MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Martı Nedir? Nasıl Kullanılır?
16 Nisan 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Martı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin belirli illerinde hayata geçen bir proje olarak karşınıza çıkan Martı, özellikle gençler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Belirli bölgelerde hizmet veren bu sistem bir ekip tarafından uygulama ile yönetilmektedir. Bir scooter olan Martılar, elektriksel bir donanımdan oluşuyor. Türkiye’de yerli mühendisler tarafından geliştirilen ve üretilen bu scooterları kullanabilmek için öncelikle iOS veya Android üzerinden ücretsiz olarak indireceğiniz mobil uygulamaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu uygulamada harita üzerinden sizlere en yakın olan Martı’yı kolayca bulabilir ve yepyeni bir scooter sürme macerasına başlayabilirsiniz. Scooter üzerinde yer alan kodu akıllı telefonunuz ile okutarak sistem üzerinden scooterı üzerinize alabilirsiniz. Böylece her geçen dakika üzerinden ücretlendirilmekte ve Martı hesabınıza işlenmektedir.

Martı Nasıl Kullanılır?

Yol kenarlarında rastlayabileceğiniz Martı scooterlar, oldukça eğlenceli bir ulaşım aracı olarak karşınıza çıkıyor. İnternetteki Martı uygulaması sayesinde scooterınızı kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Martı scooter, uygulamadaki harita üzerinden takip edilebilmektedir. Harita üzerinden giderek Martı’yı bulabilir ve ardından üzerindeki kodu akıllı telefonunuz ile uygulamaya okutabilirsiniz. Bu işlemin arkasından uygulamanın size verdiği 4 haneden oluaşn bir şifre sayesinde Martı üzerinde yer alan fiziksel yapıdaki kilidi açabilirsiniz. Kilidi açtıktan sonra Martı’nızı dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilir ve yeni bir yolculuğa açılabilirsiniz. Hem oldukça çevreci hem de eğlenceli bir ulaşım yöntemi olarak bilinen Martı scooter nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız bunun cevabı oldukça basittir. Kolay bir şekilde kontrolünü gerçekleştirebileceğiniz bu scooterlar harekete geçmenizi sağlıyor. Martı’yı ayağınız ile bir iki kez iterek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ardından hızlanmak amacı ile sağdaki butonu kullanabilirsiniz. Yavaşlamak istediğiniz durumlarda soldaki fren kolunu sıkmanız sizlere yardımcı olur. Bu yolculuk esnasında hem sizin hem de çevre güvenliği için lokal olan trafik kurallarına uymanız önerilmektedir. Martı kullanımı esnasında kask kullanarak kişisel güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir yöntem olarak karşınıza çıkan bu scooterlar, sokaklarda rastlayabileceğiniz ürünlerdir. Scooterların şarj durumunu kontrol ettikten sonra kolayca dilediğiniz kısa mesafe yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Martı Hangi Şehirlerde Kullanılır?

Elektrikli bir araç modeli olan Martılar, her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Özel  bir teknik ekip ile yavaş yavaş Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılmaya çalışılan bu sistem şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir ve Gaziantep şehirlerinde etkileşim gösteriyor. Basit bir kullanım mekanizmasına sahip olan Martı, yalnızca 18 yaş ve büyükler tarafından kullanılabilmektedir. Küçükler için trafikte kullanılması oldukça sakıncalıdır. Martı elektronik scooter sayesinde kısa mesafelere rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendine özel bir fiyatlandırmaya sahip olan bu sistem oldukça çevre dostudur. Günlük ulaşımda önemli bir yere sahip olacak olan Martılar özellikle öğrenciler tarafından büyük ilgi görüyor. Üniversite öğrencileri yurtlarından okullarına kısa mesafe durumlarında Martı ile ulaşım sağlıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde kısa mesafelerin daha hızlı ve daha eğlenceli bir şekilde kat edilmesini sağlıyor. Etrafta Martı scooter nerelerde var diye merak ediyorsanız uygulamadan sistemi açarak harita üzerinden en yakın Martı’yı görebilirsiniz. Haritadan Martı’nın yerini bularak yanına gidebilir ve kolayca kiralayabilirsiniz. Basit bir işlem ile alabileceğiniz bu scooterlar ile eğlenceli yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. Kısa mesafe ulaşımlarında oldukça etkili olan Martılar, hayatınızı kolaylaştırmanın yanı sıra keyif ve macera da kazandıracak.

Martı Nereden/Nasıl Kiralanır?

Türkiye’de yeni yeni geliştirilen bir sistem olan Martı, elektrikli scooterlar ile ulaşım sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Telefonlarınız üzerinden indireceğiniz uygulama sayesinde kiralama işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz. Uygulamadaki harita üzerinden en yakın Martı’yı bulabilir ardından Martı’nın kodunu telefonunuza okutabilirsiniz. Fiziksel kilidi açabilmek amacı ile telefonunuza 4 haneli bir şifre gönderilecektir. Bu şifre sayesinde Martı’yı kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Martı scooter nasıl kiralanır sorusunun cevabı oldukça basittir. Uygulama üzerindeki adımları takip etmeniz kiralama işlemini tamamlamanız için yeterli olacaktır. Ücretsiz olarak indireceğiniz Martı uygulamasına saniyeler içerisinde kayıt olabilirsiniz. Haritada bekleyen onlarca Martı arasından bir tanesini bulabilir ve yanına giderek kolayca kiralama işlemlerini başlatabilirsiniz. Kiraladığınız Martı’yı serbest bıraktıktan sonra harekete geçebilirsiniz. Elektrikli bir özgürlük keyfi yaşatan bu ürünler yerli ve milli Türkiye’ye hız kazandıran scooterlar olarak karşınıza geçiyor. Martı scooter özellikleri arasında arka fren seçeneği bulunuyor. Yokuş aşağı hızlandığınız durumlarda Martı’nızı arka fren kullanarak kolay bir şekilde dizginleyebilir ve olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Basit bir kullanım şekline sahip olan Martı’yı kullanırken doğru kıyafetleri ve doğru ekipmanları tercih ettiğinizden emin olunuz. Trafikte kullanacağınız bu araçlarda kaza riskini ve olası yaralanmaları en aza indirgemeniz gerekmektedir. Bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra aynı zamanda keyifli bir aktivitedir.

Martı Kiralama Ücretleri Nedir?

Bir aplikasyon sayesinde kiralama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bu scooterlar hayatınıza renk kazandırmaya devam ediyor. Oldukça eğlenceli ve keyifli bir sürüş yaşatan bu araçlar elektrikli yapısı ile kısa mesafelere kolay  bir şekilde ulaşım sağlamanıza destek oluyor. Hayata eğlence ve kolaylık katan yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Martıların ücretlendirilmesi yine aplikasyon üzerinden gerçekleşmektedir. Martı scooter fiyat açısından değerlendirildiğinde oldukça uygundur. Uygulama üzerinden kredi kartı giriş işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ardından kredi kartından uygulamaya para aktarmanız gerekiyor. Yüklediğiniz para ile Martı’nızı kiralayabilir ve ulaşıma başlayabilirsiniz. Hayatınıza renk ve kolaylık kazandıracak olan bu elektrikli scooterlarda fiyatlandırma şehirden şehire göre değişim gösteriyor. Bazı belediyeler, Martı kullanımına teşvik amacı ile indirimler gerçekleştiriyor. 10 dakika süren bir yolculuk bir kahve fiyatına eşit geliyor. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde 10.5 TL’lik bir bedel ödüyorsunuz. Bu da yarım saatlik yürüme mesafesine denk geliyor. Martı scooter ücret kolay bir şekilde internet üzerinden işlemlerle ödenmektedir. Uygulama üzerinden paranızı yükleyebilir ve Martı’yı kiralayabilirsiniz. Uygun fiyat skalası ile kullanıcılarının yüzünü güldüren Martı’nın İstanbul’da açılış fiyatı 3 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra şimdilik Ankara’da bir açılış fiyatı talep edilmemektedir. Dakikası 75 Kuruş olarak belirlenmiş olan Martı’lar ile kısa mesafeleri yürümek yerine bu elektrikli araçlarla kat edebilirsiniz.

Şehir İçinde Martı Kullanımının Zorlukları

Oldukça eğlenceli ve basit bir kullanım şekline sahip olan bu scooterlar, şehir içinde kullanım açısından birtakım zorluklar taşıyor. Özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde Martı kullanmak zorlaşıyor. Çünkü giden gelen insanlar arasında birilerine çarpma veya ani olarak düşme riskleri artıyor. Martı scooter kiralama aşamasından sonra tamamen kullanıcı tarafından yönetilmektedir. Şehir içinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu elektrikli scooter araçlarını kullanırken uygun bir kıyafete ve kask gibi koruyucu malzemelere sahip olmanız gerekmektedir. Olası kaza durumlarından en az zararı almanız için kurallara uymanız tavsiye edilmektedir. Çok hız yapmadan, uygun hız aralığında trafikte kullanmanız gerekmektedir. Keskin dönüşler yapmamalı ve arka freni yalnızca gereken durumlarda kullanmalısınız. Hem kullanışlı hem de eğlenceli olan Martı içerisindeki uygulama talimatlarına özen göstermeniz gerekiyor. Martı elektrikli scooter fiyat, kullanım ve çevreciliği ile kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Yolcuğunuzu bitirmek için ise scooterınızı kurallara uygun şekilde park etmeniz gerekiyor. Martı’yı bulunduğunuz yere kilitledikten sonra uygulama üzerinden fotoğraf paylaşımı yapmanız şart.

İLGİLİ BLOG YAZILARI