MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?
02 Ağustos 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

İş yeri, ev veya dükkan gibi çeşitli bina eklentilerini olası kaza risklerine karşı koruyan konut sigortası, belirli kriterlere bağlı olarak hesaplanıyor. İşlemin yapılması aşamasında öncelikle ev içerisinde yer alan eşyaların hesaplamaya dahil edilip edilmeyeceğinin tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü poliçe kapsamına eşyaların eklenmesi durumunda farklı hesaplamalara gerek duyulabiliyor. Yaşanması muhtemel kaza risklerinde ev yapılarından çok içeride bulunan eşyalar zarar görebiliyor. Dolayısıyla poliçe kapsamına eşya teminatının eklenmesi, olası kaza durumlarında büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca konutların çeşitli risk durumları da yine hesaplama üzerinde belirleyici rol oynuyor. Örneğin, depreme dayanıklı olan bölgede yer alan bir konut ile doğal afet bölgesinde yer alan bir konutun prim tutarı farklılık gösterebiliyor.

Konut sigortasının en önemli amacı, uğranılan zararın tazmin edilmesi olarak biliniyor. O nedenle hesaplama işlemleri yapılırken bina tamamen yıkılmış olsa dahi sadece ortaya çıkan yıkım maliyetleri baz alınıyor. Çünkü binanızda belirli bir kayıp görülmesine rağmen, arsanız asıl değerini korumaya devam ediyor. Ancak konut sigortası yaptıran kişilere, olası yıkım karşısında, enkaz kaldırma maliyetlerini ve ailenin hayatını idame ettirebilecek geçici maliyetlerini giderebilecek ek bir teminat da sunuluyor. Böylelikle sigortası bulunan kişiler, içinde bulunduğu zorlu süreçten daha kolay şekilde kurtulabilme fırsatı elde edebiliyor.

Kısacası, konut sigortası hesaplama işlemleri yapılırken, asıl belirleyici kriter hasar yoğunluğu oluyor. Konutun tamamıyla yıkılması durumunda, sadece o anki şartlara uygun inşaat bedeli hesaplamaya dahil ediliyor. Binanızda kısmi hasar durumu söz konusu olduğunda ise poliçede yazan limitlere uygun olarak görülen zararın tümü karşılanıyor. Konut sigortası imkanlarını değerlendirerek siz de yuvanızı ve içerisinde yer alan eşyalarınızı koruma altına alabilir ve böylelikle daha güvenli bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik sigorta poliçesini ister kendi eviniz için yaptırabilir, isterseniz kiracısı olduğunuz evinize uygulatarak içerisinde bulunan eşyalarınızı teminat altına alabilirsiniz.

Konut sigortası fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve kendinize en uygun bulduğunuz ürün paketini satın almak için 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak ulaşın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca sahip olun.

İLGİLİ BLOG YAZILARI