MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kaskoda Mini Onarım Hakları Nelerdir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kaskoda Mini Onarım Hakları Nelerdir?

Kasko sigortaları sayesinde araçlarda oluşabilecek mini hasarlar onarılabilir. Siz de mini onarım teminatı sayesinde kasko poliçenizin geçerlilik süresi içinde, ekstra hiçbir ücret ödemeden onarım yaptırabilirsiniz. Standart kasko poliçelerine dahil edilmesi gereken ek teminatlardan biri olan mini oranım, ufak sorunların büyük dertler yaratmaması için kurtarıcı konumundadır. Araçlarda oluşabilecek minik problemleri bütçenizi sarsmadan telafi etmenizi sağlayan ek teminat, özellikle büyük şehirler gibi riskli alanlarda yaşayanlara önerilir. Mini onarım tramer üzerinden görüntülenerek, ek teminatın varlığı kontrol edilebilir. Kontrol esnasında araç plaka ve şase bilgileri istenir. Bilgiler girildikten sonra kasko poliçesini detayının yanı sıra, aracın hasar geçmişi gibi farklı bilgilere de sistem üzerinden ulaşılabilir. Ek teminatın poliçede bulunmaması durumunda sigorta şirketi ile görüşülerek teminat poliçeye eklenebilir. Özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu, küçük hasarların sıklıkla yaşandığı alanlarda yaşamını sürdüren kimselerin, herhangi bir hasar durumunda avantajlı olması için kaskolarını kontrol etmeleri tavsiye edilir. 

Mini Onarım Nedir? 

Mini onarım teminatı ile araçlardaki maliyeti küçük hasarların tazmini sağlanır. Mini onarım teminatı kapsamında boyasız olan araç kaportasında oluşan göçükler düzeltilebilir. Aracınızda alınan herhangi bir darbe sonrası göçük meydana geldiğinde, orijinallik korunarak hasarı kaporta boya kullanılmadan tamir edilebilir. Aracın boyasında oluşabilecek bir sorunda yine mini onarıma başvurulabilir. Tamponda meydana gelen sıyrıklar, anahtar çizikleri, kapı vurukları, çamurluk sıyrıkları gibi küçük ölçekli problemler mini yama ile kapsam içinde onarılabilir. Deri, kumaş, plastik, halı gibi materyallerde meydana gelebilecek yırtık ve çizikler onarım ile tamir edilebilir. Araçların iç döşemelerinde sıklıkla rastlanan sigara yanıkları, yırtık ve çizik sorunları tamir ile ortadan kaldırılarak, gözle ayırt edilemeyecek seviyeye indirilir. Yine araç döşemelerinde oluşabilecek lekeler de, mini onarım sayesinde yok edilebilir. Leke çıkarma işlemleri deri, halı gibi farklı döşemelerde yapılabilir. Araçların ön camları taş sekmesi, uçuşabilen cisimlerin çarpması gibi farklı nedenlerle zaman içinde hasar alır. Ön camlarda dış darbelerden dolayı oluşabilecek hasarlar, mini onarım teminatı içinde ele alınır. 

Mini Onarım Kapsamı 

Aracın  mini onarım limit ve teminatı belirlenmiş olduğunda aracın tamiri kısa sürede gerçekleşir, üstelik hasarsızlık indirimi de bozulmadan korunur. Aracın küçük hasar alması durumunda mini onarım ekibi ile görüşülerek, hasarın bu kapsamda ve limitler içinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinden emin olunması gerekir. Mini onarım kapsamına giren, örnekler arasında yer almayan onlarca durum ortaya çıkabilir. Genel örneklerin benzerleri mini onarım kapsamına alınabileceği gibi, daha önce rastlanmamış küçük hasarlı durumlarda da poliçeye göre teminat geçerli sayılabilir. Yaşanan her olay, alınan her hasar benzersiz olduğu gibi, kaskonun içeriğine göre teminatlar da değişiklik gösterir. Bu tür küçük hasar durumlarında sigorta şirketi ve uzmanı ile görüşülerek kasko içindeki hasar teminatları gözden geçirilir ve hasarın poliçeye uygun olması durumunda işlemler kapsama uygun şekilde en kısa sürede tamamlanır. Camdaki küçük bir çiziğin dikkat dağıtması ilerleyen zamanlarda büyük bir kazaya neden olabilir, mini onarımlar aracın sağlıklı sürüşü için şarttır. Mini onarım işlemleri hem şoförün sürüş konforunu artırarak rahat etmesini, hem aracın sorunsuz çalışmasını, hem de estetik kaygıları ortadan kaldırır.

Kasko içerisinde yer alan mini onarım teminatı hakkında detaylı bilgi almak için bize danışabilir, en iyi sigorta şirketlerinin en uygun tekliflerini dakikalar içinde karşılaştırabilirsiniz. Kasko poliçenizi yeniden düzenleyebileceğiniz, avantajlı fırsatlar yakalayabileceğiniz Sigortaladım.com'a 7 gün 24 saat çağrı merkezi üzerinden beklemeden ulaşabilir, sigorta konusunda uzman danışmanlarımız ile hemen görüşebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI