11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Konut Sigortasına Dahil Olmayan Durumlar Nelerdir?

Konut sigortası, evinizi veya yazlık konutunuzu yangın, deprem gibi doğal afetler ve hırsızlık gibi beklenmedik durumlara karşı güvence altına alıyor. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında beklenmedik sorunlar yaşamamak için konut sigortasının hangi şartlarda geçerli olduğunu bilmek gerekiyor. Konut sigortasının kapsamadığı durumlar her acentede farklılık gösteriyor olsa da genellikle depremle ilgili riskli kabul edilen bölgeler kapsam dışı kalabiliyor. Binaların yaşı, dairenin bulunduğu kat, bina alt yapısı gibi etmenler de konut sigortasının fiyatını bir miktar etkileyebiliyor. Kapsam dışı kalan durumların poliçeye dahil edilmesi durumunda, poliçe ücretini hangi oranda etkileyeceğinin sigorta şirketleri ile ayrıca görüşülmesi de tüketicilere fayda sağlayabiliyor.

Konut sigortası teminatlarında da, diğer sigorta türlerinde olduğu gibi, kapsam içine alınmayan birtakım hal ve koşullar özel şartlar ile belirtiliyor. Konut sigortasının genel şartları, sigorta yapma yetkisi olan acente ve banka gibi çeşitli kurumlarca aynı teminatlar ile garanti altına alınıyor. Teminatların özellikleri ve kapsamı ana koşul ilkeleri ile belirlendiği için, genel şartlar üzerinde de değişiklik yapılmıyor. Spesifik koşullarda ve farklı riziko durumlarında devreye giren özel şartlar ise sigorta firmalarının ya da bankaların sağladıkları hizmet alanına göre çeşitlilik gösterebiliyor. Toplu paket kampanyaları ile konut sigortasının yanında eşya sigortası ve zorunlu deprem sigortası gibi farklı hizmetler de tek bir paket içinde tüketicilere sunulabiliyor.

Konut sigortası kapsamı ve genel şartları dışında kalan bazı özel durumlar bulunuyor. Savaş, iç savaş, istila, isyan ve halk ayaklanmaları gibi eylemler ve bu eylemlere bağlı olarak ortaya çıkan beşeri ya da fiziki zararlar, konut sigortasının kapsamı dışında kalıyor. Nükleer santral, nükleer yakıt veya radyoaktivite bulaşmalarının konuta ve konut içindeki eşyalara zarar vermesi, sigorta kapsamı dışında tutuluyor. Kamu otoritelerinin gerçekleştireceği bakım, onarım, yıkım ya da geri dönüşüm tarzı eylemler de genel şartların dışında tutuluyor. Ayrıca yangına bağlı olmaksızın sigortalı eşyaların farklı bir nedenden dolayı alev almadan hasar görmesi ya da yıpranması gibi haller de konut sigortası kapsamı içinde değerlendirilemiyor.

Siz de 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak konut sigortası detayları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilir, sigortaladim.com avantajları ve en uygun fiyat seçenekleri ile sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI