MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kasko Sigortasında İkame Araç Desteği
05 Ocak 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Kasko Sigortasında İkame Araç Desteği

Trafikte sunduğu güven hissinin yanı sıra maddî olarak büyük hasarlara dâhi göğüs gerilebilmesine vesile olan kasko sigortası pek çok farklı özelliğe sahip olan ve farklı sigorta şirketlerince de fiyatlandırma evresinde değişikliklerin gözlenebildiği bir hizmettir. Kasko sigortası fiyatları şirketten şirkete veya sigortanın kapsamına göre farklılık göstermekle birlikte bu kapsam dâhilinde yer alan imkânlarla da trafikte ve / veya bir kaza sonrasında hayatı kolaylaştıracak çözümler sunmaktadır. Bu çözümlerin pek çoğu, yaşanılabilecek bir kazanın sonrasında gündelik hayata daha hızlı dönüş yapmayı ve hayatın rutin akışının daha fazla ıskalanmamasını sağlamaya dönüktür. Kasko sigorta poliçesi ödemesinin de bu tarz farklı hizmetlerin yer alması ekseninde değişkenlik gösterdiği sigorta tekliflerini incelerken ikame araç desteğinin yer alıp almadığına hususi olarak dikkat etmekte fayda vardır.

İkame Araç Desteği Nedir?

Her türlü önlemin alındığı durumlarda ve daha önce yüzlerce kez geçilen yollarda dâhi ciddi kazalar yaşanabilmektedir. Bu kazaların bazılarında ise sigortalı kişinin kullandığı araç daha fazla kullanılamayacak bir hâle gelebilmektedir. İşbu durumlara karşı bir önlem olarak dikkat çeken ikame araç uygulaması sayesinde sigortalının mağdur olmaması adına kendisine temin edilen bir araç söz konusudur.

Kasko sigortası genel şartları arasında yer almayan bu uygulama, poliçelere ayrıca dâhil edilmektedir. Bu sayede de kaza sonrasında tamir süresince kullanılabilecek muadil araç temini ile sigortalının mağduriyeti bir nebze giderilmekte, kasko sigortası sorgulama sonrasında ikame araç hizmetinin yer aldığı sigorta şirketinin tercih sebebi olmasının hakkı verilmektedir. Tıpkı yol yardım desteği gibi ikame araç desteği de kasko sigortası teklif şartları arasında yer alabilen ekstra hizmetlerdendir. Genel uygulamalar çerçevesince, poliçenin ikame araç desteğini taahhüt ettiği durumlarda kaza tespit tutanağı uyarınca sigorta şirketlerince öne sürülen diğer şartlara uyumluluk aranır. Bu şartlar ise aracın hasar düzeyinin kullanımı engelleyecek seviyede seyretmesi, sigorta poliçesi içinde bulunan hasarlardan birisine sahip olması ve hasarın tamiri için öngörülen zamanın belirli bir süre zarfını aşmasıdır. Bu şartlar arasından tamir süre aşımı ise sigorta şirketleri arasında farklılık göstermekle birlikte talebin şirkete ulaşmasına müteakip 24 ilâ 48 saat arasında bir değişim gösterecek şekilde ikame araç temini sağlanmaktadır. İkame aracın alınması için ileri sürülen bu zaman şartına pazar günü dâhil edilmemekle birlikte sigorta sahipleri sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları uyarınca bir veya iki kez olmak şartıyla ikame araç hizmetinden yararlanabilmektedir. Kaza hâlinde ikame aracın kullanım süresi 7 ilâ 15 gün arasında değişim göstermekle birlikte arızalı aracın tamiratının tahminî süreden önce tamamlanması durumunda ikame araç ilk fırsatta iade edilip asıl araç teslim alınmalıdır.

Kaskonun sunduğu ikame araç ise hasar görmüş araca benzer niteliklere sahip bir araç olacak şekilde ayarlanmaktadır. Poliçede belirtilmiş süre uyarınca araç sahibinin kullanımına takdim edilen aracın özellikleri ve bilhassa sınıfı tamir geçirmekte olan araca denk olacak şekilde tercih edilmektedir. Ancak, poliçesi ikame araç sunmaya elverişli olmasına rağmen sürücüye araç temininin yapılamadığı durumlar gözlenebilmektedir. Eğer aracın arızasının nedeni poliçenin kapsamı dışında kalıyorsa ya da aracın arıza nedeni kazadan kaynaklı değilse sigorta şirketince ikame araç hizmeti sunulamamaktadır.

Kasko Nedir?

Peki sigortaladım.com üzerinden, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alabileceğiniz kasko sigortası nedir? Kasko sigortasının trafikte tam olarak ne işinize yarayacağına dair soru işaretlerine sahip olmanız çok doğaldır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki; günümüzde gelinen noktada kasko sigortası kaza, çarpma, çarpılma, (bazı durumlarda) hırsızlık ve benzeri pek çok olumsuz ihtimalin güvence altına alındığı bir ihtiyaçtan da öte zorunluluk teşkil etmektedir. Pek tabi ki bu zorunluluğun belirli kapsamları, bu kapsamların ise çeşitlendirilmiş formatta sunumları bulunmaktadır. Farklı şirketlerce kasko sigortası hesaplama sonuçları farklılık göstermektedir zira her şirketin hesaplama için sahip olduğu kriter veya sunduğu hizmette farklılık vardır. Kimi sigorta şirketleri çekici hizmeti için 100 TL tutarında imkân sunarken kimi sigorta şirketlerinde ikame araç desteği bulunmaktadır. Bu sebeple kasko sigortası ne kadar veya en ucuz kasko sigortası gibi aramalar yaparken içeriğini ve kapsamını da kontrol etmekte fayda vardır. Aksi takdirde işe yarar nitelikte ve içerikte bir kasko sigortasına sahip olunamama ihtimali de bulunmaktadır.

Şirketten şirkete, kapsamdan kapsama farklılıklar barındıran kasko hizmetinin zorunlu trafik sigortasından ayrıldığı en önemli nokta ise trafik sigortasını yapmadan aracınızı trafiğe çıkaramamanız; ancak kasko sigortasının ise isteğe bağlı olmasıdır. Bu minvalde, isteğinizin kapsamını doğru belirlemeniz, yaşadığınız şehrin ve sık sık kullandığınız yolların, güzergâhların yoğunlukları ile sürücü profillerini gözetmeniz en önemli kıstasları size sunacaktır. İkame araç, yol yardım desteği gibi en zor anlarda sizin yanınızda olabilecek kasko sigorta kapsamlarının bir gün olup da ihtiyacınız olabileceğini düşünmenizde fayda vardır. Trafikteki güvencenizi, daha somut temellere dayandırabilmek için geniş kapsamlı veya yaşadığınız bölgeye göre dar kapsamlı ama tamamen ihtiyaçlarınızı gözeten bir kasko ile teminat altına alabilirsiniz. sigortaladım.com ile sektörünün öncü sigorta şirketleri arasından fiyat kıyaslaması yapabileceğiniz bir şekilde fiyat teklifi alabilir, bu tekliflerin kapsamlarını da detaylı biçimde görüntüleyebilirsiniz. Aracınız ve doğal olarak sizin için en doğru tercihi verebilmeniz adına sektörün şeffaf görünümünü sizlere yansıtan sigortaladım.com üzerinde sigorta işlemlerinizi de hızlıca nihayete erdirebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI