15 Eylül 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Kurban Bayramında Yola Çıkarken Yapmanız Gerekenler

Kurban Bayramı yaklaşırken bayramı aileleriyle geçirmek isteyen ya da bu uzun tatili yurdun farklı köşelerinde değerlendirmek isteyen milyonlar seyahate hazırlanıyor. Her sene olduğu gibi bayram tatili nedeniyle yollarda büyük yoğunluk yaşanması bekleniyor.

Yoğun Günlerde İstanbul Trafiğine Dikkat Edilmeli

Yola çıkmadan önce karayolları yol durumu bilgilerine göz atmak yolculuğunuzun daha rahat ve sorunsuz geçmesi için büyük önem taşıyor. Özellikle İstanbul’da yaşayıp tatiline buradan çıkacaklar ile bayram dolayısıyla İstanbul’a geleceklerin köprü yol durumu bilgilerini kontrol ederek seyahatlerini bu bilgilere göre ayarlamaları, yoğun trafikten kaçınmaları açısından gerekli. Köprü trafiği genellikle tatil başlangıcı, arife günü ve bayramın ilk günü sabah saatlerinde yoğunluk gösteriyor. Uzun yola çıkacakların tatil planlarını hazırlarken bu günlerden kaçınmaları seyahat sürelerinin daha kısa olması açısından önemli.

Uzun Yola Çıkacaklar Kurallara Özen Göstermeli

Bu yılın en uzun tatillerinden olan Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek için şehirler arası yola çıkacakların sayısı oldukça fazla. Yollardaki araç sayısının artışıyla maalesef her yıl bayram tatili sırasında yüzlerce trafik kazası yaşanıyor. Düzenli olarak yapılan uyarılar ve arttırılan trafik cezası ücretleri bile bu konuyu önlemede yeterli olamıyor. Tatil yolculuğuna çıkılmadan önce düzenli, planlı ve en önemlisi güvenli bir sürüş hazırlığı yapıldığından emin olunmalı.

Tatil dönemlerinde yaşanan kazaların başlıca sebepleri arasında aşırı hız, sürüş saatlerine özen gösterilmemesi ve şoförlerin erken varabilmek adına yorgun şekilde araç kullanması bulunuyor. Özellikle uzun yollarda bayram döneminde yaşanan yoğunluklarda dikkatsiz sürücülerin sebep olduğu kazalar maddi olarak büyük sıkıntılara sebep olabiliyor. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için yola çıkış hazırlığında araç muayene işlemlerinin yapıldığına emin olunmalı. Ayrıca şehirler arası yollarda yaşanabilecek kazalar için alınabilecek en önemli güvenlik önlemlerinden biri de tam kapsamlı bir kasko sigortasının yapılmasıdır. Araç kasko sigortası sayesinde oluşabilecek maddi zararların önüne geçmek ve tatil yolculuğunu güvence altına almak mümkündür.

Tüm Riskler Dikkate Alınarak Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Yapılmalı

Bayram tatilleri çok yönlü trafiğin en yoğun yaşandığı zamanlar olduğu için sürücüler her ne kadar dikkatli davranırsa davransın beklenmedik durumlar yaşanabiliyor. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak tatil planlarının yarıda kalmasının önüne geçerken oluşabilecek kazaların da en az zararla atlatılmasını sağlıyor. Trafik sigortası ve kasko sigortası ile hem sürücünün hem de kaza sonucu üçüncü kişilerde oluşabilecek zararlar güvence altına alınır. Yolculuğa uygun şekilde seçilen poliçeler sayesinde sadece kaza, çarpma ve çarpılma durumlarındaki maddi hasarların yanında yol yardımı ve araç kurtarma hizmetlerinin de dahil edilmesi mümkün. Bu hizmetleri bayram seyahatinizin herhangi bir anında yaşanan acil durumlarda hem hasar gören araçla ilgilenilecek hem de yolculuğa devam edilmesi için gereken yeni bir aracın ikame edilmesini sağlayacak seçenekler sunuyor.

Yola çıkmadan önce farklı fiyat ve poliçe seçeneklerini kapsayan kasko ve trafik sigortası sayfasını sigortaladım.com üzerinden inceleyebilirsiniz. Seyahatinize en uygun sigorta seçeneklerini online olarak dilerseniz kredi kartına taksit gibi avantajlarla hemen yaptırarak bayram tatilinizi rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI