Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası Poliçesinde Deprem Teminatı Detayları Neler?

23 Mart 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Kasko sigortaları genel olarak çarpma, çarpışma, yanma ve çalınma gibi çeşitli sebeplerden dolayı araçlarda meydana gelebilecek olan hasarları kapsar. Yaşanılan bölgenin veya araç sahibinin öngörüsü üzerine meydana gelebilecek olan çeşitli risk faktörlerinin teminat altına alınabilmesi için kasko sigorta poliçelerine ek olarak çeşitli teminatlar da eklenebilir. Bu teminatlardan bir tanesi de kasko sigortası poliçesinde deprem teminatıdır. 

Zorunlu trafik sigortası yalnızca trafikte meydana gelebilecek olan belirli hasarları teminat altına alırken kasko sigortası poliçesine eklenen deprem teminatı, daha kapsamlı ve seçenekleri olan bir poliçe niteliği taşıdığından dolayı özel hasarları ve zararlarınızı karşılayabilir. 

Aracınıza 4 farklı yöntem ile kasko sigortası alabilirsiniz. Dar kasko poliçesi türü yalnızca ana teminatların belirli bir bölümü için güvence sağlarken; standart kasko, ana teminatların tamamı için güvence sağlar. Tam kasko ve genişletilmiş kasko poliçeleri de tercih edebileceğiniz diğer kasko sigortaları arasında yer alır. 

Tüm kasko sigortalarına isteğinize bağlı olarak ek teminatlar dahil edebilirsiniz. Ek teminatlar arasında yer alan deprem teminatı, aracınızı deprem ve deprem sebebiyle meydana gelebilecek olan hasarlara karşı güvence altına alır.

Kasko Deprem Teminatı Şartları Nelerdir?

Kasko sigortasına eklenen deprem teminatından yararlanabilmeniz için bazı şartlara uyuyor olmanız gerekir. Bunlardan en önemlisi depremin Türkiye içerisinde meydana gelmesi ve aracın da Türkiye sınırları içerisinde bulunuyor olmasıdır. Kasko sigortanızın kapsamında deprem teminatının bulunuyor olması ve poliçenin hasar sırasında devam ediyor olması da önemli diğer iki husus arasında yer almaktadır. 

Kasko sigortasının genel şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kasko poliçesinin başlangıç ve bitişi

 • Sigortanın kapsamı

 • Eksik ve aşkın sigorta

 • Hasar durumu

 • Sigortanın konusu

 • Ek sözleşme ile teminat kapsamına alınan hasarlar

 • Coğrafi sınırlar

 • Muafiyetler

 • Hasar ve tazminat

Kasko sigortası poliçesindeki deprem teminatı ile ilgili belirlenen teminat şartları, sigorta şirketleri tarafından özgür olarak değil, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık ve Emeklilik Mevzuatı kapsamında devlet tarafından belirlenmekte ve takibi yapılmaktadır. 

Kasko Deprem Teminatı Neleri Karşılar?

Kasko sigortası zorunlu olmayan ve isteğe bağlı şekilde, ister genişletilmiş kasko sigortası ister standart kasko sigortası şeklinde araçlarınızı teminat altına almanız için düzenlenen bir sigorta türüdür. 

Kasko sigortasında yer alan deprem teminatı, deprem sırasında meydana gelen hasarların karşılanmasını sağlar. Ancak deprem hasarlarının karşılanması kasko sigortasının poliçe kapsamına göre değişiklik gösterebilir. 

Kasko sigortanızda deprem teminatı bulunuyor ve muafiyetsiz ise deprem sonucu aracınızda oluşan hasarların tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kasko sigortanızda muafiyetli deprem teminatı bulunuyorsa sigorta şirketleri hasar ödemelerini kesintili olarak yapar.

Tüm bunlara ek olarak dar kasko gibi bazı kasko poliçelerinde ise deprem teminatı yer almaz. Kasko sigortasında deprem teminatı bulunmayan araç sahipleri, deprem sebebi ile meydana gelen hasarlar için sigorta şirketinden ödeme alamaz. 

Genel olarak kasko sigortalarının teminatları aşağıdaki gibidir:

 • Hırsızlık

 • Anahtar kaybı

 • Asıl anahtarın çalınması sonucunda hırsızlık

 • Yanma

 • Kötü niyetli hareketler

 • Enflasyon

 • Devrilme, düşme ve yuvarlanma

 • Terör

 • Çarpma ve çarpışma

 • Deprem

 • Sel

 • Aracın yetkisiz kişiler tarafından çekilmesi 

Kasko Deprem Teminatı Dışında Kalan Haller Neler?

Kaskoda yer alan deprem teminatı, aracın deprem sırasında aldığı hasarların karşılanmasını sağlar. Ancak kasko sigortasında deprem teminatı dışında kalan haller de bulunur. 

Deprem sonucunda aracınız hasar görmemiş olabilir. Sonrasında kasıtlı olarak araca zarar verilmesi ve deprem teminatı haklarından faydalanılması gibi bir durum meydana gelirse ve bu durum tespit edilirse hasar ödemesi sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Ayrıca deprem temelli olmayan sebeplerden dolayı meydana gelen hasarların deprem sonucunda oluşmuş gibi beyan edilmeye çalışılması durumunda da araçlar deprem teminatlarından faydalanamaz.

Kasko sigortasının teminatı dışında kalan haller şunlardır: 

 • Araca kasıtlı olarak verilen hasarlar

 • Nükleer yakıtlardan dolayı meydana gelen hasarlar

 • Ruhsatta belirtilen yükten daha fazla taşıma 

 • Aracın ehliyeti bulunmayan kişilerce kullanılması durumu

 • Alkol, uyuşturucu gibi maddeler alınarak araç kullanılması

Kasko sigorta teminatının 4 ana kolu bulunmaktadır. Teminat detaylarınızı sigortalama sırasında dikkatli okumanız ve aklınıza takılan bölümler hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. 

Bazı durumlarda bireyler aracının bütün veya birçok teminatlardan yararlanabileceğini düşünebilir. Ancak kasko sigortası poliçesinde deprem teminatı isteğe bağlı olarak poliçeye eklendiğinden, araç sahipleri kasko sigortası yaptırmadan önce tüm teminat ve ek teminatlarla ilgili bilgi sahibi olmalı ve ihtiyacına bağlı olarak kasko sigortası poliçesini genişletmelidir.

Kasko Deprem Hasarının Ne Kadarını Karşılar?

Depremler sonucunda meydana gelen hasarların araçlar üzerindeki etkileri iki şekilde incelenir; araçların tamamen hasar görmüş veya kısmen hasar görmüş olması. 

Araç tamir edilebilir ve tekrar trafiğe döndürülebilir durumda ise yalnızca tamir bedeli sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak araç, hurdaya ayrılmış ve sonrasında tamirden geçse dahi tekrar kullanılamaz ise sigorta şirketleri tarafından aracın rayiç bedeli karşılanarak araç sahibinin mağdur edilmemesi adına tazminat ödemesi yapılır. 

Kasko sigortalarında yer alan deprem teminatının muafiyetli veya muafiyetsiz olması da hasar ödemelerini belirleyen faktördür. Muafiyetsiz kasko sigortalarında oluşan deprem hasarlarının %100’ü sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak muafiyetli kasko sigortalarında oluşan hasarlar için sigorta şirketleri, poliçede yer alan muafiyet oranını düştükten sonra hasar ödemesi yapar. Poliçede belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından karşılanır.

Poliçeye Deprem Teminatı Nasıl Eklenir?

Kasko sigortanız için teklif aldığınız sırada sigorta poliçesinde yer alan teminat detaylarını inceleyebilir ve bunlar arasında deprem teminatı bulunmuyorsa poliçenize ek teminat olarak ekleyebilirsiniz. Bu sayede ana kasko poliçenize ek olarak deprem teminatı da ekleyerek deprem sonucunda meydana gelecek hasarları güvence altına alabilirsiniz. 

Sigortaladim.com ile kasko sigortası için teklif alırken aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinin kasko sigortası tekliflerini karşılaştırabilir, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olan poliçeyi tercih edebilirsiniz.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam