MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kaskoda Araç İkame Teminatı
11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Kaskoda Araç İkame Teminatı

Kasko sigortaları hasar hizmetleri arasında ikame araç hizmeti de sunulmaktadır. İlave güvence olarak kategorize edilen teminat, kullanıcıların talebi üzerine poliçeye eklenir. Kasko teminatları ve teminatların kapsamı sigorta şirketlerince belirlenir, sigorta sahiplerinin poliçelerine eklenen teminat karşılığında aylık primlere ek araç ikame bedeli ilave edilir. Teminat olduğu, olası kaza durumunda veya aracın arızası halinde sigorta sahibi kişi, aracının yerine ikame araç alarak kullanır. Araç anlaşmalı servislerde tamir edilirken kullanıcı araçsız kalmaz ve kendisine sunulan ikame aracı kullanarak rutin hayatına devam edebilir. Teminatı olduğunu bilen sürücüler hasar, kaza veya tamir durumunda panik yapmaz, ikame aracını teslim alarak günlük yaşamına kolaylıkla devam eder. 

İkame Araç Teminatı Şartları 

İkame araç teminatı kapsamında olan sigortalılar, kaza sonra standart olduğu üzere eksper görüşü alır. Uzman, sigortalının teminattan yararlanıp yararlanmayacağına karar verir. Uzmanın burada referans noktası sigorta poliçesi, araç ekspertizi ve kaza raporudur. Eğer araçtaki hasar veya arıza trafikte güvenli sürüş için risk oluşturmuyorsa ikame araç bedeli ödeyen, teminatlı sürücüye ikame araç verilmez. Kısa sürede araç hasarı onarılırken, araç trafikteki seyrine devam eder. İkame araç süresi araç tamir süresine göre belirlenir, 24 saati geçecek tamirler için araç hizmeti devreye girer, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından en kısa sürede araç kullanıcıya teslim edilir. 24 saatin altındaki tamir işlemlerinde ek teminatın kullanılması gerekmez, kullanıcı tamir süresince aracının onarımını beklemekle yükümlüdür.

Aracın tamir süresi eksper ile servis tarafından anlaşmaya varılarak belirlenir ve sigorta sahibi olan kullanıcı işlem öncesi tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilir. Anlaşmaya varılamaması halinde gerekirse sigorta şirketine konu aktarılır ve sigortalının mağdur olmaması için anlaşma sağlanarak hızla tüm işlemler tamamlanır. Aracın beklenenden kısa sürede tamir olması durumunda ikame aracın da kullanıcı tarafından iadesi istenir. 

İkame Araç Tedariği 

Sigortalıya yılda maksimum iki kez ikame araç verilebilir. İkiden fazla ikame araç gerektiren onarım durumlarında araç temin edilmez, sigortalılar konu hakkında sigorta şirketlerinin verdiği hakkı imzaladığı sözleşmede net olarak görerek onaylar. Araçların tedariğinde sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kiralık araç filolarından yararlanılır. İkame edilen aracın özelliklerinin sigortalının aracına yakın olmasına dikkat edilir. Sigortalının ikame edilecek aracı kullanırken konfor alışkanlıklarını korumasına özen gösterilir. İkame araç şirket tarafından temin edilemediğinde sigortalı imkanları doğrultusunda araç tedarik eder. Anlaşma doğrultusunda fatura sigorta şirketine ibraz edilir ve ilgili ödeme alınır. Hasarın, ikamet edilen il dışında yaşanması durumunda işlenen prosedür hakkında sigorta şirketinden bilgi alınabilir. Kiralık araç filoları üzerinden işlem yapıldığında ikame araç iadesinde önceden kullanıcıdan alınan boş kredi kartı slipleri veya mail order formlarının iadesi gerçekleştirilir. Sigortalının farklı sebeplerle ikame aracı geç iadesi durumunda aracın kira bedeli sigortalı tarafından ödenir. İkame araç kullanımı sırasında alınan trafik cezaları, yol ücretleri, köprü ve otoban kullanımları kullanıcı tarafından ödenir.

Sigortalı ikame araç ek teminatı hakkındaki her koşul hakkındaki detayı imzalayacağı sözleşmede görür ve imza halinde kabul etmiş olur. Kasko poliçesinin kapsamına uymayan durumlarda, ikame araç teminatı devreye girmez. Kaza dışı onarım ve bakım durumlarında ikame araç istenemez. Araç başka bir nedenle kullanılmaz duruma gelirse, teminat kullanılamaz. Siz de kendinizi trafikte daha güvende ve huzurlu hissedebilmek için ikame araç teminatını kaskonuza ekletebilirsiniz. Haftada 7 gün, 24 saat hizmet veren Sigortaladim.com müşteri hizmetlerinden ek teminatlarla ilgili detaylı bilgi alabilir, kaskonuzu ek teminatlarla genişletebilir, yeni kasko için teklif alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI