MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Yakıt fiyatlarındaki artış ve kullanılan yakıtın performansı, "Benzin-LPG-Tasarruf" üçlemesi dikkate alınınca, araç alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus hâline geliyor. Akaryakıttaki fiyat artışı ve vergi yükü, kullanıcıları alternatif yakıt türlerine yönlendiriyor. Araç alacak kişiler, performansın yanı sıra LPG tasarrufu sayesinde ne kadar kazanacaklarını da hesaplıyor. Genelde benzine alternatif olarak tercih edilen LPG, aynı zamanda çevre dostu özelliğiyle de biliniyor. 

LPG Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Gazın güvenilir bir markadan alınması, LPG'li araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için başlıca kriterlerden biri olarak öneriliyor. Kaliteli gaz, tüketimi olumlu yönde etkiliyor. Otomatik vitesli araçlarda düz vitesli araçlara göre daha az yakıt tüketiliyor. Aşırı yüklemeden kaçınılması, yakıt tüketimini azaltacağından bu hususa da dikkat edilmesi gerekiyor. Düşük devirde kullanılan araç, motoru zorlamayacağı için uzmanlar tarafından hem tasarruf hem de araç ömrünü uzatma açısından öneriliyor. Seyir hâlindeyken önemli olan takip mesafesi, gaz-fren döngüsünü artıracağından yakıt tüketiminde önemli bir rol oynuyor. Yeterli takip mesafesi, aracın gereksiz yakıt tüketmesini önlüyor. Deponun, havanın serin olduğu zamanlarda doldurulması ve deponun tamamen doldurulmaması da tasarruf için öneriliyor. Performans, tasarruf ve en önemlisi güvenlik için gerekli olan periyodik bakımlar ise aşırı yakıt tüketiminden kaçınılmasını sağlıyor.

LPG Tasarruf Oranı Nedir?

LPG tasarruf oranı hesabı, araç almayı düşünenlerin önceliği olarak görülüyor. LPG kullanmak isteyenleri kararsız bırakan yakıt tüketimi farkı, aslında ekonomik olarak büyük bir etki yaratmıyor. Benzin, LPG'ye nazaran %20 daha az yakıt tüketiyor fakat LPG de benzine göre %80 daha düşük fiyata temin edilebiliyor. Bu kriter göz önüne alındığında LPG'nin sağladığı tasarruf, oldukça yükseliyor. Araştırmalara göre benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken; LPG'li araçlarda bu değer, 12 litre olarak hesaplanıyor. 100 kilometrede fark eden bu 2 litrelik yakıt farkı, benzin ve LPG fiyatları ile karşılaştırılınca, LPG'li araç tasarruf oranı %30 - %40 arasında değişiyor. Aracın yaşı, bakımı, silindir gücü ve birçok diğer etkenin de bu oranı değiştirebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. 

En Yüksek Tasarrufu Trafik Sigortası Sağlıyor

Yakıttan tasarruf edilirken birçok istenmeyen duruma karşı aracın korunmaya alınmasının da unutulmaması gerekiyor. İhmal edilen kasko sigortası işlemleri, tahmin edilenden çok daha yüksek maliyet oluşturabiliyor. Aracınızı kullanırken yakıt tüketimi ile tasarruf ederken, karşılaşılacak istenmeyen durumlara karşı içinizin rahat etmesi için aracınıza kasko yaptırmanız öneriliyor. Uygun primlerle aracınızı ve bütçenizi koruma altına almak için sigortaladım.com'dan kasko sigortası teklifi alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI