MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kaskoda Araç Değer Kaybı Hakkında Bilgilendirme
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kaskoda Araç Değer Kaybı Hakkında Bilgilendirme

Herhangi bir yasal zorunluluk olarak sunulmayan kasko, trafik sigortasına oranla çok daha geniş kapsamlıdır. Otomobilinizin başına gelebilecek birçok kötü durumdan etkilenmesini önleyen araç kaskosu, maddi zararın karşılanmasını sağlar. Olası bir kaza ya da üçüncü şahıslar tarafından verilen zararlar kapsamında aracınızın alabileceği hasar, kasko tarafından karşılanır.

Kasko, sadece yolculuk esnasında oluşabilecek maddi zararları karşılamakla kalmaz, aracın park halinde başına gelebilecek hasarları da öder. Böylelikle aracınızı park ettiğinizde dahi içiniz rahat edebilir. Üstelik maddi anlamda zora girmeniz gibi bir durumu da önleyen kasko, belli başlı teminatlar çerçevesinde hesaplanır. Bu teminatlar ise aracın hangi durumlarda kasko kapsamında değerlendirildiğini belirtir.

Araç Değer Kaybına Neden Olan Hasarlar

Trafik sigortasında uygulanan basamak sistemi, farklı bir şekilde kasko sisteminde de görülmektedir. Çeşitli hasarlara uğrayan ya da kazaya karışan bir otomobilin değerinde kayıplar yaşanır. Araç değer kaybı oranına etki eden bu kazalar, otomobilin ikinci el piyasasındaki değerine doğrudan eksi yönde bir ivme kazandırır. Aracın değerinde düşüşün yaşanması ise otomobilin daha sonraki satışlarda öncesine oranla daha zor alıcı bulmasına yol açar.

Kasko kapsamı içerisinde değerlendirilmeye devam eden hasarlı araç, onarılarak yenilenir. Ancak ikinci el satışta hasarlı bir araç almak istemeyen müşteri, haliyle pazarlık payının düşmesine ya da hiç var olmamasına neden olur. Bir hasara karışan sürücü ise bu durumu TRAMER kaydı olarak belirtmesi gerekir. İkinci el satışlarda satın alınmak istenen aracın TRAMER kaydı kontrol edilerek daha önce herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı anlaşılır.

Hasara uğrayan bir araç kasko güvencesinde mi sorusunun cevabı "evet"tir fakat söz konusu güvenceye değer kaybı dahil edilmez. Yani kaskolu bir aracınız hasara uğrar ve akabinde ikinci el değeri düşerse, bu kaybı kaskodan karşılamanız zordur. Kasko kapsamına girmeyen araç değer kaybı, ne yazık ki maddi bir kayıp olarak sürücüye yansır. Elbette değer kaybına neden olan sadece hasarlar değildir.

Aracın Eskimesi ve Kilometresi Değer Kaybına Neden Olur

Zamanla eskiyen otomobilinizin ikinci elde değer kaybına uğramasına yol açan farklı sebepler de vardır. Aracınızın kilometresi, üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, marka ve modeli gibi unsurlar değer kaybında etkili rol oynayan faktörler arasında yer alır. Bahsi geçen değer kaybında aracın kendisi etkili olduğu gibi sürücünün de payı fazladır. Otomobilin kullanım şekli ve hızlıca eskitilmesi, değer kaybına doğrudan etki eder.

Aracınızın ikinci el değerini korumak istiyorsanız sadece marka ve model gibi bilgilerin önemli olduğunu bilmekle kalmayıp, otomobili temiz kullanmaya da özen göstermelisiniz. Bazı araçlar olağan süreden çok daha hızlı bir şekilde eskiyebilir. Bu gibi durumlar karşısında da maddi kaybı karşılamayan kasko, ikinci el değeri güvence altına almaz. Eğer ekstra teminatlar almak istiyorsanız ikinci el değer kaybı gibi durumları karşılayan hizmetleri satın almanız gerektiğini unutmamalısınız.

İLGİLİ BLOG YAZILARI