motosiklet trafik sigortasının kapsamındadır. 

Motosiklet Sigortası Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Motosiklet trafik sigortası, her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu bir sigorta türü olduğu için poliçe bitiş tarihinden önce sigortanızı yenilemezseniz, trafik cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Motosiklet Trafik Sigortası Fiyatları 2024

Motosiklet trafik sigortası fiyatları; motosikletin modeli, motor hacmi, yaşı, hasar geçmişi, sürücünün yaşı, sürücünün ikamet ettiği il ve sigorta şirketlerinin fiyatlandırma politikası gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu sebeple net bir fiyat söylemek mümkün değildir.

Tüm araç sigortaları gibi motosiklet sigortası fiyatları da 2024 yılında zamlanmıştır. Ancak farklı sigorta şirketlerinden teklif alıp fiyatları karşılaştırarak bütçenize en uygun olan motosiklet sigortasını yaptırmanız mümkündür. 

Motosiklet Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Motosiklet zorunlu trafik sigortanızı sorgulamak için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  2. Arama bölümüne “sigorta sorgulama” yazın.
  3. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hizmetine tıklayın.
  4. Açılan ekrandaki ilgili yere plakanızı yazın ve “sorgula” butonuna tıklayın.

Motosiklet zorunlu trafik sigortası sorgulaması ile poliçenize ait detayları görebilir, sigortanızın başlangıç ve bitiş tarihleri ile sigorta yaptırdığınız şirketi öğrenebilirsiniz. 

Motosiklet Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortası yaptırmak, diğer araçlar için olduğu gibi motosikletler için de zorunludur. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan motosiklet sürücülerine para cezası verilmektedir.

2023 yılında motosiklet trafik sigortası yaptırmamanın cezası 690 TL’dir. 15 gün içinde cezasını ödeyen sürücüler yüzde 25 indirim hakkından yararlanarak 517,50 TL öder. 

Motosiklet sigortası yaptırmayan sürücülere yalnızca idari para cezası verilmez. Aynı zamanda otomobillerde olduğu gibi, sigortasız tespit edilen motosikletler de trafikten men edilerek otoparka çekilir. Motor sürücüsü, aracını geri alabilmek için öncelikle zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır.

Motosiklet trafik sigortanızı sigortaladim.com ile yaptırarak aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alabilir, tüm teklifleri tek ekrandan karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz. Siz de hemen sigortaladim.com’dan motosiklet sigortası teklifi alın, en uygun fiyatlı motosiklet sigortasına birkaç dakika içinde ulaşın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;