Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Hasar Durumunda Kasko Sigortası için Yapmanız Gerekenler

31 Ocak 2024
Yazar: Eda Durgel

Her motorlu aracın modeline göre değişmekle birlikte ciddi bir maddi değeri de vardır. İşte bu maddi değeri korumak ve güvence altına almak için kasko sigortası vardır. 

Kasko sigortası, tamamen aracınıza odaklanır ve bir kaza ya da olay sonucu hasarı karşılar. Peki kaza ya da bir olay sonucu aracınızda oluşan herhangi bir hasar sonucu sigorta şirketinden tazminat almak için gerekenleri biliyor musunuz? Haydi, birlikte öğrenelim!

Hasar Bildirimi

Kasko poliçesinde sigorta şirketinin yükümlülükleri belirtildiği gibi sigortalının da yükümlülükleri belirtilir. Sigortalı, kasko poliçesini onaylayarak bu yükümlülüklerin yerine getirileceğini de kabul etmiş olur. Bu yükümlülükler arasında en öne çıkanlardan biri de elbette hasar bildirimi yükümlülüğüdür. Hasar bildirimi yükümlülüğüne göre hasar bildirimi sigortalı tarafından en geç beş iş günü içerisinde sigorta şirketine yapılmalıdır. Aksi takdirde sigorta şirketinin hasar tazminatı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar ve hasar bedelini kendiniz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hasar Tespit Raporu

Herhangi bir kaza sonucu araçta meydana gelen hasar, yetkili mercilerce kayıt altına alınır. Sigorta şirketi de bu hasar tespit raporlarına göre tazminat ödemesi yapar. Ayrıca bazı durumlarda sigorta şirketleri kendi bünyelerindeki eğitimli eksperleri de görevlendirerek hasar tespit raporu tutturabilir. Tutulan bu rapora göre hasarın büyüklüğü tespit edilir ve ona göre limitler dahilinde ödeme yapılır.

Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Kaza ya da olay çok farklı şekillerde gerçekleşebilir. Sigorta şirketinin olayın oluş şeklini daha iyi anlamak için bazı belgelere ve delillere ihtiyacı olacaktır. Onaylanan kasko poliçesinde sigortalının bu yükümlülüğü de belirtilir ve poliçe onaylanınca belge yükümlülüğü de kabul edilmiş olur. Gerekli belgelerin ibraz edildiği ve kazanın sigortalının isteği dışında gerçekleştiği kanıtlandığı durumlarda sigorta şirketi tarafından ödeme yapılır.

Aracın Tamiri

Herhangi bir kaza ya da olay sonucu aracın hasar görmesi halinde aracınız kaskosu ve sigorta şirketinin anlaşmalı bir araç servisi varsa bu gibi soruları dert etmenize hiç gerek yoktur! Çünkü araç servis hizmeti olan sigorta şirketlerinde her türlü tamir ve bakım işlemleri yapılır. Üstelik anlaşmalı olmayan servislerde tamir için ödeyeceğiniz fiyattan çok daha düşük fiyatlara.

Araç tamir hizmeti için bu hizmeti veren bir sigorta şirketi bulmanız gerekir. Bu nedenle de birçok sigorta şirketinden kasko teklifi almak sizin için oldukça mantıklı olacaktır. Onlarca farklı sigorta şirketinin yer aldığı sigortaladim.com’da bilgilerinizi girerek kolayca kasko tekliflerine ulaşabilir ve size en uygun teklifi seçebilirsiniz!

Hasar Ödemesi ve Tazminat

Kasko kapsamından yararlanmak için aracınızda oluşan hasarı delillerle kanıtlamanız ve belgelerle raporlamanız gerektiğini yukarıda da belirtmiştik. Ayrıca hasarın boyutu kadar kasko poliçesinde belirtilen teminat limitleri de çok önemlidir. Çünkü hasarın boyutu ne kadar büyük olursa olsun alacağınız teminat limitler ölçüsünde olacaktır.

Üstelik kaskonuza ekleyeceğiniz ihtiyari mali mesuliyet teminatı ile karşı tarafın ekstra maliyetlerini de kaskonuzun ödemesini sağlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi trafikte karşı tarafın aldığı hasarlar trafik sigortası ile karşılanıyor. İşte ihtiyari mali mesuliyet teminatlı kasko ile trafik sigortası limitlerini de aşan durumlarda hasar, sigorta şirketi tarafından karşılanır.

İtiraz ve Uyuşmazlık Durumunda Yapılması Gerekenler

Aracınızda oluşan hasar sonucu sigorta şirketiniz ile anlaşmazlık yaşayabilirsiniz. Örneğin; siz daha yüksek bir tazminat talep ederken sigorta şirketi daha az tazminat ödemesi yapmayı teklif edebilir. Bu durumda Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurarak hakkınızı koruyabilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kredili Kasko Nedir? Kredi ile Kasko Poliçesi Alınır Mı?
2. El Garanti Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
Deprem Tehlike Değeri ve Hasarlı Bina Sorgulama
Deprem Sonrası DASK İçin Başvurulacak Yerler ve Adımlar Neler?
Vize Başvurularında Seyahat Sigortasının Önemi
Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam