MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kloz Nedir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Kloz Nedir?

Yaşam alanlarının oluşturulduğu konutlar ve birden yerden bir yere yol alırken kullanılan araçlar için yapılan sigortalar, yaşanabilecek herhangi bir duruma karşı maddi güvenliği sağlamak üzere oldukça önemli oluyor. Sigorta yapıldığı esnada, sözleşmede yer alan ve kabul edilen maddeler, genel olarak benzerlik gösterse de durum ve sigorta şirketine bağlı olarak çeşitli farklılıklar görülebiliyor. Aynı zamanda, kloz maddeleri sayesinde kişiler tamamen kendi inisiyatiflerine bağlı olarak sözleşmelere yeni madde ekleme veya çıkarma gibi taleplerde bulunabiliyorlar.

Kloz:

Sigorta şirketleri ile yapılacak ve anlaşma sağlanacak sözleşmelere eklenebilecek maddeler ile sözleşme kapsamı genişletilip, daraltılabiliyor. Bu işleme de kloz adı veriliyor. Sigortalı ile sigortacı arasında sağlanan anlaşmaya dayanarak eklenen kloz maddeleri sayesinde birçok spesifik duruma karşı veya belirli hallerde kapsam dışı değerlendirmeler oluyor. Bu değerlendirmeler tamamen sigortada kloz maddeleri ile mümkün hale geliyor. Anlaşma sürecinde ve sözleşmenin imzalanması aşamasında ilgili maddelerin dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Kloz nedir ve kloz ne demek sorularını merak eden ve sigorta yaptırmayı düşünen kesim için bu bilgi süreci oldukça açıklayıcı bir şekilde işliyor.

Kloz Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta şirketleri tarafından hazırlanan ve sigortalı olacak kişi sağlanan anlaşmaların kloz maddeleri ile farklılığa uğraması, sık karşılaşılan bir durum oluyor. Genelde avantajlı olarak görülebilen maddeler, bazen mevcut hakları kısıtlama veya ortadan kaldırma gibi bir durum da barındırabiliyor. Daha çok kasko sözleşmelerinde dikkatli bir şekilde incelenmesi gereken maddeler, daha çok bu alanda istenmeyecek şekilde hakları sigortalı elinden alabiliyor. Buna dayanarak da kloz hakkında tekrardan yenilenmiş bir şekilde tanımlanan ve düzenlenen haklar bulunuyor. Bunlar aynı zamanda kloz çeşitleri olarak da nitelendiriliyor.

  • Cam Klozu: Sürücülerin araçlarında yaşanan bir kazadan kaynaklı camların zarar görmesi durumunun karşılanması, cam klozu maddeleri ile kısıtlanabiliyor. Aynı zamanda tamamen kaldırılabilecek teminat, farklı şekillerde sözleşmede belirtilebiliyor. Buna örnek olarak, orijinal cam yerine anlaşmalı şirketlerin cam ürünlerinin kullanılması gibi bir hüküm, sözleşmede yer alabiliyor. Bu kısıtlama ile karşı karşıya kalmamak üzere kloz maddelerini dikkatle okumak gerekiyor.
  • Aksesuar Klozu: Araçlar sarın alındıktan sonra tamamen zevke bağlı olarak kullanılan aksesuarları ilgilendiriyor olan kloz çeşidi, özel kurallar dâhilinde belirtilebiliyor. Aracında aksesuar olan kişileri ilgilendiren bu madde, sıklıkla sorun yaşanan klozlardan biri oluyor. Bu gibi bir sorun yaşanmamak üzere yer alan aksesuar klozu maddesi başta olmak üzere diğer tüm kloz maddelerinin okunmasında fayda bulunuyor.
  • Hasarsızlık İndirimi Klozu: Poliçe yenilemesi gerçekleştirileceği zamanlarda kullanılması tercih edilen hasarsızlık indirimi maddi açıdan sigortalılar tarafından avantaj sağlayan bir durumdur. Ancak bu hakkın tanımlanması üzere belirlenen kloz detaylarını gözden geçirmek gerekiyor. Sigortanın hangi hasarları karşıladığı ve indirimi etkileyen hasarların ne olduğu gibi maddeler alınacak indirimi belirliyor. Poliçede kloz maddeleri bu anlamda gözden kaçırılmaması gereken detaylar oluyor.
  • Çekme Kurtarma Klozu: Araç kasko sözleşmesi içerisinde ağırlıklı olarak sorun yaşanan kloz, çekme kurtarma klozu oluyor. Sözleşme içerisinde yer alan, kaza durumunda aracın kurtarıcı ile çekileceği durumu, klozların eklenmesi ile ince ayrıntılara bağlanarak, istenmeyecek bir durumla karşılaşma riski doğurabiliyor. Sigorta firmaları genelde çekme ve kurtarmayı karşılamak üzere yıllık limit ya da ücret sınırı koyabiliyorlar. Yaşanan şehir, kaza yapılan şehir ve çekici istenen konum gibi birçok faktör göz önüne alınarak belirlenen limit, çekici masrafı haricindeki durumu karşılamıyor.

Bunlara ek olarak ikame araç klozu, fırtına klozu, kar ağırlığı klozu ve kara taşıtları klozu da kloz çeşitleri arasındaki yer alıyorlar.

Klozların Sigorta Sözleşmelerindeki Temel Amacı Nedir?

Sigorta poliçelerindeki kloz ne demektir sorusu ile başlayan ve bu sözleşmelerdeki klozların temel amacının ne olduğuyla devam eden süreç, sigortalılar tarafından merak ediliyor. Sigortalı ve sigortacı arasındaki hakları koruyan maddelerin mevcut olmasının yanı sıra tek taraflı bir yarar sağlayan madde, diğer tarafın zararına sonuçlar doğurabiliyor. Genel olarak belirtilen maddeler ek olan bazı kloz bölümler ya da şartlar kişiselleştirilebiliyor. Bahsi geçen şartların uygulama sürecinde açık olmadan belirtilmesi, her iki tarafın haklarını bilerek hareket etmesi ve hangi koşulda kullanılacağı açısından tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Sözleşmelerde yer alan klozlar da bu dengeyi sağlayabilmek üzere yer alıyor.

İLGİLİ BLOG YAZILARI