05 Ocak 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Kasko ve MTV İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi, kısaca MTV, kasko ile her araç sahibi tarafından bilinmesi gereken bir ilişkiye sahiptir. MTV kasko indirimi konusunda bu ilişkiyi doğru anlayabilmek için öncelikle aracınızın güncel kasko değer listesinde yer alan kasko değerinin yüzde beşini hesaplamanız gereklidir. Ardından hesapladığınız değere göre şu iki durumu göz önünde bulundurmalısınız:

  • Aracınız için size sunulan Motorlu Taşıtlar Vergisi değeri, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’inin altındaysa vergiyi bu şekilde ödemelisiniz.
  • Aracınız için size sunulan Motorlu Taşıtlar Vergisi değeri, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’inden fazlaysa bir alt değeri ödemelisiniz.

Kasko ile MTV indirimi hakkında bilgi sahibi olmadan önce Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödediyseniz ödediğiniz fazla ücreti geri alabilirsiniz. Bunun için düzeltme talep dilekçesi ve ilgili yıl için düzenlenmiş olan kasko değeri bildirim formuyla birlikte vergi dairesine başvurmalısınız. Bu sayede kaçırdığınız indirim fırsatını yeniden yakalayabilirsiniz. Kasko bedeli kıyaslamasıyla daha düşük vergi ödeme imkanı sayesinde bütçenizi koruyabilirsiniz. MTV indirimi hangi araçları kapsıyor sorusunun cevabı ise Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun (I) sayılı tarifesinde karşınıza çıkar. Bu tarifede otomobil, kaptıkaçtı, cip, arazi taşıtları ve benzeri taşıtların bu indirimden yararlanabildiği belirtilir. Bu taşıtların dışındakiler için ise düşük vergi ödeme imkanı söz konusu değildir.

Araç Sahiplerini Sevindiren Diğer Kasko İndirimleri

Kasko bedeli kıyaslamasıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi için indirim yapılabildiği gibi araç sahiplerini sevindiren başka kasko indirimi fırsatları da mevcuttur. Araç sahipleri tarafından en çok dikkat çeken bu indirimlerden ilki kasko hasarsızlık indirimi olarak karşınıza çıkar. Kasko poliçesini satın alırken ödenmesi gereken primi yüzde 60’a varan oranlarda azaltabilen bu indirim, sigorta firmaları tarafından değişkenlik gösteren oranlarda yapılır. Kasko indirim oranları genellikle şu şekildedir:

  • İlk 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemede uygulanan hasarsızlık indirim oranı %30
  • İkinci 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemede uygulanan hasarsızlık indirim oranı %40
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemede uygulanan hasarsızlık indirim oranı %50
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemede uygulanan hasarsızlık indirim oranı %60

Hasarsızlık indiriminde kasko için hasarsız geçirilen 12 aylık dört evre bulunur. Poliçe dönemlerine göre hesaplanan bu zaman dilimleri, bu dört evrede belirtilen indirim oranlarını gözler önüne serer. Aracınız hasara uğramadığı takdirde her sigorta döneminin sonunda gelecek yılın kaskosu için belirlenen indirim oranı uygulanır. Bu sayede, kasko sigortanızı bütçe dostu fiyat aralıklarıyla yaptırabilirsiniz. Radyo teyp çalınması, cam kırılması, sıyrık ve çizikler gibi durumların hasarsızlık indirimini bozmadığın bilmeniz gerekir. Kasko indirim fırsatlarından bir diğeri ise meslek indirimler olur. Meslek gruplarına özel indirimler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kasko Meslek İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Kasko meslek indirimi, sigortayı yaptıracak kişinin meslek grubu özelinde gerçekleştirilir. Özellikle kamu personelleri için sigorta şirketlerinin özel indirimler sunduğu bilinmektedir. Kasko meslek indiriminden kimler faydalanabilir sorusunun cevabında birçok farklı meslek grupları görülür. Bunlar öğretmen, asker, polis, eczacı, devlet memuru, öğretim üyesi, vali, A.Ş. çalışanları, kaymakam ve doktorlardır. Öğretmenlere yüzde 10, askerlere yüzde 20, doktorlara yüzde 14’e varan indirimler yapılabildiği bilinir. Meslek gruplarına özel indirim oranlarının sigorta şirketleri tarafından sunulan indirim koşullarına göre değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında öğretmenlik mesleğini icra edenler için sunulan yüzde 15’e varan kasko indirimlerinden yararlanmak için kimlik kartı veya MEB’de çalıştığına dair bir belge ile bilgilerin teyit ettirilmesi gereklidir. Özel eğitim merkezlerinde çalışan öğretmenler ise formasyon belgeleri ile bu indirimden yararlanma fırsatını yakalayabilirler. Doktorlar doktor olduklarına dair belge veya kimlik kartları, eczacılar fakülte diplomaları ve Eczacılar Odası kayıt belgesi, vali ve kaymakamlar görevli kimlik kartları, askerler kimlik kartları ve  öğretim üyeleri üniversite kimlik kartları ile kasko meslek indiriminden yararlanabilirler. Meslek indirimi ile ilgili sigorta şirketlerinin sunduğu oranlar ve diğer avantajlar hakkında bilgi sahibi olmak için hemen şimdi bizimle iletişime geçebilir, sigorta detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kasko Sigortası İndirimlerini Yakalamak İçin Adresiniz Sigortaladim.com!

Kasko sigortası için uygulanan özel indirimlerle aracınızın kaskosunu uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz. Birbirinden avantajlı kasko indirimlerini yakalamak için doğru adresiniz sigortaladim.com olur. En çok sigorta şirketi bulunan tek platform olan sigortaladim.com, farklı sigorta şirketlerinin size özel tekliflerini anında yakalamanıza imkan tanır. Sigortacılık işlemleri ve indirimler hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizlerle buluşturur. Kasko sürücü indirimi nedir merak ediyorsanız hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Sigorta yaptıracak kişi aracın tek kişi tarafından kullanılacağını belirttiği durumlarda kasko sigortasına yüzde 20’lik bir tek sürücü indirimi uygulanır. Eğer tek sürücü olacağı belirtilen araç farklı bir kişinin yönetiminde kazaya karışırsa yaptırım uygulanabileceği unutulmamalıdır. İster sürücü ister meslek indiriminden yararlanmak istiyor olun kasko sigortası indirimleri hakkında aradığınız her şey sigortaladim.com’da sizleri bekler. Bütçenize ve isteklerinize en uygun hizmeti teklifleri karşılaştırarak bulabilir, beş yıldızlı sigortacılık deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Güvenilir ortaklık yapısı, uygun ürün, uygun fiyat ve hızlı satın alma avantajlarını yakalamak için 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayabilir; sigortacılık işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI