26 Mayıs 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Metrekareye Göre Deprem Sigortası Fiyatları

Gerek jeolojik açıdan gerekse Toprak özelliği açısından oldukça riskli bir bölgede bulunan ülkemiz deprem gibi doğal afetlere karşı önlem almak adına zorunlu deprem sigortası ile bireylerin deprem sonrasında ya da deprem esnasında yaşadıkları maddi kaybı onarmayı hedeflemektedir. Depremin yaratmış olduğu olumsuz etkileri en aza indirmek ve maddi açıdan sizlere avantaj sağlamak adına geliştirilen bu sigorta seçeneği her yıl her bina sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türü olarak 1999 yılından bu yana yapılmaktadır.  Yüzde 66'sı 1 ve 2.   derece risk bölgesi olarak geçen Türkiye’de kalabalık şehirlerden daha az nüfusa sahip olan şehirlere kadar pek çok noktada deprem ciddi maddi kayıplara yol açabiliyor. Özellikle kalabalık şehirlerde binaların yaşları farklılık gösterdiğinden ve kişi sayısı Anadolu'nun diğer bölgelerindeki kişi sayısına nazaran daha yüksek olduğundan kayıp çok yüksek bir seviyeye ulaşıyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve depremin beraberinde getirdiği maddi kayıpları kısa süre içerisinde onarmak adına geliştirilen zorunlu deprem sigortası sayesinde binanızı depreme karşı koruma altına alabileceksiniz. Poliçe kapsamı dahilinde sizlere ödediğiniz miktarı peşin bir şekilde vermeyi hedefleyen bu sigorta seçeneği ile avantajları keşfedin.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

Her yıl bina sahiplerine zorunlu olarak yaptırması ve yenilemesi gerektiği deprem sigortası ücretleri belli başlı noktalar dahilinde değişim gösterebiliyor. Eğer deprem sigortanızı yaptırırken prim ücretleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız önemsemeniz gereken en önemli 3 noktadan biri binanızın yaşı olmalıdır.  Binanız daha eski tarihlerde yapılmışsa çeşitli hasarlar görmüş olması ihtimali deprem sigortası ücreti konusunda birtakım artışların yaşanmasına yol açabilmektedir.  Deprem görmüş binalar görünürde herhangi bir hasara sahip olmamasına rağmen binanın özelinde dirençsiz olabileceğinden meydana gelebilecek maddi kayıpları önlemek adına Sigorta ücretleri değişim gösterir.  Hasar oranı yüksek olabilecek binaların prim ücretleri de doğal olarak artış göstereceğinden bu noktada binanızın yaşı ödeyeceğiniz miktarın belirlenmesinde oldukça büyük bir etkendir.  Büyük çapta depremleri görmüş olan binaların daha yüksek hasarlara sahip olması söz konusu olduğundan ücretler buna göre belirleniyor. Binanızın deprem sigortası ile güvence altına alınmasında önemsenen bir diğer nokta ise binanın yapısıdır. Eğer binanızda betonarme, çelik, ahşap gibi içerikleri kullandıysanız bu da DASK deprem sigortası fiyatları açsından değişime yol açıyor.  Depreme karşı dayanıklılık göstermeyen ve küçük şiddetli depremlerde dahi hasar alabilen binalar maddi kayıp oluşması açısından sağlam binalara nazaran daha düşük performans göstereceği için bu durum da sigorta ücretinizin farklılaşmasına neden olabilmektedir.  Temelde oldukça etkili olan bu iki faktörün yanı sıra aynı zamanda binamızın bulunduğu konum ve binanızın metrekaresi de prim bedellerini direkt olarak etkiliyor.

Konut Deprem Sigortası Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Binalarınızın deprem gibi ciddi afetlere karşı daha korunaklı olmasına yardımcı olan deprem sigortası maddi kaybı poliçe dahilinde onarmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda pek çok kişi deprem sigortası ne kadardır sorusunu yöneltiyor. Deprem sigortası her binanın yapısına göre farklılık gösterdiğinden kesin bir rakam beyan edilememektedir. Binanızın bulunduğu bölgeden binanızın kaç katlı olduğuna kadar birden farklı nokta değerlendirilmektedir.  Binanızın bulunduğu konum eğer risk bölgesinde ise ödeyeceğiniz prim ücreti farklılaşıyor.  Deprem sigortası dahilinde başvuran ev sahiplerinin evleri iki ana başlıkta değerlendirmeye alınmaktadır. Yüksek risk bölgesinde yer alan binalar ve düşük risk bölgesinde yer alan binalar olarak ikiye ayrılan binalarınız bulunduğu konumun toprak yapısına ve fay hattına olan uzaklığına bağlı olarak değerlendiriliyor. Eğer yüksek risk bölgesinde yer alan bir binaya sahipseniz ödeyeceğiniz prim tutarı daha yüksek olacaktır.  Genellikle kalabalık şehirlerde ve fay hattı üzerinde bulunan konumlarda söz konusu olan bu duruma ek olarak binanızın güvenliğini sağlamak adına farklı etkenler de göz önünde bulunduruluyor.  Yüksek risk bölgesinde yer alan evlerinizin aynı zamanda yaşı, kaç katlı olduğu ve tüm bunların yanı sıra metrekaresi de fiyat farkının oluşmasında önemli etkenlerin başında gelmektedir.  Bu bilgiler ışığında sizlere belirli bir fiyat veren sigorta şirketleri peşin olarak temin ettikleri prim ücreti ile her yıl zorunlu olarak yaptırmamız gereken deprem sigortasında faal hale getirerek sizlere daha güvenli bir şekilde yaşama imkânı tanımaktadır

DASK Deprem Sigortası Fiyatları ile Avantajları Keşfedin

Her yıl düzenli olarak yaptırmanız gereken deprem sigortanız çeşitli etkenler dahilinde fiyat açısından farklılık gösterirken temel hedefi sizlere maddi açıdan daha avantajlı teklifler sunmak oluyor. 1999 depremi sonrasında gündeme gelen zorunlu deprem sigortası ülkedeki sağlıklı yapılaşma adına da oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı yapılaşma adına zorunluluk haline gelen deprem sigortası ev alım satım işlemlerinde ya da tapu işlemlerinde de tarafların aradığı ilk koşul olarak görülüyor. Evinizin yapısına ve kaç katlı olduğuna göre değişim gösteren prim ücretlerini düzenli olarak ödüyor olmak da indirimlerden yararlanma fırsatını sizlerle buluşturmaktadır. Devletin deprem sebebiyle oluşabilecek giderlerini azaltması açısından da etki rol oynayan deprem sigortası tüm bunların yanı sıra gelecekte meydana gelebilecek hasarlara karşı da fon oluşturmayı hedeflemektedir. Sizler de kendi binanızın deprem sigorta fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve sorgulama işlemlerinizi dakikalar içerisinde yapmak adına sigortaladım.com’u tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI