MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Konut Sigortası Hasar Tazminatı Nasıl Ödenir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Konut Sigortası Hasar Tazminatı Nasıl Ödenir?

Sigortası bulunan konutlarda hasar meydana gelmesi durumunda yapılan konut sigortası hasar ödemesinin yapılabilmesi için ilk olarak hasarın sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Hasarın bildirilmesinin ardından, konut hasarı tutanağı tutulmaya başlanır. İyi niyet esası çerçevesinde tutanakta belirttiğiniz tüm beyanların gerçek ve o anki durumu yansıtacak şekilde olması gerekir. Verilen bilgilerin doğru olmaması, konut poliçenizin geçersiz kabul edilmesine ya da feshedilmesine neden olacağından, sizi daha büyük zararlara uğratabilir. Verilen yanlış beyan sonrasında poliçenizin devamı durumunda, daha sonra karşılaşacağınız hasarlar da tamamen veya kısmen reddedilebilir. Halihazırda uğramış olduğunuz zararı en iyi şekilde karşılamak ve daha sonra oluşacak zararlar için konutunuzu güvence altında tutmak adına, tutanakta belirtilen tüm beyanların doğru olmasına özen göstererek poliçenizin devamlılığını sağlamanız gerekir. Konut hasarı tutanağının eksiksiz ve doğru bir şekilde tutulmasının ardından, şirket tarafından gönderilen eksper, ekspertiz işlemini gerçekleştirir ve hasar tutarı taraflarca anlaşmalı olarak belirlenir. İki tarafın da tutar konusunda kolay anlaşmaya varması, konut sigortası hasar tazminatı ödemesini büyük oranda hızlandırır.

Sigortalı kişi tarafından tutulan konut hasarı tutanağı ile tahmini hasar miktarını ve konu hakkında taleplerini belirttiği talepnameyi içeren belgeler, eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporuna eklenerek sigorta şirketine gönderilir. Belgelerin sigorta şirketine ulaşmasının hemen ardından, sigortalı kişiye konut sigortası hasar ödemesi yapılmasına yönelik işlemler başlatılır. Oluşan hasarın özelliğine göre değişebilen evrak sayısına rağmen, sigorta poliçesi, hasara ilişkin faturalar, hasara ilişkin fotoğraflar, Cumhuriyet Savcılığından takipsizlik kararı, polis veya jandarma tutanağı, iş yerleri için vergi levhası, mal sahipleri için tapu belgesi ve kiracılar için kira kontratı, sabit olan evraklar arasında bulunur. Konutunuzda hırsızlık, yangın ya da doğal afet hasarı da meydana gelmiş olsa, sigorta şirketi sizden başlıca standart evrakları talep eder. Sigorta şirketine yapacağınız hasar bildirimi sonrasında standart evraklar ile birlikte şirketin talep ettiği ek evrakları kısa sürede hazırlamanız gerekir. Hasar ödemesinin gerçekleştirilme süresi, eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporu ile birlikte gönderilecek olan tüm belgelerin eksiksiz olarak gönderilmesi ile büyük oranda hız kazanır.

Siz de hemen, hasar durumunda ihtiyaç duyulan desteğe sahip olmak ve uğrayacağınız maddi zararlara karşı güvence sağlamak için konut sigortası teklifi alabilir ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizden konut sigortası ile ilgili tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI