Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?

16 Mayıs 2024

Kasko sigortası aracınızı kaza, hırsızlık ve diğer risklere karşı koruma altına alır. Hem aracınızın güvenliğini hem de sizi olası maddi hasarlardan korumak için kasko sigortası yaptırmanız son derece önemlidir.

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Bunlardan biri de kasko yenileme süresidir. Kasko poliçeleri belirli bir süre için geçerlidir ve poliçe süresi dolmadan önce yenilenmesi gerekir. Peki, kasko yenileme süresi kaç gündür ve kasko zamanı geçerse ne olur?

Kasko yenileme süresi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 

Kasko Yenileme Süresi Kaç Gündür?

Kasko sigortası poliçesinin süresi, poliçeyi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıldır. Yani kasko sigortanız 1 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre dolmadan önce sigorta şirketiniz, size kasko yenileme şartları ile birlikte yenileme ihbarı gönderir. Bu ihbar aynı zamanda sigorta şirketi tarafından poliçe sahibine gönderilen yeni bir tekliftir. 

Sigorta şirketleri genellikle kasko sigortası poliçesinin bitmesine 1 ay kala, sigortalıyı yenileme süreci ile ilgili bilgilendirmektedir. Mevcut poliçe bittiğinde ise kasko sigortası yenileme süresi sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla poliçe bitiminden sonra 2-3 ay kadar devam eden süreç, sigorta şirketlerine göre daha kısa veya uzun olabilmektedir.

Kasko yenileme süresi dolmadan önce poliçenizi yenilemeniz önemlidir. Aksi takdirde hasarsızlık indiriminizi kaybedebilirsiniz.

Kasko Yenileme Süresi Geçerse Ne Olur?

Kasko yenileme sürenizi geçirmeniz halinde hasarsızlık indiriminizi kaybedersiniz. Kaskoda hasarsızlık indirimi, hasar almadan geçirilen her yılın sonunda kazanılan ve kasko sigortası yenilenirken primler üzerinden uygulanan indirimdir. 

Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte hasarsızlık indirimi kademeli olarak artar ve yüzde 65’e kadar indirim alabilirsiniz. Yenileme süresi içinde kasko sigortanızı yaptırmadığınız durumda ise sigorta priminiz önemli ölçüde yükselecektir. 

Kasko Yenileme Süresi Geçerse Hasarsızlık İndirimi İptal Olur Mu?

Kasko yenileme süresi geçerse hasarsızlık indirimi iptal olur. Hasarsızlık indirimi yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigortalıların kazasız geçirdikleri her yıl için kazandıkları bir indirimdir. Bu indirim oranı, sigortalıların kaza geçmişlerine göre değişiklik gösterir. Ancak kasko sigortası zamanında yenilenmediğinde hasarsızlık indirimi de iptal olacaktır. 

Mevcut Kasko Bitmeden Yenileme Yapılabilir Mi?

Mevcut kasko bitmeden önce yenileme yapabilirsiniz. Sigorta şirketleri, kasko poliçesinin bitimine 30 gün kala sigortalıya bilgilendirme yapar. Bu süre içinde kasko sigortanızı yenileme imkanınız bulunur. 

Kasko sigortasını farklı bir sigorta şirketinden yaptırmak isteyen sürücüler de mevcut poliçesi bitmeden yenileme yapabilmektedir. Yeni sigorta şirketinin poliçe yenileme zamanına uygun olarak geçiş yaptığınız durumda, kasko hasarsızlık indiriminizi kaybetmeden sigorta poliçenizi yenileyebilirsiniz. 

Kasko sigortanızı erken yenilediğinizde, yeni kaskonuz mevcut poliçenizin bitiş tarihinde devreye girecektir. Yani poliçe bitiş tarihine kadar mevcut kasko sigortanız devam ederken poliçe bittikten sonraki gün yeni kasko sigortanız başlar. Bu sayede, herhangi bir gecikme yaşamadan ve hasarsızlık indiriminizi kaybetmeden kasko korumanızı sürdürebilirsiniz.

Kasko Bittikten Sonra Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Kasko sigortası bittikten sonra yenileme süresi sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Çoğu sigorta şirketi, kasko poliçesinin bitiminden sonraki 2-3 ay içinde sürücünün hasarsızlık indirimini sıfırlar. Bu durumda poliçe bitiminden en geç 3 ay sonrasına kadar kasko yenilemesi yapılmalıdır. 

Kasko yenileme süreleri ile ilgili en doğru bilgiyi almak için sigorta şirketinizle iletişime geçebilirsiniz. 

Kasko Yenileme Fiyatları Ne Kadar?

Kasko yenileme fiyatları birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterir. Bu faktörler arasında kasko yapılacak aracın markası, yaşı, kilometresi, ikamet edilen il, tercih edilen sigorta şirketi ve kasko sigortasının kapsamı yer alır.

Yukarıdaki faktörlere ek olarak kasko yenileme fiyatlarını etkileyen bir diğer durum da sürücünün hasarsızlık indirimidir. Eğer sigortalı, bir poliçe dönemini hasarsız olarak geçirdiyse yeni dönemde hasarsızlık indirimi hakkına sahip olur. 

Kasko yenileme fiyatları ile ilgili daha net bilgiye sahip olmak için sigorta şirketinizle iletişime geçebilirsiniz. 

Kasko Yaptırmazsam Ne Olur?

Kasko sigortası, aracınızın çalınması, yanması veya hasar görmesi gibi durumlarda size maddi teminat sağlar. Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Fakat kasko yaptırmamak, trafikte kaza yapmanız halinde maddi kayıplara uğramanıza neden olabilir. 

Kasko sigortası yaptırmazsanız, aracınızla kaza yaptığınızda sigorta şirketi size herhangi bir maddi destek sağlamaz. Bu durumda, kaza masraflarını cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız.

Kasko yaptırmak zorunlu olmasa da her araç sahibi için oldukça önemlidir. Özellikle günümüzde artan tamir masrafları göz önünde bulundurulduğunda kasko sigortası önemli bir maddi güvence olarak karşımıza çıkar.

Sigortaladim.com hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun olan kasko sigortasını bulabilmeniz için aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif almanızı sağlar. Bu sayede tüm teklifleri karşılaştırabilir, kasko poliçenizi online olarak satın alabilirsiniz. Siz de hemen sigortaladim.com’dan kasko sigortası teklifi alın, trafiğe her zaman güvenle çıkın!

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;