Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

19 Ekim 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, sürücüler için önemli bir avantaj teşkil eden ve bir poliçe yenileme dönemini kapsayan uygulamadır. Trafikte ortaya çıkabilecek olası olumsuzluklara karşı araçların korunmasını sağlayan iki temel sigorta türü vardır. 

Bunlardan ilk zorunlu olan trafik sigortasıdır. Araç sahipleri, zorunlu olarak trafik sigortası yaptırmalıdır. Diğer bir araç sigortası türü ise kaskodur. Araç kaskosu, poliçenin içeriğine bağlı olarak aracınızı birçok farklı olumsuzluğa karşı korur ve güvence altına alır. Bununla birlikte sigorta şirketleri, herhangi bir kazaya karışmayan araç sahiplerine bazı avantajlar sunar. Bunlardan biri de kasko sigortasında hasarsızlık indirimidir.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, aracınız için kasko poliçesi yaptırırken %65’i bulan indirimlerden faydalanmanızı sağlayan bir uygulamadır. Günümüzde sigorta şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılan bu yöntem sayesinde bir poliçe yenileme döneminde herhangi bir hasar almayan araç için yapılan bir sonraki kasko poliçesinin fiyatlarında indirim uygulanır.

Üstelik kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, aracınızı hasarsız olarak kullandığınız sürenin artmasıyla birlikte oransal olarak da artar. Hasarsız olarak geçirdiğiniz süre arttıkça, kasko poliçesi kapsamında ödeyeceğiniz miktar da aynı oranda düşecektir.   

Hasarsızlık İndiriminin Sigorta Primi Üzerindeki Etkisi

Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, sigorta primi üzerinde en etkili unsurlardan biridir. Sigorta priminin ücretlendirilmesi, hasarsızlık durumunun sigorta şirketine bildirilmesine bağlı olarak farklılık gösterir. Araç sahipleri ve sürücüler, aracın bir yenileme döneminde herhangi bir hasar almadığına dair bildirim yapmalıdır.

Hasarsızlık indiriminin miktarını belirleyen en önemli etken ise aracın herhangi bir hasar almadan geçirdiği süre ve poliçe yenileme dönemi sayısıdır. Bu indirimler genellikle;

 1. Yıl yenilemelerinde; %30

 2. Yıl yenilemelerinde; %40

 3. Yıl yenilemelerinde; %50

 4. Yıl yenilemelerinde; %60

 5. Yıl yenilemelerinde; %65-66-67

şeklinde uygulanır. Bununla birlikte aracın türü, yaşı, sınıfı, markası ve modeli de söz konusu oranları ve poliçe fiyatlarını etkiler. Aynı zamanda kasko sigortasında hasarsızlık indirimi oranı, sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu kampanyalara ve fiyatlandırma stratejilerine göre de değişkenlik gösterir.

Hasarsızlık İndiriminden Yararlanma Şartları

Hasarsızlık indiriminden yararlanma şartları, sigorta şirketinin politikalarına göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte hemen her sigorta şirketi, hasarsızlığa bağlı olarak kasko fiyatlarında indirim uygularken belli başlı kriterleri gözetir. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasarsız geçirilen dönem ve süre,

 • Hasarsızlığın derecesi,

 • Kaza raporları,

 • Hazırlanan poliçenin süresi,

 • Sürücünün sigorta geçmişi,

 • Sürücünün aldığı eğitim ve deneyimi,

 • Aracın; modeli, markası, yaşı, sınıfı

 • Tüm bu faktörler, kasko sigortasında hasarsızlık indirimi oranı açısından sigorta şirketlerinin değerlendirdiği kriterlerdir.

Kasko Sigortası Poliçesinin Sürekli Olarak Yenilenmesi

Kasko sigortası poliçesinin sürekli olarak yenilenmesi, otomobil veya araç sahiplerinin kesintisiz olarak araçlarını güvence altına almaları açısından önemlidir. Bununla birlikte poliçenin kesintisiz olarak yenilenmesi, hasarsızlığa bağlı olarak sigorta şirketinin uyguladığı indirim oranı üzerinde de etkilidir. Hasarsız geçirilen süre boyunca yenilenen sigorta poliçesi, dönem bazında hesaplanır.

Her bir poliçe yenileme işlemi, bir dönem olarak kabul edilir. Bir sigorta yenileme dönemi ise çoğunlukla 1 yıldır. Kesintisiz olarak her yıl kasko poliçenizi yenilemeniz ve her bir dönemde aracınızın herhangi bir hasar almaması durumunda, sigorta şirketinin yeni poliçe için uygulayacağı indirim oranı da artacaktır.

Hasar Bildirimi Yapmadan Geçirilen Yıl Sayısının Belirli Bir Düzeyi Aşması

Hasar bildirimi yapmadan geçirilen yıl sayısının artması, temel olarak hasarsızlık indirimini ifade eder. Sürücünün hasar kaydı bildirmediği yıllar, aracın herhangi bir hasar almadığı dönemler olarak kabul edilir. Bu dönem sayılarının belirli bir düzey aşması halinde ise kasko sigortası için ödemeniz gereken miktar azalır. Sigorta şirketlerinin hasarsızlık dönemi kapsamında uyguladığı eşik süreler, farklılık gösterebilir. Dolayısıyla şirketin politikalarına bağlı olarak hasar bildirimi yapmadan geçirilen yıl sayısının eşik değeri, hasarsızlık indiriminin hesaplanması açısından önem arz eder.

Hasarsızlık İndiriminde Kayıp Durumu

Hasarsızlık indirimi, araca ya da otomobile değil, doğrudan kişiye uygulanır. Dolayısıyla sürücünün aracını değiştirmiş olması, alacağı hasarsızlık indirimi açısından herhangi bir önem arz etmez. Burada en önemli olan detay, kesintisiz olarak kasko sigortasının yapılması ve geçirilen hasarsız dönemin sayısıdır. Aynı zamanda trafik kanununda yapılan değişiklikler ya da düzenlemelere bağlı olarak hasarsızlık indirim oranları ve derecelendirme sistemi de güncellenebilir. Bu doğrultuda ilgili düzenlemeleri takip etmeniz ve sigorta şirketinin hazırladığı poliçenin detaylarını incelemeniz kaskodan en efektif şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Kasko sigortasında hasarsızlık indiriminden faydalanmak ve sigorta şirketlerini karşılaştırarak en iyi teklifi almak için hemen  www.sigortaladim.com/ adresini ziyaret edin, teminatları karşılaştırın ve bütçenize en uygun fiyat teklifini saniyeler içinde alın’

 

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam