MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Konut Sigortası Zorunlu mu?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası yaptırmak, evinizi doğal afetten hırsızlığa ve hatta teröre kadar birçok riske karşı teminat altına alıyor. Bunların dışında konut sigortası olan evler su basması ve yangına karşı da korunuyor ve güvence altına alınıyor. Kısacası, konut sigortası sayesinde evinizde maddi kayba uğrama riski olmadan güvenli ve huzurlu bir şekilde oturabiliyorsunuz. Son zamanlarda artan konut alımı, "Konut sigortası mecburi mi?" sorusunu da beraberinde getiriyor. Konut sigortası her ne kadar yasal olarak zorunlu olmasa da eğer konut alımında kredi kullanacaksanız, birçok banka tarafından kredi borçlarınızı ödediğiniz süre boyunca konut sigortası yaptırmanız isteniyor.

Evinizi olası tehlikelere karşı güvence altına almanıza yardımcı olan konut sigortası, yasa gereği zorunlu olmaktan çıkıyor. 31 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik bilgilerine göre, mortgage (konut) kredisi alırken konut sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıca ev sahiplerinin, konut kredisini kullandıkları bankanın yanı sıra farklı bir banka ya da sigorta şirketinden de farklı teminatlar içeren bir konut sigortası yaptırabilmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla, hem kredinin ilk yılında hem de sonraki yıllarda uygulanan sigorta işlemleri tamamen tüketicilerin inisiyatifine bırakılıyor.

Kredi onayı çıktıktan sonra bilgi formlarını imzalarken, hayat sigortası ya da konut sigortasının kredi temsilcisi personel tarafından tüketicilere özellikle hatırlatılması gerekiyor. Konut sigortası zorunlu olmasa dahi evinizi garanti altına alan en önemli anlaşmalar arasında yer alıyor. Oldukça uygun fiyatlar ile gerçekleştirilebilen konut sigortası, her durumda kullanıcıların lehine oluyor. 90-150 TL gibi makul senelik primleri bulunan konut sigortaları, başta yangın ve hırsızlık olmak üzere birçok farklı duruma karşı maddi bir güvence niteliği taşıyor. Sigortanın senelik primleri ise konutun özellikleri, türü ve bulunduğu bölge gibi hususlara bağlı olarak belli oranda değişiklik gösterebiliyor.

Siz de 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak seyahat konut sigortası detayları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilir, sigortaladim.com avantajları ve en uygun fiyat seçenekleri ile sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI