13 Ekim 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Kış Aylarında Kaskonun Önemi

Kasko, araç sahiplerinin uğrayabileceği pek çok zararı karşılayabilen bir sigorta türüdür. Arabanızı sigorta altında alan kasko trafik sigortasından çok daha farklı bir poliçedir. Trafik sigortası, aracınız için devlet tarafından zorunlu tutulan aracınızı kullanırken ehliyet, ruhsat gibi gerekli olan ve olası bir kaza durumunda karşı tarafa verdiğiniz zararı karşılayan bir sorumluluk sigortasıdır. Trafik sigortası, sorumluluk sigortası olduğu için trafikte diğer araçlara karşı olan sorumluluğunuzu sigorta altına alır. Olası bir kaza durumunda sorumluluklarını ihmal eden tarafın trafik sigortası, mağdur tarafın maddi zararını karşılamakla yükümlüdür.

Kasko Sigortası Ne İşe Yarar?

Kasko sigortası ise devlet tarafından zorunlu tutulmamaktadır. İsteğiniz üzerine dilediğiniz zaman yaptırabileceğiniz kasko, aracınızın uğrayabileceği zararları karşılamaktadır. Kasko sigortası, olası bir trafik kazasında suçlu ya da mağdur olmanızı dikkate almadan maddi zararınızı karşılamakla yükümlüdür. Zorunlu tutulmayan kasko sigortası, içerdiği özel teminatlardan dolayı trafik sigortası ile farklı poliçelere sahiptir. Bu farklılık, ödenmesi gereken poliçe tutarını da değiştirmektedir.

Kış Aylarında Kaskonun Önemi

Kasko sigortasının poliçe teminatları, trafik sigortası poliçe teminatlarına göre daha geniş kapsamlıdır. Trafik sigortası yalnızca trafik kazası esnasında işleme koyulurken kasko sigortası trafik kazası, hırsızlık, terör olayları, doğal afetler gibi pek çok durumda işleme koyulabilmektedir. Kasko sigortasında poliçe süresi 1 yıldır. Yılın her anında aracınız için önemli bir unsur olan kaskonun önemi, kış aylarında daha da artmaktadır. Bunun nedeni ise sağlıklı araç sürüş şartlarının oluşmamasıdır. Kış aylarında yağmur, kar, buzlanma ve sis gibi pek çok sorun kaza yapmanıza yol açabilir. Aynı zamanda oluşabilecek bir doğal afet sonucu aracınız zarar görebilir. Bu durumlarda kendinizi ve aracınızı korumak adına kış aylarında aracınızın kaskolu olmasına özen göstermelisiniz.

Kış aylarının olumsuz koşullarından dolayı oluşabilecek kazalarda sizin ve aracınız için en faydalı unsur kasko sigortasıdır. Trafik kazasının dışında olumsuz hava şartlarında aracınızda oluşabilecek herhangi bir hasarda da yine kasko sigortasından faydalanabilirsiniz. Kasko sigortası, araç sahibinin istekleri doğrultusunda düzenlenebilen bir poliçedir. Trafik sigortasına göre daha pahalı bir poliçe olan kaskonun poliçe tutarı, teminatlar ile ayarlanabilmektedir. Teminat tutarlarını ihtiyacınız doğrultusunda ayarlayarak aracınız için en uygun kasko poliçesini oluşturabilirsiniz.

Kasko İçin Sigorta Şirketi Seçimi

Kasko sigortası, içeriği bakımından da trafik sigortasından farklıdır. Trafik sigortasında tüm hizmet ve teminatlar standarttır. Bu nedenle bütçenize en uygun trafik sigortasını yaptırabilirsiniz. Fakat kasko, özel bir sigortadır. Sigorta şirketlerine göre teminatları ve hizmetleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle kasko sigortasında sigorta şirketi seçimi de son derece önemlidir. Aracınız için kasko sigortası yaptırırken sigorta şirketleri arasında bir araştırma yapmalısınız. Şirketlerin sunabileceği poliçeleri inceleyip, aracınız için en uygun olanını seçmelisiniz. Bu aşamada poliçe tutarı en düşük olan kaskoyu sunan şirketi seçmek yerine, en ideal hizmetleri sunan güvenli bir şirket seçmeniz faydalı olacaktır.

Kaskonuzu Sigortaladım.com üzerinden hemen yaptırabilir veya 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi’mizden sigorta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI